AKTUALNOŚCI


32. Wycieczka do rezerwatów

W dniu 28.05.2008r. 36-osobowa grupa wyjechała na wycieczkę trasą: Nowy Korczyn- Krzyżanowice Średnie- Grabowiec- Wełecz - Owczary- Nowy Korczyn.
Cel wycieczki to przede wszystkim edukacja przyrodnicza, z myślą o przybliżeniu uczniom wiadomości na temat flory i fauny oraz pomników przyrody, znajdujących się na terenie rezerwatów Ponidzia.
Przed wyjściem w teren odbyła się prelekcja obejmująca zagadnienia z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego oraz z upowszechniania walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Prelekcję przeprowadziła pracownica Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach, za co serdecznie dziękujemy. Następnie wyjechaliśmy w teren podziwiać piękno przyrody.
Organizator: Barbara Gajda


31 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - "Młodzież zapobiega pożarom”

W rozegranych w poniedziałek 31.03.2008r buskich eliminacjach powiatowych 31 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - "Młodzież zapobiega pożarom” wzięło udział 55 osób.
Z naszego gimnazjum wzięli udział: Michał Stefański oraz bliźniacy Piotr i Paweł Gawlikowie.
Michał Stefański okazał się najlepszym gimnazjalistą i w nagrodę otrzymał „górala”. Wojciech Boduszek (były uczeń naszego gimnazjum) zwyciężył w kategorii szkół średnich.
Gratulowali im m.in. opiekunowie Andrzej Wajs (komendant OSP w Nowym Korczynie) i Krzysztof Kański (nauczyciel gimnazjum w Nowym Korczynie). Na zdjęciu nasza zwycięska drużyna z opiekunami

Fot. A. Liburski

„Liderem korczyńskiej ekipy jest Michał Stefański. Dwa razy zdobył mistrzostwo powiatu, raz województwa, był trzeci w finale krajowym. Jest członkiem drużyny, która wygrała mistrzostwa Polski, w 2007 roku zajęła 9 miejsce na europejskim czempionacie w Szwecji. Ale w poniedziałek nie czuł się faworytem.

- Nie byłem pewny, że wygram - przyznaje skromnie. - Miałem przecież mocnych rywali.
Kolega Michała ze "złotej” drużyny - Wojtek Boduszek ukończył gimnazjum w Korczynie. Teraz broni barw buskiego "ekonomika”. - Nie myślałem o zwycięstwie. Chociaż... - uśmiecha się tajemniczo - jechałem na turniej z pewnymi nadziejami.
Towarzyszyli im opiekunowie Krzysztof Kański i Andrzej Wajs. W ekipie znaleźli się także bliźniacy, gimnazjaliści Paweł i Piotr Gawlikowie. Są świetnymi muzykami, grają w orkiestrze, a teraz okazało się, że dysponują bogatą wiedzą pożarniczą. - Paweł ma trochę lepsze stopnie w szkole, ja mam większą smykałkę do pożarnictwa. W sumie jakoś się uzupełniamy - żartuje Piotrek”.
„-Poziom turnieju był bardzo wysoki. Z roku na rok pytania są coraz trudniejsze, a młodzież radzi sobie z nimi doskonale - podkreśla sekretarz jury Artur Brachowicz.”


K. Kański

18.POKAZ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDLEKARSKIEJ

"Ty także możesz ratować życie innych"

Dnia 11 kwietnia 2008 roku na terenie naszego gimnazjum odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej prowadzony przez Instruktora Ratownictwa Przedmedycznego. W pokazie uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie z klas I-III.
Ogółem 135.
Program zawierał informacje z zakresu:
1. Rodzajów ran oraz zasad ich opatrywania.
2. Krwawień, krwotoków - rodzaje opatrunków.
3. Amputacji i zmiażdżeń - zakładanie opaski uciskowej.
4. Omdleń, utraty przytomności - pierwsza pomoc: badanie palpacyjne poszkodowanego.
5. Wstrząsów - przyczyny i objawy.
6. Oparzeń - klasyfikacja, pierwsza pomoc.
7. Pozycja Boczna Ustalona.
8. Pojęcie RESUSCYTACJI oraz zastosowanie.
9. Zatrzymanie akcji Krążeniowo - Oddechowej - właściwy schemat postępowania/ ćwiczenia na fantomie.
Pokaz trwał 90 minut. W trakcie pokazu wybrani uczniowie opatrywali różne rodzaje ran, zakładali opaskę uciskową, uczyli się prawidłowo przekazywać informację o okolicznościach wypadku, wzywać pogotowie oraz stosować pozycję boczną ustaloną. W drugiej części pokazu wszyscy uczniowie ćwiczyli na fantomie pod kierunkiem instruktorów sposób postępowania w momencie zatrzymania akcji krążeniowo - oddechowej.
Pokaz w szkole zorganizowały: p. Agnieszka Zapiórkowska i p. Monika Kaszuba.

