ROK SZKOLNY 2004/2005

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2004/2005

Uroczysta Inauguracja roku szkolnego 2003_2004- jeszcze na korytarzuWychowawczyni - p. K. Okońska -Syska (pod okiem p. dyr.) wita swoich uczniów z I a

Dorodna młodzież SG w Nowym Korczynie z uwagą wita nowy rok szkolny 20004/5Pan M. Czaja i p. B. Kanica witają uczniów kl. I bPani B. Kanicka kończy przemówienie a p. C.Madej Przygotowuje sie do odczytania listy swoich wychowanków z kl. I c


 

UROCZYSTY APEL Z UDZIAŁEM KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEJ STRAŻY POŻARNEJ W KIELCACH

Dnia 8-09-2004r. w nasze gimnazjum zaszczycili niecodzienni goście: Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wraz ze swoim zastępcą, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju, Wójt Gminy Nowy Korczyn, Wice Wójt Gminy Nowy Korczyn oraz Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Korczynie.
A wszystko to by pogratulować Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej z Nowego Korczyna zajęcia wysokiej siódmej lokaty w Krajowych Zawodach Sportowo Pożarniczych które odbyły się w Rymanowie Zdroju. Dodajmy, że gdyby nie drobny błąd nasza drużyna zajęła by pierwsze miejsce (ale w sporcie tak bywa - wielka szkoda). Drużynę przygotowywał Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Korczynie p.Andrzej Wajs którego młodzież w podzięce za włożone zaangażowanie obdarzyła pięknymi kwiatami.


Wójt Gminy Nowy Korczyn mrg inż. Janusz Gajda Wojewódzki Komendant Państwowej Straży PożarnejNasza bohaterska drużyna
Komendant Wojewódzkiej PSP w KielcachKomendant Wojewódzkiej PSP w Kielcach
Komendant OSP w Nowym Korczynie Andrzej Wajs Pamiątkowe zdjęciePamiątkowe zdjęcie


WSPÓLNA PIELGRZYMKA DO WIŚLICY


W środę 8 września tego roku młodzież z naszego gimnazjum wzięła udział w jednodniowej pielgrzymce do Wiślicy.
W wyprawie uczestniczyło sto osób. Nasz opiekun ksiądz proboszcz Krzysztof Liburski, po dojściu do Wiślicy współcelebrował mszę świętą.
Po jej zakończeniu pielgrzymi udali się na "odpust", który urozmaiciły liczne stoiska i kramy. Ucieszeni z wyprawy wróciliśmy do domu utokarem.
Większości uczniów mimo zmiennej pogody Podobał się nasz wspólny "dłuższy spacer". Pozwolił nie tylko oderwać się od zajęć Szkolnych, ale odnowić się duchowo. Myślę, że ta wyprawa dobrze wpłynęła na nasz szacunek do Boga. Więc warto częściej organizować tego typu duchowy wypady", a na drugi rok jeszcze w liczniejszym gronie weźmiemy udział w pieszej pielgrzymce do - przecież nie tak dalekiej - Wiślicy!
"Cudze chwalicie - swego nie znacie"
Jak obejrzycie-to pokochacie!

"Alex


OGNISKO INTEGRACYJNE KLAS PIERWSZYCH

Na ognisku być i ne spróbować kiełbaski - to byłby wstyd
Zintegrowana młodzież Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie

Nad Nidą nieopodal budynku Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie, w dniu 19 września b. r. odbyło się ognisko integracyjne klas pierwszych.Zintegrowana młodzież Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie
W spotkaniu tym uczestniczyły również Panie wychowawczynie: Barbara Kanicka oraz Katarzyna Okońska -Syska. Imprezie dopisała nie tylko przepiękna pogoda, ale i świetne humory.
W tej atmosferze upieczone kiełbaski "wyjątkowo" smakowały. Nie zabrakło również wspólnego (już zintegrowanego) śpiewu, który towarzyszył do końca spotkania.

Wspólna zabawa przy "wyjątkowym jedzonku" okazała się bardzo dobrym sposobem na wzajemne poznanie.
Po tym udanym ognisku zrodziły się plany już na następne spotkania klasowe w plenerze.
Na ognisku być i ne spróbować kiełbaski - to byłby wstyd


V RAJD ŚWIĘTOKRZYSKI

Rajd z Nowego Korczyna na Święty Krzyż
Po ciężkiej wędrówce czas na odpoczynek Nasz przewodnik wraz ze słynnym "Pielgrzymem Świętokrzyskim"Prymas Polski kard. Józef Glemp

Po ciężkiej wędrówce czas na odpoczynekWczesnym rankiem w dniu 25 września 2004r. 28 uczniów Samorządowego Gimnazjum z Nowego Korczyna wraz z opiekunami: Nasz przewodnik wraz ze słynnym "Pielgrzymem Świętokrzyskim"
L. Chrobotem, K. Błachem i A. Kańską wyruszyło z Piórkowa, aby wziąć udział w V Pielgrzymkowym Rajdzie Świętokrzyskim. Trasa rajdu im. księdza biskupa P. Gołębiowskiego liczyła 17 kilometrów. Biegła z Piórkowa poprzez przełęcz Jeleniowską, Jeleniów , Nową Słupię na Święty Krzyż. Kierownikiem trasy był pan Bogusław Mądry z Koła Przewodników Świętokrzyskich w Sandomierzu. Zanim udaliśmy się na trasę rajdu, wysłuchaliśmy historii o Piórkowie i pobliskich miejscowościach i z Bożym błogosławieństwem ruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Przy wspaniałej wrześniowej pogodzie mogliśmy podziwiać piękno przyrody i piękną panoramę Gór Świętokrzyskich. Przewodnicy opowiadali o ważniejszych wydarzeniach historycznych, związanych z miejscowościami, przez które biegła trasa rajdu. Prymas Polski kard. Józef GlempRadośni, choć zmęczeni całodniową wędrówką i wspinaczką na Łysiec, dotarliśmy do celu. Piękna panorama gór świętokrzyskichPo prawie godzinnym odpoczynku zgromadziliśmy się na mszy św. o godzinie 16.00. Uroczystej Liturgii przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wygłoszoną Homilię poświęcił wyborom, przed którymi stoi dzisiejsza młodzież. Wskazał na ideały św. St. Kostki i św. brata Alberta, którzy swoje ważne decyzje życiowe podejmowali w blasku Chrystusowego krzyża. Ksiądz kardynał wezwał młodzież do walki z nałogami, które czynią młodego człowieka niewolnikiem własnych słabości. Na koniec zachęcił zgromadzonych, aby nowe stulecie budowali na tym wszystkim, co stanowi dobro i piękno. Na zakończenie Eucharystii otrzymaliśmy z rąk księdza Prymasa błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego. Umocnieni wiarą w Boga, z mocnym postanowieniem, że za rok znów się spotkamy na trasie - VI Rajdu Świętokrzyskiego, późnym wieczorem wróciliśmy do miejsca zamieszkania.

Piękna panorama Gór ŚwiętokrzyskichPamiątkowe zdjęcie na Św. Krzyżu
Pamiątkowe zdjęcie na Św. Krzyżu

Katecheta Krzysztof Błach


SPOTKANIE Z POLICJĄ

W dniu 5-11-2004r. z inicjatywy pani Zofii Dybały w klasie II "d" odbyło się spotkanie młodzieży z policją.
Spotkanie poprowadzili funkcjonariusze komisariatu policji w Nowym Korczynie: st. post. Kamila Zborek oraz st. post. Piotr Bonar. Pogadanka dotyczyła bardzo ważnych zagadnień a wśród nich:

* odpowiedzialności karnej przed sądem nieletnich,
* bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
* spożywania alkoholu i zażywania narkotyków,
* wymuszeń rozbójniczych, kradzieży i pobić,
* znęcania fizycznego i psychicznego,

Spotkanie to spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.


WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Komisja wyborczaKomisja wyborcza

W dniu 13 - 10-2004r. odbyły się w naszym gimnazjum wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydowało 20 osób.
Uprawnionych do głosowania było 292 osoby, głosowało 242 osoby.
W skład Komisji Wyborczej weszły 4 uczennice:
- Anna Frania z kl. II "b"
- Aleksandra Barylak z kl. II "b"
- Dorota Cyrnek - z kl. II "a"
- Dorota Boduszek z kl. II "a"

Nad przebiegiem głosowania czuwały Panie:
Małgorzata Wach i Agnieszka Zapiórkowska.
Największą liczbę głosów -47 otrzymała Agnieszka Zawada, uczennica kl. II "b".