17. III Rocznica Śmierci Jana Pawła II

Z okazji III rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II - 2 kwietnia 2008r. uczniowie szkolnego koła teatralnego działającego przy Samorządowym Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie po wieczornej mszy świętej w intencji beatyfikacji Naszego Papieża przedstawili montaż słowno muzyczny na tle prezentacji multimedialnej o życiu tego Wielkiego Polaka. Recytację uczniów urozmaicały archiwalne wypowiedzi Papieża i fragmenty filmów z podróży w czasie jego pontyfikatu. Nie zabrakło również pięknie wykonanych pieśni, które znał i lubił Jan Paweł II. W ten poruszający wieczór udało się młodzieży wytworzyć nastrój wspólnej zadumy, modlitwy i pamięci o naszym wielkim Rodaku. Uwieńczeniem tegorocznych obchodów III rocznicy śmierci Jana Pawła II było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i wspólna modlitwa pod pomnikiem Papieża.

1. Fragment prezentacji - zdjęcie Jana Pawła II
2. Recytatorzy: Klaudia Szafranek, Tomasz Mącznik, Katarzyna Zając, P. Gawlik, Iwona Pasternak, Magdalena Podkowa, Justyna Dybała, Magdalena Kulik
3. Fragment prezentacji multimedialnej
4. Aleksandra Cerazy
5.Zespół wokalny: Justyna Dybała, Magdalena Kulik, Monika Dybała, Mariola Wojciechowska, Martyna Sadowska
6. Recytatorzy: Tomasz Mącznik i Magdalena Kulik
7. Recytatorzy: Mariola Wojciechowska, Katarzyna Dybek, Ewelina Bobowiec, Justyna Dybała, Gabriela Gawlik
8. Fragment prezentacji - zdjęcie Jana Pawła II
9.Uczestnicy uroczystości poświęconej III rocznicy śmierci Jana Pawła II
10. Recytatorzy: Marlena Mącznik i Aleksandra Cerazy
11.Ksiądz dziekan Krzysztof Liburski dziękuje opiekunom i wykonawcom za przedstawioną część artystyczną
12.Pomnik Papieża Jana Pawła II przed kościołem parafialnym w Nowym Korczynie

16. IV Turniej o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców


--- -W
Samorządowym Gimnazjum im. Świętej Kingi w Nowym Korczynie 1 kwietnia odbył się już IV Turniej o Puchar Dyrektora Gimnazjum Pani Barbary Karnawalskiej w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.
Organizatorami zawodów byli nauczyciele wf-u P. Artur Grzesiak i P. Monika Wojnowska.
Wśród dziewcząt rywalizowało 6 gimnazjów podzielonych na dwie grupy.
Wyniki grupowe:

 Grupa A
Zbludowice - Opatowiec 3:0 Opatowiec - Wiślica 3:0 Zbludowice - Wiślica 3:1

Grupa B
N.Korczyn - Solec-Zdrój 3:1 Solec-Zdrój - Oleśnica 1:3 N.Korczyn - Oleśnica 3:0

W meczu o I miejsce N.Korczyn - Zbludowice 3:0 W meczu o III miejsce Oleśnica - Opatowiec 3:0

Wśród chłopców rywalizowało 7 gimnazjów podzielonych także na dwie grupy

Grupa A
Zbludowice - N.Korczyn 0:3 Solec-Zdrój - Stopnica 1:3 Zbludowice - Solec-Zdrój 1:3 N.Korczyn - Stopnica 2:3 Zbludowice - Stopnica 1:3 N.Korczyn - Solec-Zdrój 3:0

Grupa B
Oleśnica - Opatowiec 3:0 Opatowiec - Wiślica 3:1 Oleśnica - Wiślica 3:0

W meczu o I miejsce Oleśnica - Stopnica 3:0 W meczu o III miejsce N.Korczyn - Opatowiec 3:0

Puchary oraz nagrody ufundował szkolny sklepik "Łakociak".

 

15. Spotkanie z policją


W dniach 5 i 12 marca 2008r. uczniowie wszystkich klas naszego gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach o charakterze prewencyjnym prowadzonych przez policję. Na spotkania z młodzieżą zaproszeni zostali: sierż. Marcin Ciszek oraz dzielnicowy sierż. Piotr Bonar, którzy spotkali się z młodzieżą, by porozmawiać na temat:
" konsekwencji kradzieży, wymuszeń, gróźb, pobić, znęcania się fizycznego i psychicznego, spożywania alkoholu i narkotyków, palenia papierosów, używania wulgaryzmów, wagarowania, poruszania się po drogach na rowerach, motorach, skuterach bez prawa jazdy,
" środków wychowawczych stosowanych przez Sąd Rodzinny i Nieletnich;
" odpowiedzialności prawnej w świetle "Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich".

14. TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

W dniu 6 marca 2008 roku o godz. 9.00 w Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie rozpoczął się Turniej Wiedzy Pożarniczej. Konkurs ten od lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży i tak też było w tym roku. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów, w tym 12 w kategorii szkół podstawowych oraz 5 z gimnazjum. Uczestnicy konkursu rozwiązywali zadania testowe, które potem sprawdzała komisja konkursowa w składzie:
p. Danuta Zborowska przedstawiciel Urzędu Gminy,
kap. Artur Brachowicz z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej
w Busku - Zdroju,
p. Andrzej Wajs Komendant Gminny Związku OSP oraz
opiekunowie uczestników konkursu.
Uczestnicy wykazali się rozległą wiedzą z zakresu pożarnictwa. Wyniki przedstawiają się następująco:
SZKOŁY PODSTAWOWE:
I miejsce: ALEKSANDER RYBAK SP w Brzostkowie
(opiekun: Krzysztof Eliasz)
II miejsce: Karolina Majdak SP w Ostrowcach
(opiekun: Aneta Fortuna)
III miejsce: Filip Szubert SP w Nowym Korczynie
(opiekun: Jacek Ciepliński)

SAMORZĄDOWE GIMNAZJUM W NOWYM KORCZYNIE:
I miejsce: MICHAŁ STEFAŃSKI kl. II "a"
(opiekun: Krzysztof Kański)
II miejsce: Paweł Gawlik kl. II "a"
(opiekun: Krzysztof Kański)
III miejsce: Piotr Gawlik kl. II "a"
(opiekun: Krzysztof Kański)
Wymienieni uczniowie przechodzą do powiatowego etapu konkursu, który odbędzie się
31 marca br. w Busku - Zdroju13. Pierwszy Dzień Wiosny

Dnia 19 marca 2008 roku tradycyjnie z okazji Dnia Wiosny w naszym gimnazjum odbył się turniej klas. Zadaniem każdego zespołu było przedstawienie parodii wylosowanego programu telewizyjnego.
Wszyscy gimnazjaliści wraz z nauczycielami z zaciekawieniem obserwowali występy poszczególnych klas. Jury przyznawało punkty m.in. za oryginalność scenariusza, kostiumów i rekwizytów. Największą ilość punktów (57) i pierwsze miejsce zdobyła klasa IId, przedstawiając parodię znanego programu telewizyjnego "Randka w ciemno". Główne role zagrali: Aleksandra Dziura, Anna Konieczna, Maria Masłowska, Magdalena Kruk - jako kandydatki na idealne żony oraz nietuzinkowy kawaler, w rolę którego wcielił się Paweł Krzan. Drugą lokatę uzyskała IIc (48 pkt.) dzięki m.in. uczennicom Oli Gaj i Ani Rączce, których występy wywołały owacje wśród gimnazjalistów. Ola urzekła widzów egzotycznym tańcem i "otrzymała bilet do Sokoliny" w programie "You can`t dance". Trzecie miejsce zajęła klasa Ic (46 pkt.), parodjując TVN-owski "Clever - widzisz i wiesz". Zaś "Taniec z gwiazdami" zaprezentowany przez IIIb otrzymał wyróżnienie (38 pkt.).
Pozostałe klasy też przygotowały ciekawe scenki, jednak nie zostały one tak wysoko ocenione jak laureatów.
Klasa IIIc ( "Milionerzy") za swój występ otrzymała 36 pkt.
Ex aequo 35 pkt. uzyskały Ia ("Jaka to melodia") i Ib ("Familiada").
"Rozmowy w toku" IIb otrzymały 34 punkty.
Najmniej pkt. dostała IIa (18 pkt.), parodiując "Podróże z żartem".
Dwie klasy (IIIa - "Koło fortuny" i IIId - "Pascal - po prostu gotuj") nie przygotowały się do występów.
Ten dzień na długo zapisze się w pamięci każdego gimnazjalisty, który zrezygnował z Dnia Wagarowicza".

Uczennice kl. IIb
Martyna Nurek
Klaudia Satora
Podpisy zdjęć:
1. Jury w składzie: Panie - Małgorzata Jasiak, Agnieszka Boduszek, Małgorzata Wilewska i Monika Wojnowska
2. Klasa IIIb w parodii programu "Taniec z gwiazdami" - Monika Dybała, Dominika Gadawska, Olga Smolińska, Karolina Cabaj
3,4,5. Przedstawiciele klasy IIIb w "Tańcu z gwiazdami" - Oskar Cerazy i Monika Rokowska
6,7. Aleksandra Dziura jako "Miss Patelnia" w programie kl. IId "Randka w ciemno"
8,9,10. Kandydatki do "randki w ciemno" z kl. IId: Aleksandra Dziura, Magdalena Kruk, Anna Konieczna, Maria Masłowska
11, 12. Klasa IIa w programie "Podróże z żartem" w składzie: Ewelina Bochniak, Iwona Rasińska, Aleksandra Cerazy, Tomasz Mącznik, Piotr i Paweł Gawliki
13,14. Przedstawicielka kl. IIc - Aleksandra Kurek w programie "You can`t dance"
15. Jury w programie kl. IIc - "You can`t dance" - w składzie: Magdalena Podkowa, Anna Podsiadło, Jarosław Kostka
16. Kasia Podkowa, Maria Misiewicz, Justyna Misterka - przedstawicielki kl. IIc
17,18,19,20. Aleksandra Gaj z kl. IIc w egzotycznym kolorowym tańcu
21,22. Anna Rączka - IIc w młodzieżowym tańcu