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Wice Wójt Józef Boduszek przekazuje kwiaty na ręce Pani DyrektorCzęść artystycznaCzęść artystyczna
Część artystycznaOtrzęsiny pierwszaków
Otrzęsiny pierwszakówChrzest przeszły również wychowawczynieŚlubowanie klas pierwszych

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH Z OKAZJI DEN

15 października (zgodnie z tradycją naszego gimnazjum) z okazji DEN odbyła się uroczystość, na którą złożyły się : scenka kabaretowa z życia szkoły pt. "Smok korczyński" przygotowana przez szkolny kabaret "Klaps" (pod kier. p. G. Kańskiej), otrzęsiny uczniów klas pierwszych - A, B, C (pod kier. p. J.Kulik) zwieńczone ich ślubowaniem złożonym w obecności Dyrekcji Samorządowego Gimnazjum w N. Korczynie oraz zaproszonych gości: w-ce wójta J. Boduszka, rodziców oraz uczniów i nauczycieli klas drugich i trzecich gimnazjum.
Jak co roku, tak i w tym święto szkoły uczciliśmy na wesoło, choć nie zabrakło akcentu poważnego. Bowiem piękny wiersz Zofii Janczyk uczniowie klas drugich i trzecich ( Krzysztof Raczyński z II D, Damian Polan z II D, Magda Lulko z III B, Damian Swatek z III B) wyrecytowali z dedykacją dla szanownego Grona Pedagogicznego. W szaroburej kociej scenerii, na tle smoczej jamy (przygotowanej pod kier. p. Katarzyny Okońskiej - Syski i Jolanty Kulik), z iście kocią gracją prowadziły konferansjerkę całej imprezy przebrane za kocice drugoklasistki - Agnieszka Zawada i Agnieszka Podkowa (z II B) w towarzystwie Dawida Boduszka ( z kl. IIIB). Zaś pulchniutki smok korczyński (dowcipnie grany przez Marcina Stefańskiego (z kl. III B) zyskał powszechną sympatię gimnazjalistek. Wybrał jednak skromną "dziewczynkę z zapałkami", w rolę której wcieliła się Sylwia Soja (z kl. III B). Mimo akcentów humorystycznych porządek musiał być na scenie, bo smok korczyński miał obstawę dwóch tajniaków, przed którymi nawet widownia czuła respekt.
W czarnych kapeluszach, w czarnych połyskliwych płaszczach i ciemnych okularach trudno było rozpoznać uczniów III B - Michała Starościaka i Dawida Boduszka .
Między dialogami, scenkami i konferansjerką czas umilały występy szkolnych muzyków i wokalistów. Grę na keyboardzie zaprezentowali:
Magdalena Lasak, ucz. I C
Agnieszka Motyl, ucz. I A
Łukasz Śnieżny, ucz. II C
Aneta Dudek, ucz. I B

Na skrzypcach zagrała Marcelina Juszczyk, ucz. I B.
Śpiewały uczennice: Magdalena Lasak (I C) i Aneta Dudek (I B).
W otrzęsinowych konkurencjach, będących sprawdzianem na prawdziwego gimnazjalistę, zwycięstwo odniosła kl. I B. Drugie miejsce przypadło uczniom kl. I ?, a trzecie - kl. I ?.
Jury w składzie: Małgorzata Wach, Małgorzata Wilewska, Artur Grzesiak, Angelika Juszczyk z III D stwierdziło, że wszyscy uczniowie wykazali się dostateczną wiedzą i umiejętnościami, by dostąpić godności złożenia przyrzeczenia i stania się pełnoprawnymi członkami korczyńskiej społeczności gimnazjalnej.
Po uroczym ślubowaniu nastąpił moment składania gratulacji i życzeń - wszelkiej pomyślności i jak najlepszych wyników w nauce, zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.

(G.K.)


DZIEŃ CHŁOPAKA W II B

Dzień Chłopaka nie jest tak znany i powszechnie obchodzony jak Dzień Kobiet. Dlatego w całym naszym gimnazjum tylko dziewczyny z IIB pamiętały o swych klasowych chłopakach i postanowiły uczcić ten dzień.
Jak to przy tego typu święcie, nie mogło być poważnie, więc liczył się pomysł w zorganizowaniu rozrywki. Po naradzie w babskim gronie postanowiono sprawić każdemu chłopcu - mężczyźnie - coś niedrogiego a przydatnego i co najważniejsze, w czasie prezentacji śmiesznego.
Jak wypadła ta prezentacja i czy zabawa była udana, można zobaczyć na załączonym niżej pamiątkowym zdjęciu klasowym - wystarczy kliknąć!

(zdjęcie z kl. IIB z Dnia Chłopaka) (G.K.)
Nasze niemowlaczki


POTRAWA REGIONALNA


SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

Dnia 19 października 2004 roku naszą szkołę odwiedził Teatr "Odyseusz" z Krakowa prezentują sztukę pt. "Sińce uczuć". Spektakl przybliżył uczniom problematykę przemocy w rodzinie.
Całość imprezy składała się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowiła krótka forma teatralna, w której główne role zagrali Robert Czut i Olga Repetowska. Przedstawili oni moment z życia małżeństwa, które ojciec rodziny - hazardzista, swoją obojętnością i brakiem uczuć doprowadził do rozpadu. Refleksjom towarzyszącym odbiorcom spektaklu sprzyjało tło muzyczne. Wolna, spokojna muzyka prowadziła do głębszego zastanowienia się nad swoim postępowaniem, by nie ranić ludzi, których kochamy.
Po spektaklu odbyła się krótka rozmowa na temat przyczyn i skutków przemocy.
Podziękowania za dostrzeżenie problemu i zorganizowanie spektaklu należą się: Dyrekcji naszego gimnazjum, Pani pedagog oraz Wójtowi Gminy i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie kosztów spektaklu.

M. Rasiński z kl. I a (drugi od lewej) i M. Stefański z kl. III b zostali (przez aktorkę) wywołani "do odpowiedzi ". Jedna ze scen objazdowego teatrzyku profilaktycznego.


SPOTKANIE Z POLICJĄ

W dniu 21 października br. odbyły się w naszej szkole spotkania z policją dla uczniów klas II i III zorganizowane przez pedagoga szkolnego. st. post. Małgorzata AmbrożkiewiczGośćmi zaproszonymi byli: st. post. Piotr Bonar dzielnicowy z Nowego Korczyna oraz st. post. Małgorzata Ambrożkiewicz z Komendy Policji w Busku Zdroju. Spotkania i prelekcje odbyły się w ramach obchodzonych DNI PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI.
W czasie prelekcji omówiona została problematyka przemocy i agresji, uzależnień oraz st. post. Piotr Bonar dzielnicowy z Nowego Korczynaodpowiedzialności prawnej nieletnich w świetle "Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich". Spotkaniom towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów naszego gimnazjum przygotowanych w ramach konkursu plastycznego "NIE! - dla przestępczości w szkole".

st. post. Małgorzata Ambrożkiewicz st. post. Piotr Bonar dzielnicowy z Nowego Korczyna


PRELEKCJA NA TEMAT: SZLAKIEM LEGIONÓW POLSKICH W CZASIW I WOJNY ŚWIATOWEJ

Pan Stanisław BobowiecW dniu 22 października 2004 r. gościł w naszej szkole pan Stanisław Bobowiec, który wygłosił prelekcję na temat: "Szlakiem Legionów Polskich w czasie I wojny światowej".
Spotkanie odbyło się w związku ze zbliżającą się 86 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.Zasłuchana młodzież
Pan Stanisław mieszka na stałe we Wrocławiu, ale pochodzi z Ostrowiec (miejscowości leżącej na terenie naszej gminy).
P. Bobowiec jest wielkim pasjonatem historii Polski, a szczególnie interesuje się historią regionów związanych z jego stronami rodzinnymi. Jest fundatorem nagrobka kwatery żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Ostrowcach. Ufundował również tablicę na grób upamiętniającą męczeńską śmierć partyzanta z Ostrowiec. Swoją wiedzę wykorzystuje jako przewodnik PTTK. Posiada bardzo bogate zbiory historyczne. Podczas spotkania z nim uczniowie mieli możliwość oglądania części materiałów dotyczących Legionów Polskich i Marszałka Józefa Piłsudzkiego.
To spotkanie było niezapomnianą lekcją historii dla naszych gimnazjalistów.

Pan Stanisław Bobowiec Zasłuchana młodzież


Hallowen - tradycja krajów anglojęzycznych

W dniu 27 października 2004r. Halloween znów zagościło w naszym gimnazjum. Wewnątrzszkolną imprezę przygotowała i koordynowała p. Zofia Dybała, nauczycielka j. angielskiego. Udział w przedstawieniu stworzył okazję dla młodzieży do lepszego poznania tradycji i kultury krajów anglojązycznych, pozwalał także na rozwijanie umiejętności takich jak: planowanie i ocena własnego działania, współpraca w grupie i porządkowanie informacji przy użyciu m. in. sprzętu multimedialnego. Służył również doskonaleniu umiejętności językowych. Wspólna praca połączona z prezentacją indywidualnych talentów i zainteresowań, dała możliwość kształtowania własnych postaw osobowości oraz obrazu samego siebie. Największą popularnością cieszyły się przebrania: czarownic, czarowników, diablic, duchów oraz innych potworów, które pod płaszczem tajemnicy snuły się po korytarzach szkoły. W trakcie imprezy odbyło się kilka zabawnych konkursów, m. in. na najciekawszą dynię "Jacko -Laterna".
Przystąpiły do niego:
- dynia elegantka w gustownym kapelusiku,
- dynia hawajska w eleganckich okularach,
- dynia imprezowiczka z tasakiem na głowie,
- dynia po przejściach,
- dynia wojowniczka, w czarno -białych barwach,
- dynia gigant,
- dynia strojnisia
oraz cały zestaw innych.
Ponieważ bardzo trudno było wybrać zwycięzcę ze względu na różnorodność form i kształtów "ucharakteryzowanych" dyń, szanowna komisja przyznała trzy wyróżnienia dla: "elegantki", "strojnisi" i "wojowniczki".

Jedna z najpiękniejszych uśmiechniętych dyń - lampionówDynia po przejściach ze skwaszoną miną
Tajemnicza dusza Halloween 2004A. Kumor - urocza diablica Pomnik cierpiących duszyczak Halloween 2004


WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO I NA SŁOWACJĘ

"Nasza radość była olbrzymia,
gdy spostrzegliśmy przechodzącego
obok nas Adama Małysza..."

Adam MałyszPamiątkowe zdjęciePamiątkowe zdjęcie

W piątek 4 listopada o godzinie siódmej rano grupa uczniów naszego gimnazjum w nagrodę za sukcesy odniesione w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wyruszyła na wycieczkę do Zakopanego oraz na Słowację. Wycieczkę zorganizował Zarząd OSP w Nowym Korczynie, Urząd Gminy oraz sponsorzy. W czasie podróży podziwialiśmy Tatry, jadąc wzdłuż Zalewu Czorsztyńskiego. Po drodze zatrzymaliśmy się na cmentarzu w Łopusznej, przy grobie księdza profesora Józefa Tischnera.
Zakwaterowanie i posiłki mieliśmy w przytulnym Ośrodku Szkolno - Wypoczynkowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zakopanem -Kirach.
W pierwszym dniu po obiedzie zdobyliśmy Gubałówkę, przeszliśmy na Butorowy Wierch, z którego zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym. Nikt z nas nie spodziewał się, że pod skocznią czeka nas taka niespodzianka. Szczęście nam sprzyjało, gdyż trafiliśmy na trening pierwszej kadry skoczków narciarskim z samym Adamem Małyszem na czele! Staliśmy tuż przy wejściu na wyciąg, więc z bardzo bliska mogliśmy obserwować przechodzących obok nas skoczków. Nasza radość była olbrzymia, gdy spostrzegliśmy przechodzącego Adam MałyszAdama Małysza, który po krótkiej rozmowie z panem Andrzejem Wajsem obiecał, że po treningu poświęci nam chwilkę czasu. Dotrzymał słowa, zrobił sobie z nami zdjęcie oraz dał każdemu z nas kartkę z autografem. Po jego zachowaniu widać było, że jest to bardzo grzeczny, skromny i życzliwy człowiek.

Pamiątkowe zdjęcie z Adamem Małyszem
Gdy emocje opadły, wyruszyliśmy w drogę na Krupówki. Przed powrotem do schroniska zwiedziliśmy Kościół Matki Boskiej Fatimskiej wybudowany jako wotum wdzięczności za uratowanie Ojca Świętego.Pamiątkowe zdjęcie
Po powrocie do domków noclegowych czekała już na nas kolacja, a następnie ognisko i dyskoteka.
Drugiego dnia wyruszyliśmy na Słowację. Tam zwiedziliśmy przecudną jaskinię Demanowską, w której zeszliśmy w głąb ziemi 268 schodami. Jednak najprzyjemniejsze były dwie godziny spędzone w odkrytym "Aquaparku Tatralandia"z sześcioma basenami w miejscowości Liptowski Mikulasz. Każdy przeszedł lekki szok, gdy spostrzegliśmy, że baseny są na powietrzu, podczas gdy temperatura powietrza wynosiła 4 st.C. Jednak woda w basenach była bardzo ciepła więc zabawa w aquaparku była udana i żałowaliśmy tylko, że musimy wracać.
Po powrocie do Polski czekała jeszcze jedna niespodzianka zorganizowaPamiątkowe zdjęciena przez naszych wspaniałych opiekunów a mianowicie wjazd kolejką na Gubałówkę o godz. 18. Po hymnie, którym pożegnaliśmy się z Zakopanem wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy ze śpiewem do domu.
Każdy z uczestników wycieczki był zachwycony. Zasługą tego były niesamowite atrakcje, wspaniali opiekunowie i oczywiście świetna młodzież, która już zapomniała o "solidnych" łóżkach a pamięta, że BYŁO SUPER.


11 LISTOPADA

"WOLNA ODRODZONA POLSKA"

Z okazji 84 rocznicy Święta Niepodległości 10 listopada br. młodzież Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie wystawiła sztukę pt. : "Wolna Odrodzona Polska". Spektakl ten wyreżyserowały i scenograficznie opracowały Katarzyna Okońska - Syska i Faustyna Juda.
Przedstawienie rozpoczęło się od wątku miłosnego, wprowadzonego celowo przez reżyserów, co sprawiło, że został "złamany" wizerunek, tradycyjnych akademii, które mamy okazję oglądać w szkołach bądź w telewizji. Nie zabrakło również scen batalistycznych czy też epizodów fantastycznych, które wywołały wśród publiczności dozę zaskoczenia, zainteresowania tym, co działo się na scenie. A działo się wiele. Widzenie wzruszających scen pożegnania Hanki z Maciejem i jego śmierci, momentów gorączkowych rozmów żołnierzy polskich ze swymi dowódcami oraz fragmentów walki powstańczej.
Największe jednak zaskoczenie wśród widzów wywołała scena wyłaniająca się ze stogu siana Wolnej Odrodzonej Polski, którą zagrała uczennica klasy III d- Kalina Boduszek.
Inscenizacja przedstawienia była tradycyjna. Sygnalizowały to m.in. rekwizyty tj. krzyże z brzozy, dawne sprzęty domowe - kołowrotek, niecka, kołyska, wiklinowe kobiałki, świeczniki oraz ludowe i wojskowe ubiory aktorów. Dzięki tym kostiumom reżyserzy wydobyli rys charakteru każdej postaci spektaklu.
Wśród grających w przedstawieniu uczniów na dużą pochwałę zasłużyli: Katarzyna Kliś - wspaniała odtwórczyni roli Hanki, Piotr Moskal - roli Macieja. Obydwoje w naturalny sposób wcielili się w grane przez siebie postaci. Na szacunek zasługuje również oryginalna dykcja polonisty Mariana Czai, który zagrał wraz z uczniami w widowisku.
To "dalekie od sztampy" (jak określiła gazeta "Słowo Ludu" ) widowisko patriotyczne dostarczyło autentycznych przeżyć nie tylko samym młodym aktorom, ale i widzom, którymi byli: uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Spektakl bowiem był powtórzony przy okazji spotkań wychowawców z rodzicami 16 XI oraz gościnnych występów w gimnazjum w Solcu - Zdroju 22 XI 04 r.
Wszędzie cieszył się dużym zainteresowaniem i uwagą.

(K.S.)

"Wielka improwizacja" pola jednej z bitew powstańczych"Wstąpiłem na działo.." - polonista Marian Czaja - w poważnej roli głównego recytatora ze swoim adiutantem P. Moskalem uczn. II c)Ciąg dalszy "Wielkiej improwizacji" pola bitwy powstańczej
A. Podkowa (ucz. kl. II b) w przejmująco symbolicznej roliWzruszająca scena pożegnania Macieja (P. Moskala -ucz. kl II c) z Hanką (K. Kliś -ucz. kl. II b)K. Boduszek ucz. kl. III d w roli "powstającej" Poski...
Zespół artystów, którzy wzięli udział w scence "Wolna odrodzona Polska"


ZABAWA ANDRZEJKOWA 25-11-2004r.

Klasa I a przy andrzejkowo zastawionym - tradycyjnie przez mamy - słodkim stole.Klaudia na pewno wywróży Karolinie księcia z bajki...Dziewczyny tańczą - chłopcy zazdroszczą... też by chcieli, ale się... tajniaczą Ci to umieją się bawić!


Wycieczka na Lubelszczyznę

W dniach 30 XI - 1 XII 2004r. uczniowie gimnazjum w N. Korczynie wzięli udział w dwudniowej wycieczce autokarowej na trasie Czasnolas, Puławy, Kazimierz Dolny, Lublin, Majdanek.
W Czarnolesie, który w XVI wieku należał do poety Jana Kochanowskiego, uczniowie zwiedzili muzeum poświęcone poecie.Muzeum Jana Kochanowskiego

Drzwi renesansowe z dworu PoetyCzarnolas - tu rosła słynna lipa Jana KochanowskiegoMuzeum Jana KochanowskiegoŚwiątynia Sybilli
Spichlerze kazimierskieFragment zamku w Kazimierzu
Na rynku w Kazimierzu DolnymLublin - Stare MiastoCzarna Łapa - Odcisk na stole trybunalskim

Wśród zbiorów muzealnych znajdują się jedynie dwa przedmioty, które uratowano z pożaru domu poety ok. 1720r. Drzwi renesansowe z dworu Poety

Oryginalne żelazne drzwi spajane nitami z renesansowymi rozetami i herbem Kochanowskich "KORWIN" (kruk - trzymający w dziobie pierścień).

Fotel poety kryty kurdybanem o motywach waz greckich i liści akantu, zwieńczony elementem barokowym z pięcioramienną koroną szlachecką.

Szczególnym zainteresowaniem wycieczkowiczów cieszyło się miejsce, gdzie rosła legendarna - ukochana przez J. Kochanowskiego lipa. Dziś w tym miejscu stoi kolumna, której szczyt wieńczy popiersie bratanka poety - Piotra Kochanowskiego. U stóp kolumny postawiono symboliczny sarkofag Urszulki i kamienną płytę, z którą łączy się miejscowa legenda, głosząca, iż kto siądzie na tym kamieniu, będzie sławny. Czarnolas - tu rosła słynna lipa Jana Kochanowskiego
Z powodu remontu nie udało się zwiedzić kaplicy stojącej w miejscu, gdzie niegdyś stał dworek Kochanowskich. Jednak mimo jesiennej szaty parku lipowego (obszar ok. 10ha) otaczającego muzeum czarnoleskie czuło się klimat poezji, która zamknęła w sobie urodę natury i kulturę złotego wieku naszej państwowości.
Z Czarnolasu trasa wycieczki wiodła do Puław - nowoczesnego miasta o bogatej historii i żywych tradycjach. Tu zwiedziliśmy zespół pałacowo - parkowy, malowniczo położony na wysokiej skarpie wiślanej. Dzięki życzliwości i kompetencji p. Henryka Czecha (pracownika Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa) mogliśmy zobaczyć reprezentacyjne sale tej słynnej rezydencji magnackiej z XVII wieku. (Pałac nie jest udostępniony dla zwiedzających, gdyż obecnie jest siedzibą wielu instytutów naukowych.) Dowiedzieliśmy się m.in. , że tutaj - w "polskich Atenach" została zgromadzona pierwsza kolekcja historyczna Izabelli Czartoryskiej, od której to właśnie datuje się początek muzealnictwa w Polsce.
Z powodu braku czasu nie mogliśmy zwiedzić wszystkich zabytków znajdujących się w puławskim parku. Zobaczyliśmy jedynie Świątynię Sybilli i Domek Gotycki. Świątynia SybilliDomek Gotycki
Opuściliśmy Puławy , by pojechać do Kazimierza Dolnego, urokliwego miasteczka nad Wisłą. Kazimierz przywitał nas kilkoma spichlerzami, pamiętającymi czasy żywiołowego handlu zbożem. Spichlerze kazimierskie
Nad miasteczkiem górują ruiny zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego.Fragment zamku w Kazimierzu Za jego czasów Kazimierz Dolny otrzymał prawa miejskie. Mieliśmy chwile czasu na urokliwym kazimierskim rynku, by zakupić pamiątki. Na rynku w Kazimierzu Dolnym
Z Kazimierza udaliśmy się na nocleg do schroniska młodzieżowego, gdzie urządziliśmy sobie nastrojowy wieczór wróżb andrzejkowych.
Następnego ranka o godzinie 8.00 wyruszyliśmy do Lublina, miasta rozbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Lublin - Stare Miasto
Zwiedziliśmy w tym średniowiecznym grodzie muzeum znajdujące się w lublińskim zamku. Zamek ten w czasach zaborów, okupacji hitlerowskiej i stalinizmu służył jako ciężkie więzienie głównie dla więźniów politycznych.