23,24. Pan Leszek Chrobot "wkręcony w koło ratunkowe" przez kl. IIIc
25.. Klasa Ic w parodii programu "Clever - widzisz i wiesz" - Piotr Gołpyś, Katarzyna Kaszuba, Klaudia Gogołowicz, Kamil Rączka
26,27. Agnieszka Walasek, Angelika Marzec, Marlena Janus - uczennice kl. Ic jako laborantki w programie "Clever - widzisz i wiesz"
28,29,30,31. Uczniowie Ia w parodii programu "Jaka to melodia" - m.in. Michał Gądek, Mariusz Pisarczyk, Karolina Wawrzyk, Mateusz Strach, Katarzyna Dybek, Mariola Wojciechowska
32,33,34,35. Uczniowie klasy Ib w parodii programu "Familiada" - m.in. Dawid Baran, Karolina Chrząszcz, Magdalena Satora, Karolina Mącznik, Paweł Wieczorek, Łukasz Dybała, Justyna Dybała, Sebastian Buczak, Marlena Kochan, Katarzyna Kruk, Grzegorz Pater, Paulina Parlak, Karolina Jaśkiewicz
36,37,38,39,40,41 Uczniowie klasy IIb w parodii programu "Rozmowy w toku" - m.in. Sylwester Kliszewski, Aleksandra Gawlik, Martyna Nurek, Katarzyna Zając, Bartosz Kruk, Patryk Bigaj, Patrycja Gogołowicz, Klaudia Satora
42,43 Jury ciężko pracuje nad wyłonieniem zwycięzców
44 Wręczenie dyplomu zwycięskiej klasie IId

 

 

12. Czy znasz twórczość Małgorzaty Musierowicz?


Szkolny konkurs czytelniczy


Książki Małgorzaty Musierowicz mimo zmiany realiów życia nie straciły swej aktualności. W dalszym ciągu chętnie są czytane przez nowe pokolenia nastolatków.
We wtorek 22 stycznia 2008r. odbył się w naszym gimnazjum szkolny konkurs popularyzujący czytelnictwo książek Małgorzaty Musierowicz wśród uczniów. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością aż siedemnastu części "Jeżycjady".
Osiem chętnych osób przystąpiło do testu, który miał pokazać, że cykl powieści "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz nie kryje przed nimi żadnych tajemnic. Konkurs zorganizowała pani Małgorzata Wilewska - bibliotekarka. Dla laureatów zostały przewidziane nagrody w postaci dyplomów oraz słodyczy.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce ex aequo - Anna Podsiadło - kl. II C, Angelina Lubczyńska - kl. II D
II miejsce - Katarzyna Rasińska - kl. II A
III miejsce - Marlena Mącznik - kl. II A
Wyróżnienie - Adelina Lis - kl. II C

Anna Podsiadło
Ucz. Kl. II c


11. Nie było miejsca dla Ciebie...


W dniu 19 grudnia 2007r., w Samorządowym Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie odbyło się przedstawienie wigilijne. Spektakl przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych (IA, IB, IIA, IIB, IID, IIIB, IIIC, IIID) pod kierunkiem katechety pana Krzysztofa Błacha oraz pani Grażyny Kańskiej. Śpiewaniu kolęd towarzyszył chórek pod kierunkiem pana Marka Kwaśniewskiego. Przedstawienie nawiązywało do czasów współczesnych. Zapoczątkowała je recytacja wierszy pięknej poezji polskiej związanej z czasem Bożego Narodzenia. Dzisiejszy świat, w którym żyjemy, pochłonięty materializmem, dąży do tego, by więcej mieć niźli więcej być. Rodzice w pogoni za materializmem, pogrążeni w nałogach i własnym egoizmie zapominają o swoich podstawowych obowiązkach. Bardzo często zaniedbują powinności wychowawcze. Dzieci często pozostawione są pdo opieką dziadków, znajomych lub też wychowują się same - bez niczyjej opieki. W takich rodzinach nie ma miejsca na miłość, ciepło rodzinne i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Józef i Maryja poszukują miejsca na nocleg we współczesnej polskiej rodzinie. Bez rezultatu. Od czasu narodzin Chrystusa w sercach ludzi niewiele się zmieniło. Nie znajdują miejsca w rodzinie, gdzie króluje alkoholizm, tam gdzie dzieci wychowują się same, a także w rodzinie bogatej, bardzo dobrze sytuowanej. Dla świętej Rodziny podobnie jak 2007 lat temu nadal schronieniem pozostaje tylko uboga stajenka. Tam pośród ciszy i ciemności nocy na świat przychodzi Miłość - "Słowo, które stało się Ciałem". Okres Bożego Narodzenia wielu ludziom kojarzy się z obficie zastawionym stołem, pięknie przyozdobioną choinką, prezentami pod nią, składaniem sobie życzeń, rzadziej wspólnym śpiewaniem kolęd. Ilu chrześcijan nadal pamięta, że Boże Narodzenie to święta miłości, przebaczenia, ciepła rodzinnego i bliskości Boga narodzonego w sercu człowieka.

Scena pierwsza ukazywała daremne poszukiwanie miejsca na nocleg i tych wartości, dla których narodził się Chrystus. Druga scena nawiązywała do wydarzeń ewangelicznych związanych: z narodzeniem Pana Jezusa, pokłonem pasterzy i odwiedzinami Mędrców ze Wschodu.


Recytacja przez młodzież wierszy polskich poetów (również naszych lokalnych, z wykorzystaniem utworów zamieszczonych w wydanym przez naszą szkołę tomiku wierszy) i śpiew kolęd wywołały wzruszenie wśród uczniów i zaproszonych gości.


Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością następujący goście: ks. Dziekan Krzysztof Liburski, ks. Proboszcz Edmund Nocoń, Wójt Gminy Nowy Korczyn p. Wiktor Kwas, Przewodnicząca Rady Gminy Nowy Korczyn pani Małgorzata Matusik, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury w N. Korczynie pani Teresa Krupska, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Stefania Broda oraz przedstawiciele Rady Rodziców oraz Trójek Klasowych Rodziców.
Po zakończeniu przedstawienia życzenia świąteczno - noworoczne wszystkim zebranym na sali - gościom, nauczycielom, pracownikom szkoły, młodzieży i rodzicom złożyli: pani Dyrektor Barbara Karnawalska, Wojt Gminy p. Wiktor Kwas, oraz ks. Dziekan Krzysztof Liburski. Świąteczny nastrój przybliżył dźwięk kolęd i wzajemne składanie sobie życzeń przy łamaniu się opłatkiem.
mgr Krzysztof Błach


Podpisy do powyższych zdjęć:
1.Inauguracyjna kolęda w wykonaniu braci - Piotra i Pawła Gawlików.
2 - 3.Agnieszka Waryło w roli Maryi, Tomek Mącznik w roli Józefa.
4.Monika Dybała i Dominika Puszyńska w roli sióstr samotnych w Wigilię.
5.Iwona Pasternak i Mateusz Kucharski w roli małżeństwa biznesmenów.
6 - 7.Zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie.
8.Szkolny zespół wokalny w wykonaniu jednej z kolęd.
9.Kołysanka dla Jezuska w wykonaniu Maryi - Agnieszki Waryło, przy asyście Józefa - Tomka Mącznika.
10.Paradny korowód trzech króli - Melchiora - Pawła Gawlika, Kacpra - Szymona Szczepanka, Baltazara - Pawła Krzana.
11.Składanie Dzieciątku przyniesionych darów: mirry, złota i kadzidła.
12.Jedna ze scenek przedstawienia jasełkowego pt. "Nie było miejsca dla Ciebie".
13.P. wójt Wiktor Kwas dziękuje wykonawcom za wzruszające w swej wymowie przedstawienie i składa całej społeczności uczniowskiej oraz wszystkim zgromadzonym na sali życzenia świąteczne i noworoczne.
14.Ksiądz dziekan Krzysztof Liburski dziękuje za kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej oraz przekazuje życzenia świąteczno - noworoczne, zachęcając do symbolicznego połamania się opłatkiem.
15 - 24.Tradycyjne łamanie się opłatkiem.


10. Prezentacja wyróżniona!

W poniedziałek, 3 grudnia br. w Zespole Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku - Zdroju odbyło się uroczyste wręczenie nagród drugiej edycji konkursu:
"Gimnazjalisto! Wybierz zdrowe życie bez nałogów".
Nasze gimnazjum w tym konkursie reprezentowała praca przygotowana przez Piotra Łysoniewskiego z klasy 3 "c". Wśród 16-stu gimnazjów, które przystąpiły do konkursu prezentacja Piotra przygotowana pod kierunkiem
p. Agnieszki Zapiórkowskiej zajęła IV miejsce i otrzymała wyróżnienie. Piotrek zaś pamiątkowy dyplom oraz nagrodę - karnet na basen i zestaw kąpielowy.
Podziękowanie w postaci pamiątkowych dyplomów otrzymali również opiekunowie uczniów.
Uroczystość miała wspaniałą oprawę. Zbiegła się z obchodami Światowego Dnia AIDS i połączona została z konkursem wiedzy z zakresu HIV/AIDS. 