Wśród cennych eksponatów muzealnych szczególnie zaciekawił nas stół sędziowski z wypalonym śladem "czarciej łapy". Czarna Łapa - Odcisk na stole trybunalskim

Następnie udaliśmy się na Majdanek (peryferie Lublina) , gdzie w czasie II wojny światowej hitlerowcy założyli ogromny obóz koncentracyjny. Widok ogólny; Obóz Koncentracyjny MajdanekWizMajdanek - Pomnik Walki i Męczeństwayta tu była dla nas wielkim przeżyciem. Zwiedzaliśmy po kolei baraki, w których prezentowane ekspozycje ukazywały losy więzionych tu ludzi. Dowiedzieliśmy się, że wśród 235 tys. ofiar Majdanka Żydzi stanowili 48%, Polacy 31%, obywatele Związku Radzieckiego 16%, pozostałe narodowości 5%. Oglądając komory gazowe, stół sekcyjny, krematoria, mauzoleum i słuchając opowieści p. przewodnik, uświadomiliśmy sobie tragedię więźniów tego obozu zagłady. Tym bardziej, że wśród nich były dzieci i młodzież w naszym wieku.
Po zwiedzeniu Majdanka wróciliśmy jeszcze do Lublina, by obejrzeć stare miasto z zabytkowymi kamieniczkami i ratuszem. Byliśmy również w katedrze. Modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Boskiej (która w okresie stalinizmu zapłakała krwawymi łzami) oraz zeszliśmy do krypty, w której znajdują się m.in. sarkofagi biskupów.
Po spacerze po starym mieście udaliśmy się na obiad, a następnie w powrotną podróż do domu. Do N. Korczyna dotarliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń, zadowoleni i bogatsi w wiedzę i nowe przeżycia.
Za zorganizowanie tej pięknej wycieczki jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim organizatorom i opiekunom.


Zred. sprawozd. Katarzyna Kliś
- uczennica kl. IIB w imieniu
wdzięcznych wycieczkowiczów


Wigilia wczoraj i dziś...


W dniu 21 grudnia 2004r., w Gimnazjum Samorządowym w Nowym Korczynie odbyło się przedstawienie wigilijne.

Spektakl przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych pod kierunkiem katechety Krzysztofa Błacha. Śpiewaniu kolęd towarzyszył chórek pod kierunkiem pana Sławomira Michałka. Przedstawienie nawiązywało do pięknej polskiej tradycji -wieczerzy wigilijnej. Scena ukazywała polską rodzinę, w której zachowane są zwyczaje wigilijne i tradycja dziedziczona z pokolenia na po-kolenie - przygotowywania potraw, ubierania choinki, zasiadania do wspólnej kolacji, czytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa w Betlejem, wspólnego śpiewania kolęd.

K. Jaśkiewicz zaczyna opowieść o tradycji wieczoru wigilijnego.A. Juszczyk (kl. III d), P. Rzępała (kl. III a), A. Wawrzyk (kl. III d), A. Dziura (kl. III d) - w roli głównych recytatorów wieczorku wigilijnego W roli trzech króli - (od lewej) M. Gregorczyk (kl. I a), M. Rasiński (kl. I a), T. Walasek (kl. I a)
Zaproszeni goście - (od lewej) ks. proboszcz K. Liburski, p. A. Wajs, w-ce wójt p. J. Boduszek, p. D. Przeniosło, p. Piątek, L. Płonka, p. M. Donoch.ks. proboszcz K. Liburski w towarzystwie p. dyrektor B. Karnawalskiej składa wszystkim obecnym na obecnym na sali oraz rodzicom życzenia świąteczno - noworoczne.M. Lasak (kl. I c) gra i spiewa klędy z towarzyszącym chórkiem - E. Stojek (kl. Ic), A. Dudek (kl. I b), I. Chłopecka (kl. I c), M. Juszczyk (kl. I b), J. Dybała kl. II a.
Przedstawienie nawiązywało również do polskiego zwyczaju kolędowania po domach.

Recytacja wierszy polskich poetów i śpiew znanych nam kolęd z akompaniamentem uczniów na różnych instrumentach wywoływał wzruszenie wśród młodzieży izaproszonych gości. Na zakończenie przedstawienia uczennice klasy drugiej gimnazjum zaśpiewały dwie kolędy w języku angielskim przygotowane przez panią Zofię Dybałę.
Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością następujący goście: ks.Proboszcz Krzysztof Liburski, Wójt Gminy Nowy Korczyn p. Janusz Gajda, W-ce. Wójt p. Józef Boduszek, p. Małgorzata Donoch, p. Piątek, p. Lidia Płonka, p. Andrzej Wajs, p. Damian Przeniosło.


Po zakończeniu przedstawienia życzenia świąteczno - noworoczne wszystkim zebranym na sali - gościom, nauczycielom, pracownikom szkoły, młodzieży i rodzicom złożyli: ks. Proboszcz Krzysztof Liburski, W-ce. Wójt p. Józef Boduszek oraz pani Dyrektor Barbara Karnawalska.

Świąteczny nastrój podkreślił dźwięk kolęd i wspólne łamanie się opłatkiem.

mgr Krzysztof Błach


Udziału Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie w konkursie " MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI"Uczniowie Mukasy

Grono Pedagogiczne MukasyKościół Mukasy
Uczniowie MukasyWnętrze kościoła Mukasy

W lutym 2003 roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do drugiej edycji konkursu misyjnego "Mój szkolny kolega z Afryki", zorganizowanego dla szkół podstawowych i ,gimnazjów przez Komisję Misyjną Episkopatu Polski, we współpracy z Centralnym ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Polskim Komitetem ds. UNESCO, UNHCR - Przedstawicielem w Warszawie i Polskim Towarzystwem Afrykanistycznym, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W duchu, jedności i solidarności uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pani Agnieszki Boduszek włączyli się do ogólnopolskiej akcji misyjnej, wybierając kategorię charytatywną ogłoszonego konkursu.
Grono Pedagogiczne MukasyRealizację akcji rozpoczęto od nawiązania kontaktu z jedną ze szkół afrykańskich. Zaprzyjaźniliśmy się z niewielką szkołą MUKASA w Zambii, prowadzony przez księdza Gerarda Karasia. Z tą też szkołą -jesteśmy w stałym kontakcie do dnia dzisiejszego. Dla tej szkoły przekazaliśmy pieniądze w kwocie 1384,20 zł zebrane przez uczniów naszej szkoły- Na pochwałę zasługuje pomysłowość uczniów w organizowaniu funduszy. Zorganizowano różnego rodzaju festyny, kiermasze, aukcje i pokazy. Pojawił się bardzo zdrowy element rywalizacji międzyklasowej, która -jeszcze bardziej zapalała naszych uczniów do tak szczytnego celu.
W 2004 roku opiekę nad akcją przejęła pani Zofia Dybała, nauczycielka-języka angielskiego w naszej szkole. Nowi uczniowie zostali zaproszeni do uczestnictwa w działaniu na rzecz "kolegów z Afryki". Jest to wspaniała lekcja nie tylko dobroci, szczerości i ogromnego daru serca ale również geografii
i języka angielskiego.
Kościół Mukasy Ponieważ korespondencja odbywa się w języku angielskim, uczniowie są motywowani do jeszcze bardziej rzetelnej pracy i nauki. Z nowej korespondencji dowiedzieliśmy się, że nasi koledzy uczęszczają do liczącego zaledwie 108 chłopców seminarium. Po raz pierwszy okazało się, że Polska może być uważana za "kraj egzotyczny" a przesyłane fotografie naszych uczniów, miejsc ich zamieszkania za fantastyczne. Nasi uczniowie zdali sobie sprawę z tego, że życie może mieć też inny nieco "smak" . W okresie przedświątecznym przygotowujemy kartki z życzeniami oraz kolejną zbiórkę pieniędzy dla naszych potrzebujących przyjaciół, którzy, jak piszą
w swoich listach do nas "są wdzięczni Bogu, że mają tak wspaniałych kolegów z Polski."