9. Andrzejki


8. Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada

 

Dnia 13.11.2007 r. w Samorządowym Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
W akademii udział wzięli: grono pedagogiczne, uczniowie oraz rodzice.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru naszej szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Po tym nastąpiła część artystyczna pt. " Droga do wolności", która w całości poświęcona była trudnym dziejom Polski w drodze do odzyskania niepodległości. Osobą prowadzącą była uczennica klasy IIId - Magdalena Juszczyk. Zapowiadała kolejność wystąpień, a także nawiązywała tematycznie do tego, co za chwilę widzowie będą mogli zobaczyć.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie klas II i III( Aleksandra Gawlik, Mateusz Rasiński i Konrad Buczak) w scence przedstawiającej rozbiór Polski. Po niej Szymon Szczepanek uczeń klasy III d wyrecytował w pełnym powagi nastroju, żołnierskim ubraniu wiersz J.Mosena " Pułk czwarty". Następnie uczniowie i uczennice klas III ubrani w czarne stroje, dziewczęta z różami w ręku zatańczyli pięknego Poloneza, który jest naszym tańcem narodowym. Zaraz po nim trzy koleżanki (Joanna Gromczyńska, Małgorzata Król, Klaudia Kowalik) wyrecytowały wiersz Cypriana Kamila Norwida "Moja piosnka II". W rytm pieśni "Piechota" na scenę weszli chłopiec w mundurze( Paweł Wieczorek uczeń kl. I b) oraz dziewczyna w białej sukni (Gabrysia Bronkowska uczennica kl. III c) którzy odegrali scenę wyciskającą łzy z oczu( dziewczyna żegnała swego chłopca idącego na wojnę).
Bardzo wzruszające było także przedstawienie pokazujące szkołę i uczniów( Dorota Madej, Daniela Golba, Paulina Kaszuba, Karolina Jaśkiewicz) w czasie zaborów, gdzie niemiecki nauczyciel( w tej roli Piotr Łysoniewski uczeń kl. III c) nie pozwalał modlić się dzieciom po polsku.
Przed końcowym wystąpieniem narratora nasz kolega Piotr Fortuna wydeklamował wiersz: " Do moich synów" J. Żuławskiego.
W trakcie trwania przygotowań do kolejnych punktów przedstawienia członkowie chóru szkolnego śpiewali różne pieśni patriotyczne związane z tym świętem.
Całość części artystycznej została nagrodzona gromkimi brawami. Gorące podziękowania należą się paniom : Longinie Szumilas - Cygan i Monice Kaszubie, dzięki którym wszystko było idealnie zaplanowane i ciekawe oprawę muzyczną przygotował pan Marek Kwaśniewski.
Na samym końcu Pani Dyrektor, która także podziękowała wszystkim uczestnikom i powiedziała kilka słów o powadze i ważności tego święta, pochwaliła wszystkich występujących w akademii.

"
Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby , aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi- a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym."

Józef Piłsudski


7. KONKURS "GIMNAZJALISTO! WYBIERZ ZDROWE ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW!" ROZSTRZYGNIĘTY!

We wrześniu ruszyła druga edycja konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych pod nazwą "Gimnazjalisto! Wybierz zdrowe życie bez nałogów!".
W tym roku tematyka konkursu dotycząca przeciwdziałania uzależnieniom została poszerzona o zagadnienia z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w formie prezentacji multimedialnej swoich propozycji walki z nałogiem oraz świadomego i odpowiedzialnego kształtowania swojego życia w celu unikania ryzykownych zachowań grożących zakażeniem HIV.
Etap szkolny rozstrzygnięty został 10 listopada. Najlepszą pracę przedstawił Piotr Łysoniewski z kl. 3 "c". Jego prezentacja została zgłoszona do powiatowego etapu konkursu, którego wyniki poznamy dopiero pod koniec listopada.

 


Wyniki szkolnego etapu przedstawiają się następująco:
I miejsce - Piotr Łysoniewski kl. III "c"
II miejsce - Adelina Lis kl. III "c"
III miejsce - Katarzyna Rasińska kl. II "a"
- Karolina Wieczorek kl. II "a"
Wyróżnienie: Paulina Kosiniak kl. III "c".
Laureatom gratulujemy! Prezentacje przygotowane zostały pod kierunkiem pedagoga szkolnego p. Agnieszki Zapiórkowskiej.


6.Trzymaj Formę!

W naszej szkole w roku 2007/2008 realizowany jest projekt "Moje życie w moich rękach!" w ramach programu "Trzymaj formę". Projekt ma na celu zachęcenie młodzieży do aktywnego stylu życia oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez udział w różnych zajęciach sportowych, poznawaniu zbilansowanej diety, poznawaniu 12 zasad prawidłowego żywienia.
W dniu 22 października uczniowie należący do SK PCK zorganizowali Happening połączony z obchodami Światowego Dnia Walki z Głodem. W tym dniu już od rana gromadzili produkty, z których później przygotowali stolik z degustacją potraw w ramach zdrowego odżywiania. Można tam było spróbować świeżych owoców, m.in. jabłek, gruszek, orzechów i mandarynek oraz posilić się pysznymi kanapkami przygotowanymi przez uczennice klasy 3"c", które już zapowiadają, że następnym razem będzie sałatka owocowa, soki, sałatka jarzynowa i wiele niespodzianek.
Tak więc czekamy na kolejne akcje promujące zdrowie, gdyż ta cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem uczniów.
Nad całością projektu czuwały panie: Agnieszka Zapiórkowska - pedagog szkolny oraz Monika Kaszuba - nauczyciel chemii, wychowawca klasy 3c.5. ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GŁODEM


Od czterech lat, w związku ze Światowym Dniem Żywienia i Walki z Głodem, przypadającym 16 października, Polski Czerwony Krzyż prowadzi ogólnopolską kampanię na rzecz walki z głodem. Jej celem jest pozyskanie środków na dożywianie najbiedniejszych dzieci naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem regionów dotkniętych bezrobociem, oraz uświadomienie mieszkańcom Polski, że głód to zjawisko występujące nie tylko w państwach trzeciego świata czy terenach objętych konfliktami zbrojnymi, ale również w polskich domach.
Szkolne Koło PCK działające w naszym gimnazjum zorganizowało akcję pod hasłem " Nie jesteś taki biedny żeby nie pomóc koledze " również w naszym gimnazjum. W ramach akcji członkowie SK PCK przygotowali na korytarzu szkolnym konsumpcję kanapek oraz zdrowej żywności. Jednocześnie w związku z prowadzoną akcją została przygotowana gazetka okolicznościowa związana z tematyką głodu.
Opiekun SK PCK
Monika Kaszuba
Agnieszka Zapiórkowska


4. PROGRAM "SPÓJRZ INACZEJ"

W dniach 6, 7, 8 i 15 października br. w naszym gimnazjum odbyła się pierwsza część szkolenia dla nauczycieli z zakresu programu wychowawczo - profilaktycznego "Spójrz Inaczej". Pierwsza część warsztatu trwała cztery dni, przy czym dwa ostatnie to były zajęcia w szkole prowadzone przez uczestników warsztatu i później omawianie ich przebiegu. Poniżej prezentujemy zdjęcia z zajęć prowadzonych w klasach pierwszych.


Część druga szkolenia przeprowadzona zostanie w dniach 15, 16, 17 grudnia i poświęcona będzie zajęciom z zakresu wiedzy o uzależnieniach
i profilaktyce w szkole.
Celem tych zajęć jest nauczenie młodzieży rozumienia siebie i innych, lepszego radzenia sobie z różnymi problemami, umiejętność współżycia z innymi i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach, tak aby w przyszłości nie sięgać w tym celu po środki uzależniające.
Warsztaty sfinansowane zostały przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 


3. Na Olimpie u Zeusa - Otrzęsiny gimnazjalne 2007/8


Obchody Dnia Edukacji Narodowej w br. obchodziliśmy nietypowo, przenosząc się w świat starożytnego Olimpu. Uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów do grona naszych uczniów przygotowali członkowie Szkolnego Koła Teatralnego "Sokole OkO" pod kierunkiem
p. G. Kańskiej oraz p. M. Kwaśniewskiego. W zorganizowaniu różnych konkurencji pomogli uczniowie i wychowawcy klas drugich.
W następujące role bogów, boginek, herosów wcielili się:
-Zeusa - Piotr Gawlik, IIa
-Hery - Magdalena Kulik, IIb
-Hermesa - Paweł Gawlik, IIa
-Ateny - Marlena Mącznik, IIa
-Hestii - Martyna Nurek, IIb
-Demeter - Karolina Wieczorek, IIa
-Kory - Monika Dybała, IIIb
-Hadesa - Tomasz Mącznik, IIa
-Hekate - Iwona Rasińska, IIa
-Posejdona - Aleksandra Gawlik, IIb
-Afrodyty - Katarzyna Zając, IIb
-Amora - Dominika Dryja, IIa
-Hefajstosa - Aleksandra Cerazy, IIa
-Asystentki Amora - Iwona Pasternak, IIa
-Damy dworu Zeusa - Klaudia Satora, IIb
Występy umilał nam szkolny zespół wokalno-muzyczny w składzie:
-Magdalena Kulik, IIb
-Monika Dybała, IIIb
-Martyna Sadowska, IIIb
-Mariola Wojciechowska, Ia
-Anna Szczepanek, IIIa
-Justyna Dybała, Ib

przy akompaniamencie p. Marka Kwaśniewskiego.