Zofia Dybała

Waluta ZambiiWaluta Zambii

Waluta Zambii

Znaczki z Zambii


Szkolny Konkurs Stołów Wigilijnych

Dnia 21.12.04r. (wtorek) w Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie odbył się szkolny konkurs stołów wigilijnych. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży dziedzictwem kulturowym związanym ze Świętami Bożego Narodzenia naszego regionu oraz tradycjami kuchni regionalnej.
Organizatorami konkursu był Samorząd Uczniowski oraz wychowawcy klas, zaś uczestnikami wszyscy uczniowie gimnazjum. Jury w składzie: uczennica Dorota Boduszek, pani Małgorzata Wach, pani Aneta Furmanek i pan Artur Grzesiak oceniało: wystrój stołu, walory smakowe jednej potrawy przygotowanej do degustacji, zgodność przygotowanych potraw z tradycją lokalną, umiejętne jej uzasadnienie w formie odpowiedzi na zadane przez komisję pytania oraz odpowiednie zachowanie i wygląd uczniów w związku z charakterem uroczystości.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła kl. III "a", która miała przygotowanych 15 wigilijnych potraw.
Na drugiej lokacie uplasowała się klasa II "d".
Trzecie miejsce klasa II "b".
Wyróżnione zostały klasy I "a" oraz I "b".

Uczniowie klasy III a przy swoim szlacheckim wigilijnym stoleUczniowie klasy III a przy swoim szlacheckim wigilijnym stoleUczniowie klasy III a przy swoim szlacheckim wigilijnym stoleKomisja w trakcie degustacji tradycyjnie przygotowanych smakowitych potraw w kl. I b
Żywa szopka w klasie I a (M. Gregorczyk i M. Rasiński - klęczący królowie.Smakowity i artystyczny stół wigilijny kl. I a Smakowity i artystyczny stół wigilijny kl. I a


Akcja WOŚP w Nowym Korczynie

9 stycznia 2005 roku ponad 120 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce uczestniczyło w XIII Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
W tej wspaniałej akcji Jurka Owsiaka "zagrali" również uczniowie Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie. Wolontariusze: Sonia Zawada, Agnieszka Zawada, Anieszka Podkowa, Magdalena Szczerba, Aleksandra Barylak - ucz. kl. II B oraz Marta Rzępała - ucz. kl. IIC - pod wodzą nauczyciela Artura Grzesiaka zebrali do specjalnie oznaczonych puszek ponad 1500zł. Brawa, gratulacje i apel o naśladownictwo tych altruistów.


Festiwal kolęd

W III Międzynarodowym Festiwalu Kolęd - Solec- Zdrój 2005 wzięło udział wiele szkół podstawowych i gimnazjów. Celem festiwalu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży starych, zapomnianych kolęd i pastorałek, zachęcanie do wspólnego śpiewania i kolędowania w tradycyjnym polskim stylu.
Zespól kolędniczy z naszego gimnazjum zajął III miejsce w kategorii IV.


 

Choinka szkolna 28-01-2005 i konkurs masek karnawałowych

zabawa choinkowakonkurs masek karnawałowych
konkurs masek karnawałowychkonkurs masek karnawałowych


OTWARCIE NOWEJ SALI GIMNASTYCZNEJ

Rozgrywki międzyklasowe inaugurujące otwarcie sali gimnastycznej
Najlepsze drużyny w rozgrywkach siatkowych z p. A. Grzesiakiem. (czerwoni -kl. II b, żółci -kl. III b, biali -kl. III aZwycięzka drużyna w rozgrywkach siatkowych z klasy II b z wych. G. Kańską oraz naucz. wf-u p. A. Grzesiakiem


 

Wyróżnienie
dla ucz. kl. Ia w Międzynarodowym Konkursie
"Kangur Matematyczny"

Dn.17 marca 2005 roku nasi uczniowie po raz czwarty przystąpili do Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny".
Tym razem udział wzięło 30 uczniów klas I i II, którzy rozwiązywali test w kategorii "Kadet" oraz 10 uczniów klas trzecich zmagających się z testem "Junior".
Największą ilość punktów i wyróżnienie w konkursie zdobyła ucz. kl. Ia Anna Misiaszek. Jest to drugie w naszej szkole wyróżnienie w "Kangurze".
Kilku innych uczniów klas pierwszych uzyskało również wysoką lokatę punktową. Już zapowiadają oni, że w następnym roku też przystąpią do tego konkursu, a że będą pisać test tej samej kategorii, szanse na lepszy wynik wzrosną.
Rodzice uczniów chętnych do uczestnictwa w w/w konkursie wyrazili pisemną zgodę na udział w nim swojego dziecka i uiszczenie wymaganej opłaty.


Szkolny Organizator

Barbara Kanicka


Pierwszy Dzień Wiosny -2005

Pracowita ekipa rolników II cPokaz mody w wykonaniu III a. (A. Madej w towarzystwie P. RzępałyRezolutne przedszkolaki z II d (śpiewają: M. Smolińska i k. Pater)
J. Kruk (I a ) w przerwie biurowej .A. Brzeziński w roli gwiazdy.
Strazaczki z kl. II b w swej bojowej pieśni.Akcja policyjna I b.


Pożegnanie Papieża Jana Pawła II


W czwartek 7.04.2005r. w kościele parafialnym Św. Trójcy w Nowym Korczynie uczniowie samorządowego gimnazjum na uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez ks. kanonika Krzysztofa Liburskiego pożegnaliPapieża Jana Pawła II. Do kościoła młodzież przybyła, niosąc zapalone świece i wiązanki biało- żółtych kwiatów. Szczerą modlitwą, śpiewem i łzami, gimnazjaliści, nauczyciele, pracownicy szkoły i przybyli na mszę mieszkańcy Nowego Korczyna oddali hołd Wielkiemu Papieżowi.
Przejmującą w swej wymowie homilię wygłosił ksiądz proboszcz parafii w Piasku Wielkim -Edmund Nocoń. Chcąc godnie pożegnać swego Wielkiego Rodaka i przyjaciela młodzieży, uczniowie przedstawili bardzo wzruszającą część artystyczną pod hasłem: "By człowiek dla człowieka był bratem..." Szczególne podziękowanie dla Papieża wyraziła uczennica klasy IIB - Katarzyna Kliś w recytacji pięknego wiersza, własnego autorstwa. Wzruszeni pożegnalnymi słowami płakali uczniowie, wychowawcy i wszyscy wierni zebrani w świątyni.
Przy dźwiękach ukochanej przez Papieża "Barki" i pieśni góralskiej ,delegacje klasowezłożyły wiązanki kwiatów przed obrazem Jana Pawła II.

Angelika Juszczyk czyta modlitwę wiernychMłodzież żegna swego ukochanego Papieża i przyjaciela przez łzy słowami "Barki"...Wzruszenie odebrało głos nie tylko Angelice.
Przejmujące słowa wiersza Kasi dławiły i wyciskały łzy...Recytatorzy przedstawiają życie i najważniejsze przesłania Jana Pawła II.

Delegacje wszystkich klas składają wiązanki kwiatów przed obrazem Jana Pawła II.Wierni pogrążeni w smutku z uwagą uczestniczą w ostatnim pożegnaniu Papieża.
Angelika Juszczyk czyta modlitwę wiernych
Recytatorzy przedstawiają życie i najważniejsze przesłania Jana Pawła II.Wierni pogrążeni w smutku z uwagą uczestniczą w ostatnim pożegnaniu Papieża.
Delegacje wszystkich klas składają wiązanki kwiatów przed obrazem Jana Pawła II. Młodzież żegna swego ukochanego Papieża i przyjaciela przez łzy słowami "Barki"...
Przejmujące słowa wiersza Kasi dławiły i wyciskały łzy... Wzruszenie odebrało głos nie tylko Angelice.

 

Janie Pawle Wielki !

Przyszedłeś, jako ten przez poetę przepowiedziany.
Przyszedłeś, nasz Ojcze ukochany.
Żyłeś wśród ludzi i byłeś człowiekiem;
Prawdziwym, wierzącym, papieżem z uśmiechem.
Byłeś przykładem dla nas młodych ludzi.
Tyś w Polsce Ducha Narodu obudził.
Tyś nauczał, wymagał, rozumiał
i z młodymi rozmawiać umiał.
Potrafiłeś przebaczyć i uszanować.
Uczyłeś nas swych nieprzyjaciół miłować.
Nieważna była dla Ciebie rasa czy wyznanie,
W innym widziałeś CZŁOWIEKA. To jest MIŁOWANIE!
Widzieliśmy nie raz, jak cierpiałeś,
Ale nigdy się nie poddawałeś.
Nieraz wiwatowaliśmy na Twoje słowa.
Ale wtedy, nie zawsze, trafiała do nas ich wymowa.
Wszystkiego słuchaliśmy,
Ale czy słyszeliśmy?
Czy rozumieliśmy wagę Twych słów?
Czy trafiały do naszych duchów?
Jesteś dziś, choć Ciebie tu nie ma.
I płacze po Tobie cała Ziemia.
I jęczy swym głosem dzwon,
obwieszcza światu, że pusty Piotrowy tron.
I nawet "Zygmunt" dzień w dzień brzmi,
A "Barka" spływa łzami naszymi.
I okno na Franciszkańskiej puste, pod nim tłum,
kiedyś radosny, teraz płacze tu.
Wszystkie wyznania modlą się za Ciebie
wierząc, że jesteś już w Niebie.
I góry narzekają, Wielki Baco,
że Cię już więcej nie zobaczą.
Na skrzypeczkach górol smętnie przygrywo
I tęskniąc coś z wolna górolka zaśpiwo.
Lecz dzięki temu świat pełen znoju
Jest choć na chwilę światem pokoju.

My młodzi za testament spisany Twym życiem dziękujemy
I wiedz, że naukę Twą uszanujemy.