M. Kulik
K. Zając
ucz. kl. II b

Podpisy zdjęć:

1. Poczet sztandarowy w składzie: Adelina Lis kl. 3c, Milena Król kl. 3a, Paweł Gołpyś kl. 3b
2, 3. Zaproszeni goście, wychowawcy i rodzice
4, 5, 6. Konkurs na karykaturę wychowawcy klasy pierwszej
7. Zeus w otoczeniu swego dworu
8. Degustacja ambrozji przez wychowawców klas pierwszych
9. Po nitce do cukierka - konkurs sprawnościowy
10, 11. Ślubowanie klas pierwszych
12. Występ szkolnego zespołu wokalno - muzycznego
13, 14. Życzenia z okazju DEN na ręce p. dyrektor Barbary Karnawalskiej składają przedstawiciele władz gminnych:
p. wójt Wiktor Kwas, p. przewodnicząca RG Małgorzata Matusik, p. przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Teresa Krupska
15. Społeczność uczniowska z uwagą wysłuchuje składanych życzeń


2. Rajd z Nowego Korczyna na Święty Krzyż

Rankiem 29 września 2007roku 17 uczniów Samorządowego Gimnazjum z Nowego Korczyna wraz z opiekunami: Leszkiem Chrobotem, Krzysztofem Błachem i Pawłem Kulikiem wyruszyło do miejscowości Święta Katarzyna, aby po raz kolejny wziąć udział już w VIII Pielgrzymkowym Rajdzie Świętokrzyskim. Rajd ten przebiegał pod hasłem „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”. Wybrana przez nas trasa, zwana „Puszczańską”, przebiegała przez Puszczę Jodłową i liczyła 18 kilometrów. Trasa rozpoczynała się na Świętej Katarzynie i prowadziła przez Łysicę, kapliczkę Świętego Mikołaja, Kakonin, Hutę Szklaną aż na Święty Krzyż. Kierownikiem wyprawy był pan Dominik Kowalski i pan Witold Wesołowski z Koła Przewodników Świętokrzyskich „Bartek”. Zanim wyruszyliśmy na szlak, wysłuchaliśmy historii o Świętej Katarzynie i pobliskich miejscowościach. Z Bożym błogosławieństwem rozpoczęliśmy wędrówkę. Przy wspaniałej wrześniowej pogodzie mogliśmy podziwiać piękno Gór Świętokrzyskich. Przewodnicy opowiadali o ważniejszych wydarzeniach historycznych, związanych z okolicznymi miejscowościami, przez które biegła trasa rajdu. Zmęczeni ostatnim etapem, jakim była wspinaczka na Łysiec, dotarliśmy do celu. Po odpoczynku zgromadziliśmy się na mszy św. o godzinie 15.30. Była radość, święciło słońce, grały i śpiewały zespoły muzyczne. Rajd Pielgrzymkowy trzech diecezji zgromadził około 3,5 tys. osób i zakończył się uroczystą liturgią. Mszy św. polowej przewodniczył ksiądz biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Homilię wygłosił biskup sandomierski Andrzej Dzięga, który podkreślił wymiar świętokrzyskiego świętowania, nawiązując do przypadającej w tym dniu uroczystości archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. „Gdy z tej góry Świętego Krzyża patrzymy na nasze codzienne sprawy i rozważamy ostateczne zwycięstwo Chrystusa nad złem, musimy wiedzieć, że zawsze od nas zależy, co wybierzemy (...). Zło jest bardzo głośne, ale w końcu zawsze przegrane (...). Niech w twoim codziennym życiu zawsze brzmi: "Któż jak nie Bóg". Wystarczy po prostu zawierzyć, mieć nadzieję, pokochać i te uczucia zabrać ze sobą ze Świętego Krzyża”. Na koniec ksiądz biskup wezwał młodzież do walki z nałogami, które czynią z niej niewolników własnych słabości. Zachęcał uczestników Rajdu, aby nowe stulecie budowali na tym wszystkim, co stanowi dobro i piękno. Na zakończenie Eucharystii otrzymaliśmy z rąk księży biskupów błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego. Umocnieni wiarą w Boga i z mocnym postanowieniem, że za rok znów się spotkamy na trasie IX Rajdu Świętokrzyskiego, późnym wieczorem przybyliśmy do miejsca zamieszkania.


Katecheta Krzysztof Błach


1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

Jak co roku, początkiem września , rozpoczyna się nowy rok szkolny. Tym razem będzie to 2007/2008.
Witając wszystkich obecnych na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego, p. dyrektor Barbara Karnawalska życzyła uczniom sukcesów w nauce, nauczycielom i wychowawcom wytrwałości i satysfakcji w realizacji zadań edukacyjnych i wychowawczych.
Niezwykle ciepło i mile zostali przywitani uczniowie klas pierwszych. W nowym roku szkolnym naukę rozpoczną trzy klasy pierwsze.
Na zamieszczonych zdjęciach: uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a poniżej klasy pierwsze: od lewej klasa I a z wychowawcą p. Faustyną Judą, w środku klasa I b z wychowawcą p. Barbarą Kanicką a z lewej klasa I c z wychowawcą p. Czesławą Madej.