Katarzyna Kliś
uczennica kl. IIB Samorządowego Gimnazjum w Nowym
Korczynie


THE BIG CHALLENGE 2005

Z inicjatywy grupy nauczycieli języka angielskiego, która została zorganizowana 18 maja 1999 roku po raz pierwszy we Francji pojawiła się wielka gra-konkurs: THE BIG CHALLENGE. po kilku edycjach konkursu, który przynosił coraz większe sukcesy uczniom między 11 a 16 rokiem życia, ale też i ich nauczycielom, The Big Challenge stał się prawdziwą instytucją. W 2005 został podjęty nowy krok w kierunku innych krajów europejskich nie-anglojęzycznych, umożliwiający im uczestnictwo w konkursie. W dniu 12 maja 2005 wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogli wziąć udział w konkursie. W tym dniu wszyscy uczniowie z Polski, Niemiec i Francji mogli wykonać ten sam test. Po raz pierwszy w Europie wszyscy zainteresowani, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania: w Paryżu, Lyonie, we Frankfurcie czy też Nowym Korczynie mogli uczestniczyć w konkursie i mieli takie same szanse zmierzenia się z innymi. Wszyscy dążyli do jednego celu, jakim jest osiągnięcie najlepszego wyniku na właściwym dla siebie poziomie. The Big Challenge jest aktywnością rozrywkowo -pedagogiczną zachęcającą do nauki języka angielskiego poprzez zabawę. Uczestnictwo w konkursie wyznacza uczniom określony cel, którym jest jak najlepsza praca, poprzez cały rok szkolny oraz osiągnięcia jak najwyższej lokaty w konkursie. Konkurs jest narzędziem pobudzającym motywację uczniów aby zmierzyć się z rówieśnikami na poziomie wojewódzkim, krajowym i europejskim a jednocześnie, przekonać jaki naprawdę reprezentują poziom w stosunku do innych europejskich nie-anglojęzycznych krajów.
W dniu 12 maja 2005 Samorządowe Gimnazjum w Nowym Korczynie po raz pierwszy przystąpiło do konkursu. W naszej szkole udział wzięło 41 uczestników z klas 1-III. Najliczniejsza okazała się grupa z klas II. Należ dodać, że tego roku po raz pierwszy 4291 szkół uczestniczyło w THE BIG CHALLENGE 2005 w Europie, w tym 815 w Polsce co stanowi 49000 uczniów i 14 szkół w województwie świętokrzyskim. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody. Uczniowie klas pierwszych magazyny CROWN, klas drugich magazyny TEAM, klas trzecich magazyny CLUB. Poza tym dla najlepszych książki OXFORD DOMINOES na trzech poziomach (1 dla klasy I, 2 dla drugiej i 3 dla trzeciej), dwujęzyczny słownik Oxford Wordpower Dictionary z CD-ROM-em oraz Oxford Practice Grammar z CD-ROM-em. Średnie krajowe wyników uzyskanych w Polsce na każdym z poziomów nie okazały się zbyt wysokim progiem do przeskoczenia dla naszych gimnazjalistów, ponieważ prawie wszyscy uczestnicy konkursu uplasowali się powyżej tego progu. Należy dodać, że najwyższy wynik w szkole uzyskała Małgorzata Smolińska uczennica klasy II "d" z wynikiem 279,25 pkt. co stanowiło 25 wynik w województwie i prawie 100 pkt. powyżej średniej krajowej. Na poszczególnych poziomach najlepsze wyniki osiągnęli:
Ř Klaudia Boduszek w klasach pierwszych
Ř Małgorzata Smolińska i Kamila Pater w klasach drugich
Ř Paweł Miroska w klasach trzecich.

Koordynatorem konkursu odpowiedzialnym za organizację wszystkich działań i jego przebiegiem była pani Zofia Dybała, nauczycielka języka angielskiego w naszym gimnazjum, która otrzymała pisemne podziękowanie z Paryża od Dyrektora Europejskiego The Big Challenge pana Pascala Laurent.


Zofia Dybała


 

UROCZYSTE OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ

Historyczny moment przecięcia wstęgi przez honorowego gościa p. J. Grudnia w towarzystwie wizytatora W. Skopa oraz wójta gminy J. Gajdy

Dzień 23 maja 2005 r. przejdzie do historii Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie jako szczególnie ważny i uroczysty, ale także jako pełen niespodzianek i radości. Ważny dla sportu szkolnego, bo oficjalnie oddana została do użytku piękna hala sportowa; uroczysty, bo jej poświęcenia dokonał miejscowy proboszcz ks. Krzysztof Liburski; największą zaś niespodzianką był udział w imprezie mistrza olimpijskiego w boksie – pana Józefa Grudnia, pochodzącego z terenu naszej gminy. W tej sytuacji radość uczniów, nauczycieli i rodziców była więc całkowicie uzasadniona. Uroczystości przyświecało olimpijskie hasło citius (szybciej), altius (wyżej), fortius (mocniej), do którego w swoich wystąpieniach nawiązywali: wójt gminy mgr inż. Janusz Gajda, wizytator kuratoryjny mgr Wiesław Skop i oczywiście mistrz Józef Grudzień.
Stosownie do rangi uroczystości dostosowana została oprawa artystyczna. Montaż słowno – muzyczny „Wspomnienie o Ksawerym Pusłowskim” zaprezentował zespół uczniowski pod kierunkiem p. mgr Jolanty Kulik i p. mgr Barbary Witkoś, natomiast scenkę rodzajową „Reportaż z wioski afrykańskiej” grupa młodzieży pod artystyczną opieką p. Grażyny Kańskiej. Regionalną modę sugestywnie pokazały dziewczęta, które przygotowała do pokazu p. mgr Katarzyna Okońska – Syska. Nie mogło oczywiście zabraknąć piosenek w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie p. mgr Sławomira Michałka. Występy młodzieży stanowiły tylko niewielki wycinek działalności kulturalno – społecznej naszego Gimnazjum, a ponieważ uczyniono to w sposób profesjonalny, spotkały się z aplauzem zaproszonych gości. Szczególne powody do satysfakcji miała dyrektor gimnazjum p. mgr Barbara Karnawalska, która podsumowała osiągnięcia sportowe szkoły – jako integracyjny element sukcesów także w działalności dydaktyczno – wychowawczej.

Ksiądz proboszcz K. Liburski czytający liturgię słowa bożebo Uroczyste poświęcenie sali gimnastycznej przez ks. K. Liburskiego
Pan j. Grudzień gratuluje naszej modzieży wspaniałej hali sportowejD. Swatek z kl. III b w roli K. Pusłowskiego - dawnego dziedzica dworu w Czarkowach.
Pokaz mody ludowejI. Chłopecka w akrobatycznych popisach tańca afrykańskiegoPrezentacja zwierzątka afrykańskiego w wykonaniu M. Szczerby z kl. II b


WYNIKI 2005
MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PISANIA LISTÓW
W JĘZYKU ANGIELSKIM DLA MŁODZIEŻY

Laureatka międzynarodowego konkursu pisania listów w języku angielskim (K. Kliś z kl. II b w towarzystwie swojej naucz. j. angielskiego p. Z. Dybały).

Międzynarodowy Konkurs Pisania Listów dla młodzieży sięga 1969 roku, kiedy to w Tokio przegłosowano propozycję konkursu dla młodzieży, który miał promować pisanie listów wśród młodzieży. Pierwszy konkurs miał miejsce w 1971 roku i od tego momentu miliony młodych na całym świecie bierze udział w konkursie w skali Kraju i Całego Świata.
Światowy Związek Pocztowy UPU przy współpracy UNESCO zorganizował po raz 34 Międzynarodowy Konkurs Pisania Listów dla młodzieży, która nie ukończyła 15 roku życia. Temat tegorocznego konkursu brzmiał " List do mojej ulubionej postaci bajkowej". Zainspirowany został obchodami, dwóchsetnej rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, autora znanych na całym świecie baśni.
Na eliminacje krajowe konkursu przysłano ponad 8000 prac. W celu wyłonienia najlepszej pracy, powołano 3 odrębne komisje. Składy pierwszej i drugiej komisji, które tworzyli nauczyciele, zostały zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Skład trzeciej komisji stanowił - Zespół Międzyresortowy, w skład którego weszli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Poczty Polskiej.
Pierwsza komisja tzw. "wstępna" dokonała wstępnego sprawdzenia nadesłanych listów pod względem spełnienia wymogów formalnych oraz dokonała wstępnej oceny merytorycznej prac biorąc pod uwagę m.in.: ogólnie przyjętą konwencję pisania korespondencji w języku angielskim, odpowiednie zwroty rozpoczynające list, grzecznościowe zwroty pożegnalne, estetykę wykonania listu i jego poziom biorąc pod uwagę wiek uczestnika.
Druga komisja "merytoryczna" dokonała wyboru 23 listów z wyłonionych przez komisję wstępną, biorąc pod uwagę m.in. takie kryteria jak : wybór tematu, sposób przedstawienia problematyki, wartości językowe i estetykę wykonania pracy.
Trzecia komisja - Zespół Międzyresortowy - złożony z przedstawicieli Poczty Polskiej, MENiS i Ministerstwa Infrastruktury w celu wyłonienia laureata pierwszej nagrody dokonała ostatecznej oceny merytorycznej i językowej.
W dniu 25 kwietnia 2005r. na podstawie przekazanych ocen od poszczególnych członków Zespołu Międzyresortowego składających się z 5 osób wyliczono średnią ocenę, na tej podstawie dokonano ostatecznej oceny i ogłoszono zwycięzcę oraz 10 laureatów.

I MIEJSCE W POLSCE ZDOBYŁA PRACA NAPISANA PRZEZ KATARZYNĘ KLIŚ, UCZENNICĘ KLASY II SAMORZĄDOWEGO GIMNAZJUM W NOWYM KORCZYNIE.

NA VII MIEJSCU W POLSCE ZNALAZŁY SIĘ DWIE PRACE NAPISANE PRZEZ: MAŁGORZATĘ SMOLIŃSKĄ I ALEKSANDRĘ SZYBKĘ RÓWNIEŻ UCZENNICE KLASY II SAMORZĄDOWEGO GIMNAZJUM W NOWYM KORCZYNIE.

Wszystkie trzy laureatki to uczennice pani mgr ZOFII DYBAŁY nauczycielki języka angielskiego w tej szkole pod której merytorycznym kierunkiem powstały listy Kasi Kliś, Małgosi Smolińskiej oraz Oli.Szybki.

Praca Kasi Kliś w dniu 28 kwietnia 2005r. została przekazana do Światowego Związku Pocztowego UPU w Szwajcarii skąd trafi do siedziby UNESCO w Paryżu gdzie będzie reprezentowała Polskę w 34 Międzynarodowym Konkursie Pisania Listów, którego rozstrzygnięcie nastąpi na początku października 2005roku.


II ogólnopolski konkurs historyczny IPN -u

W finale drugiego etapu (ponadwojewódzkiego) II ogólnopolskiego konkursu historycznego "Budujemy nowy dom... Społeczeństwo i władza w Polsce w latach 1944-1956. Doświadczenia świadka historii" zorganizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN-u w roku szkolnym 2004/2005 udział wzięły trzy uczenice, pisząc następujące prace historyczno- literackie:
1.Podkowa Agnieszka (ucz. kl.IIB)- "Ocalić od zniszczenia"
opiekun-naucz.Faustyna Juda
2.Aleksandra Szybka (ucz.kl.IIA)- "Przestroga przed terrorem"
3.Agnieszka Zawada (ucz.kl.IIB)- "Siedmiomilowy krok biednego dziecka w oświatę"

opiekun-naucz. Grażyna KańskaDrugi Ogólnoszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej
w Samorządowym Gimnazjum
w Nowym Korczynie

Uczniowie Ł. Cłopecki (drugi od lewej) i Ł. Widz (trzeci od lewej) (uczniowie kl. III c) w towarzystwie st. post. M. Cholewy (pierwszy od lewej) oraz sierż. sztab. R. Nowaczkiewicza (pierwszy od prawej)

Dla uczniów klas I-III miał miejsce dn. 01/06 2005r. i z pewnością można powiedzieć, że okazał się być wspaniałym pomysłem na bardzo udany dzień w szkole. Młodzież zaangażowała się w przygotowanie dekoracji, choreografii, strojów a przede wszystkim ciekawego repertuaru. Tym razem rywalizacja miała nieco odmienny charakter , gdyż odbyła się ŚPIEWAJĄCO i w dodatku WYŁĄCZNIE W JĘZYKU ANGIELSKIM. Nad przygotowaniem i przebiegiem całej imprezy czuwała organizatorka "rozśpiewanego dnia angielskiego" pani Zofia Dybała. Z ogromnym zaangażowaniem już po raz drugi młodzież gimnazjalna wspólnie śpiewała, tańczyła i zupełnie zapomniała o tym, że pierwszy czerwca to tzw. "Dzień Wagarowicza" , który oni spędzili nadzwyczaj udanie i co bardzo ważne bezpiecznie na terenie własnej szkoły.
Choreografia, poprawność językowa i ogólne wrażenie przyniosły zwycięstwo klasie III"A", którą reprezentowały cztery fantastyczne dziewczyny: Paulina Tomal, Agata Madej, Angelika Niemiec i Iwona Spót wykonując utwory : "Baby One More Time" Britneay Spears & "Run away" Grove Coverage.
Zaraz za nimi znalazła się klasa: II"D" reprezentowana przez śpiewającą Klaudię Trelę i Małgosię Smolińską oraz tańczące: Kamilę Pater, Asię Kruk, Anię Kumor i Anię Kwiatek z utworami : "Here I Go Again" & "Skater Boy".
Trzecie miejsce zajęła klasa II"C" dzięki artystycznemu wykonaniu przez Darię Cerazy i Monikę Jędryjaszek, Martę Rzępałę oraz Agnieszkę Papaj utworów: "Only If I " & "This Is The World We Live In ".
Wyróżnienie wywalczyły sobie klasy: III"D" i I"B".
Czekamy na następną taką imprezę, jeszcze tylko lipiec, sierpień..... i znów będzie "Dzień Dziecka", któremu w naszej szkole daleko do tak już banalnego "Dnia Wagarowicza" Gratulujemy!


"Cudze czytacie - swoich nie znacie"

W dniu 11 czerwca 2005 roku siedmioro uczniów z naszego gimnazjum wraz ze swoimi polonistami (pod kierunkiem, których pisali prace) zostali zaproszeni na uroczystość rozdania nagród laureatom wojewódzkiego konkursu literackiego "Cudze czytacie - swoich nie znacie". Celem tego konkursu było zebranie i wydanie w wersji książkowej najpierw swych legend związanych z naszym województwem, których autorami byli uczniowie klas gimnazjalnych. W gronie 120 laureatów tego konkursu z naszej szkoły znaleźli się:
1. Kliś Katarzyna (kl. IIB)- "Legenda o Czarcie i zapadłej karczmie",
"Podanie o kaplicy Pana Jezusa"
2. Kruk Jolanta (kl. IA)- "Legenda o Piasku Wielkim"
3. Szybka Aleksandra (kl. IIA)- "Legenda o powstaniu Brzostkowa"

opiekun: Grażyna Kańska
4. Boduszek Klaudia (kl. IC)
5. Garbus Krystian (kl. IC)
6. Raczyński Krzysztof (kl. IID)
7. Wesołowski Piotr (kl. IC)

opiekun: Jolanta Kulik

Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, którzy wręczali nagrody laureatom.
Czas umilili gościom swoimi profesjonalnymi występami: młodzieżowy zespół taneczny "Skrzaty" Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach oraz duet wokalny "Staropolanie".
Całość prowadziła współorganizatorka konkursu p. Alicja Trukszyn, która wystąpiła w pięknym stroju jednej z bohaterek zebranych legend . Organizatorzy jak i uczestnicy tego konkursu są przekonani, że jego efekty są wspaniałą formą promocji świętokrzyskich stron rodzinnych nie tylko na arenie regionalnej , ale też krajowej i międzynarodowej, albowiem patronat honorowy nad wydawnictwem zbiorku legend objął Eurodeputowany dr Czesław Siekierski, (obecny na uroczystości rozdania nagród) a posłowie ziemi świętokrzyskiej zobowiązali się, że rozdadzą publikacje wśród znajomych w kręgach biznesowych w sejmie i senacie. Organizatorzy planują też w roku 2006 wydać zebrane legendy w wersji angielskiej ozdobionej rysunkami dzieci.

Przegląd dorobku kulturalnego szkół gminnych

Jak co roku od kilku już lat, z okazji Dnia Dziecka - 1 czerwca w muszli korczyńskiej GOK organizuje przegląd dorobku kulturalnego szkół gminnych.
W bieżącym roku - 2005 gimnazjum również wzięło udział w tej bogatej imprezie i zaprezentowało trzy tańce: dwa nowoczesne i jeden stylizowany na taniec murzyński.
W nagrodę tancerki otrzymały dyplom dla szkoły i wartościową książkę do biblioteki.


Siedmioro laureatów z Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie wraz z jedną z pań opiekunek G. Kańską (od lewej) oraz p. A. Trukszyn - współorganizatorem konkursu (w srodku w kreacji scenicznej)
Laureaci z Samorz. Gimnazjum w Nowym Korczynie w czasie odbioru pami1tkowych dyplomów i nagród "Z3otej G3oski" m.in. z r1k starosty buskiego J.Kolarza.Inauguracyjne wyst1pienie Eurodeputowanego dr Czes3awa Siekierskiego, który obj13 patronat honorowy nad wydawnictwem przygotowywanego zbioru legend w wersji ksi1?kowej. Wystep zespo3u wokalnego "Staropolanie" .

G. K."Przywrócić tradycje regionu" - konkurs wojewódzki dla klubów 4H Ziemi Świętokrzyskiej

Szkolna grupa teatralna (pod kier. naucz. pol. p. G. Kańskiej) w dniu 21 maja 2005 r. wzięła udział w finale Wojewódzkiego Konkursu dla Klubów 4H "Przywrócić tradycje Regionu" pod patronatem honorowym: Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Wójta Gminy Krasocin. Przedstawiła zdialogizowaną scenkę rodzajową z elementami tańca i przyśpiewki ludowej pt. "O Maryśce i Janku z Ponidzia". Oryginalną dekorację do niej wykonali nasi gimnazjaliści pod kierunkuiem naucz. plastyki p. Katarzyny Okońskiej- Syski.
Mimo bardzo dużej liczby zespołów uczestniczących w tym konkursie i wysokiego poziomu prezentowanego repertuaru teatralnego naszemu zespołowi udało się zająć najwyższe - I miejsce w kategorii gimnazjów. W nagrodę uczniowie i nauczyciele otrzymali honorowe dyplomy i radiomagnetofon dla szkoły.
Nasza grupa została również zaproszona na przegląd szkolnych zespołów folklorystycznych z okazji Dni Otwartych Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w dniu 24 czerwca 2005r.
Tego typu działalność uczniów jest nie tylko promocją szkoły i gminy, ale też wspaniałą lekcją regionalizmu, która pokazuje wartości dziedzictwa kulturalnego Ponidzia tj.
-bogactwo gwary, która wzbogaca język literacki i nadaje mu świeżości,
-różnorodność obrzędów i zwyczajów świadcząca o kulturze społecznej,
-piękno pieśni, tańców i opowieści ludowych jako dowód kultury duchowej wsi polskiej,
-oryginalność strojów ludowych, ich swoisty charakter,
-specyficzny smak i wartości odżywcze potraw regionalnych sporządzanych wg przekazanych z pokolenia na pokolenie starych receptur,
-urok sztuki regionalnej, która wyrosła z naszych ziem, więc przewija się w niej motyw stron rodzinnych, piękno miejscowego krajobrazu i architektury oraz charakter zwyczajów ludowych i obrzędów religijnych.
Mamy bogate dziedzictwo kulturowe w regionie świętokrzyskim, dlatego dziś, w dobie - wejścia do UE naszego kraju, szczególnie ważne jest, abyśmy chronili tę wspaniałą spuściznę naszych przodków, by zachować ją dla przyszłych pokoleń Polaków jako symbol przynależności i tożsamości etnicznej i narodowej. Tak jak drzewo, które bez korzeni- umiera.


WYCIECZKA DO WARSZAWY

Dn. 25 maja 2005 r. ok. godz. 6-tej wyruszyliśmy autokarem na wycieczkę do Warszawy. Udział w wycieczce wzięły pierwsze klasy naszego gimnazjum oraz dziesięciu uczniów VI-tej klasy miejscowej szkoły podstawowej. Warszawę zwiedziło łącznie 48 uczniów z 5 opiekunami.
Stolica przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Z okien autobusu podziwialiśmy Pałac Kultury i Nauki, Belweder i pomnik Powstania Warszawskiego.
Zwiedzanie zaczęliśmy od przechadzki po Mariensztacie, który został odbudowany po II wojnie światowej i jest idealnym zaciszem dla mieszkańców zmęczonego gwarem miasta. Następnie poszliśmy do kościoła pod wezwaniem św. Anny, zwanego również kościołem akademickim. Niezwykłe w tym miejscu są ozdobne organy i drewniane zdobienia bocznych ołtarzy, łudząco podobnych do prawdziwych marmurów.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po rynku przed Kolumną Zygmunta, niemal całkowicie zniszczoną w czasie II wojny.

Potem zwiedzaliśmy Zamek Królewski (Warszawski), gdzie w szczególności w pamięć zapadły nam sala tronowa, sala rycerska i "zaplecze dla służby". Po tych atrakcjach przeszliśmy ulicą Piwną, która jest jedną z ulic Starego Miasta. Przewodnik zaprowadził nas do schroniska dla niewidomych, prowadzonego przez siostry szarytki, a które posiadało mały dziedziniec wolny od zgiełku, z pięknie kwitnącymi oleandrami.
Następnie udaliśmy się do rynku i jak najlepiej potrafiliśmy, wykorzystaliśmy wolny czas (pod okiem naszych opiekunów). Kupowaliśmy pamiątki i robiliśmy zdjęcia. Po krótkim odpoczynku wróciliśmy do autokaru, by pojechać do Łazienek. Tam też podziwialiśmy pałac Na Wodzie, spacerowaliśmy i kupowaliśmy pamiątki. Kilka naszych koleżanek skorzystało z rejsu gondolą.

Nasze zainteresowanie wzbudziły spacerujące tutaj pawie. Przechodząc parkiem, obejrzeliśmy szkołę oficerską, przed którą stoi popiersie Józefa Wybickiego.
Z Łazienek udaliśmy się na stację metra. Przejazd metrem był niemałą atrakcją, wysiedliśmy na stacji "Wilanowska". Stamtąd wyruszyliśmy na Okęcie, gdzie, po kontroli bagażu, wyszliśmy na taras widokowy. Wielu z nas po raz pierwszy podziwiało lądujące i startujące samoloty.
Nadszedł czas powrotu do domu. Dla sprawdzenia i rozweselenia nas pan Czaja wymyślił konkurs wiedzy o Warszawie, w którym udział wzięły wszystkie klasy. Główną nagrodą był uścisk dłoni naszego polonisty. Po drodze zjedliśmy też pyszny posiłek w wyczekiwanym Mc Donalds'ie.
Do Korczyna dotarliśmy już po północy. Czekali tam już na nas stęsknieni rodzice.
Wycieczka była wspaniała i dla wielu jej uczestników będzie niezapomnianym przeżyciem oraz ciekawą lekcją historii o dziejach państwa i stolicy.

 

 


Egzamin na kartę motorowerową

W dniu 20-06-2005 roku w Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie odbył się egzamin na kartę rowerową i motorowerową. Egzamin odbył się w obecności policjantów: sirżanta sztabowego Roberta Nowaczkiewicza, starszego posterunkowego Mariusza Cholewy oraz nauczyciela wychowania komunikacyjnego mgr Leszka Chrobota. Uczniowie znakomicie opanowali przepisy ruchu drogowego i wszyscy egzamin zaliczyli z wynikiem pozytywnym.

Uczniowie Ł. Cłopecki (drugi od lewej) i Ł. Widz (trzeci od lewej) (uczniowie kl. III c) w towarzystwie st. post. M. Cholewy (pierwszy od lewej) oraz sierż. sztab. R. Nowaczkiewicza (pierwszy od prawej)


Zakończenie roku szkolnego 2004/2005

"Szczęśliwej drogi, już czas..."
Pani dyrektor B. Karnawalska zapowiada wręczenie nagród "przez naucz. wf-u A. Grzesiaka) za osiągnięcia sportowe

Dnia 23VI 2005r. pożegnaliśmy absolwentów naszego gimnazjum. Nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście podziwiali trzecioklasistów w polonezie, który już na stałe wszedł do tradycji naszej szkoły. Opłaciło się ćwiczyć cały rok, gdyż taniec bardzo się wszystkim podobał. (Poloneza przygotowała p. Monika Wojnowska - naucz. wf-u).
Następnie p. dyrektor B. Karnawalska wręczyła świadectwa prymusom,
a p. J. Pawelec (przedstawiciel Rady Szkoły) - nagrody książkowe. Najwięcej pochwał i nagród otrzymali uczniowie klasy III "a". Gratulujemy!
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu absolwentów (przygotowana przez naucz. p. J. Kulik, F. Judę, B. Witkoś, L. Krzyżańską, K. Okońską - Syskę i p. S. Michałka).
Na zakończenie wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawczyniami zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia (po raz ostatni w tym gronie) na tle pięknej dekoracji.

"W drogę, żegnajcie chłopcy,
w drogę, już nadszedł czas..."

Słowami piosenki Czerwonych Gitar żegnamy Was, drodzy absolwenci, życzymy sukcesów w dalszej nauce, właściwych wyborów i prostych dróg.

(J. Kulik)

Klasy III

Ł. Cabaj z W. Mącznik w pierwszej parze inaugurującej tegorocznego polonezaS. Pawelec, z D. Sosowskim, M. Lubczyńska z K. Lewandowskim w jednej z "trudniejszych" figur - ukłonie polonezaA. Pałasiński z uroczystą miną i swoją partnerką na tle reszty tańczących par
Przedstawiciel Rady Rodziców J. Pawelec wręcza nagrodę najlepszej uczennicy gimnazjum w roku szkolnym 2004/5 Pani dyrektor B. Karnawalska wręcza nagrodę K. Brodzie -ucz. który uzyskał najwyższą średnią z egzaminu w naszej szkole
My absolwenci S. G. w Nowym Korczynie przyrzekamy nie splamić honoru naszej szkoły... My absolwenci S. G. w Nowym Korczynie przyrzekamy nie splamić honoru naszej szkoły...


Najlepsi uczniowie z klas I - II

Pani dyr B. Karnawalska w przemówieniu końcoworocznym skierowanym do uczniów klas pierwszych i drugichPani dyr B. Karnawalska w przemówieniu końcoworocznym skierowanym do uczniów klas pierwszych i drugich

 


Sobótki i Kingonalia 2005


Tradycyjnie już od kilkunastu lat szkoły Nowego Korczyna są współorganizatorami gminnych festynów ludowych - "Sobótki" i "Kingonalia".
W bieżącym roku również młodzież gimnazjalna wzięła udział w przygotowaniu części repertuaru artystycznego z okazji "Sobótek"i 25 czerwca 2005r. zaprezentowała:
-balladę o Nowym Korczynie,
-taniec nowoczesny,
-scenkę propagującą akcję "Pomagamy dzieciom w Afryce",
-plenerową inscenizację sobótkową.Natomiast 7 sierpnia zadbała (pod przewodnictwem p.G.Kańskiej), aby podczas pierwszej odsłony "Kingonaliów" uroczystego otwarcia imprezy dokonał - nie kto inny... jak Św. Kinga (w osobie Martyny Misiewicz kl.IIc), która wraz ze swym małżonkiem Bolesławem Wstydliwym ( Marcinem Matuszewskim z kl. III B), objechawszy triumfalnie stylową bryczką cały rynek korczyński i wiodąc za sobą licznych uczestników uroczystości, dotarła na letnią scenę zielonego amfiteatru. Jej dzieje dotyczące głównie pobytu w Nowym Mieście Korczynie przedstawiły dwie korczynianki: Agnieszka i Sonia Zawadówny - ucz.kl.IIIB gimnazjum.
Następnie para królewska jeszcze raz wcieliła się w parę małżeńską, tym razem z gminu - Maryśkę i Jaśka z Ponidzia, którzy wspaniale zaprezentowali skecz: "Maryśka, gotuj pirogi!".
Cały zespół otrzymał gromkie prawa i gratulacje profesjonalizmu w sztuce kabaretowej.