AKTUALNOŚCISejmik Młodzieżowy Województwa Świętokrzyskiego


W kwietniu uczniowie z klasy IIIa -Adrian Dębski i Tomasz Mącznik zaczęli przygotowania do udziału w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego pod hasłem " 5 lat Polski w Unii Europejskiej - jak zmienia się mój region". Choć prezentacja multimedialna o zmianach jakie zaszły w ciągu ostatnich 5 lat w naszej gminie nie znalazła się wśród laureatów to jako uczestnicy konkursu wzięliśmy udział w Sejmiku Młodzieżowym Województwa Świętokrzyskiego w dniu 4 maja 2009r.
W spotkaniu uczestniczyli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, Poseł Parlamentu Europejskiego- dr Czesław Siekierski i Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego -Tadeusz Kowalczyk oraz przedstawiciele szkół z województwa świętokrzyskiego.


Projekt "Młodzi Głosują"
Młodzieżowe Wybory do Parlamentu Europejskiego


W maju 2009 roku zgłosiliśmy szkołę do programu "Młodzi Głosują" , którego organizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Otrzymaliśmy potrzebne materiały -ulotki, plakaty- do przeprowadzenia szkolnych wyborów. W naszym gimnazjum zorganizowaliśmy je w dniu 2 czerwca 2009 roku. Przygotowaniem i przeprowadzeniem akcji zajmowali się : koordynator działań - pani Barbara Witkoś i Komisja Młodzieżowych Wyborów do Parlamentu Europejskiego w skład której weszli uczniowie klasy IIIa :
Marlena Mącznik, Tomasz Mącznik, Adrian Dębski, Karolina Wieczorek i Katarzyna Waryło. Po zakończeniu wyborów, w których wzięło udział ok.100% obecnych tym dniu uczniów naszego gimnazjum, komisja przeliczyła głosy i wysłała protokół do CEO. Szkoła , koordynator i uczniowie zaangażowani w projekt otrzymali podziękowania i dyplomy.
(zdjęcia)

 

IX Powiatowy Konkurs "Ponidzie -moja mała ojczyzna"

26 marca 2009 roku uczniowie Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie pod opieką Barbary Witkoś i Grażyny Kańskiej wzięli udział w IX Powiatowym Konkursie "Ponidzie - moja mała ojczyzna". Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach - prezentacja i praca plastyczna, w których nasi uczniowie zajęli I miejsca. W prezentacji dotyczącej historii Nowego Korczyna wzięli udział : Iwona Rasińska, Aleksandra Wytrwał, Iwona Pasternak, Katarzyna Zając, Klaudia Gogołowicz, Iza Kowalczyk, Aleksandra Cerazy, Kacper Golba, Magdalena Kulik, Piotr Gawlik, Justyna Dybała, Mariola Wojciechowska i Adrian Dębski. Prace plastyczne przygotowały uczennice : Martyna Karnawalska, Joanna Tomal i Iwona Pasternak.
(Zdjęcia)

Quiz geograficzny


16 lutego 2009 roku, w pierwszym dniu ferii zimowych odbył się w naszej szkole quiz geograficzny dla chętnych uczniów. Został zorganizowany przez nauczyciela geografii -panią Barbarę Witkoś. Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas I-III gimnazjum. Pytania w nim zawarte dotyczyły wiadomości ogólnogeograficznych, znajomości procesów zachodzących na Ziemi , rozpoznawania obiektów geograficznych. W sumie uczniowie odpowiedzieli na 260 pytań. Najwięcej punktów uzyskali:

I miejsce Mariusz Orliński - kl. IId
II miejsce Justyna Misterka - kl. IIIc
III miejsce Klaudia Szafranek - kl. IIa

Uczestnicy otrzymali oceny z geografii, punkty dodatnie z zachowania a zwycięzcy ponadto dyplomy i nagrody książkowe.
(zdjęcia)

Jak skutecznie uchronić dziecko przed narkotykami...

W środę 29 kwietnia o godz. 14.30 w sali gimnastycznej naszego gimnazjum zgromadzili się rodzice wraz z nauczycielami, by wziąć udział w szkoleniu "Profilaktyka narkomanii w domu i w szkole. Jak skutecznie uchronić dziecko przed narkotykami?" Spotkanie przeprowadzili; pedagog oraz policjant - eksperci Studia Profilaktyki Społecznej Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Całość szkolenia uzupełniona została scenami profilaktycznymi w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego im. Marka Kotańskiego. Do udziału w spotkaniu Pani Dyrektor zaprosiła również dzielnicowego sierż. Piotra Bonara oraz policjanta z sekcji prewencji sierż. Marcina Ciszka.
Jak ukazuje praktyka - młodzież - jest szczególnie podatna na uzależnienia z uwagi na ograniczoną jeszcze świadomość niesionych przez nie zagrożeń. Ciekawość spróbowania, nieumiejętność odmawiania, poddawanie się wpływom rówieśników, poszukiwanie sposobów na poradzenie sobie z trudnościami czy niewystarczające więzi rodzinne stanowią niektóre tylko z przyczyn sprzyjających sięgnięciu po narkotyk. Mamy nadzieję, że udział w szkoleniu umożliwi znalezienie rodzicom wielu pretekstów do rozmów z dziećmi na temat narkotyków.
Szkolenie sfinansowane zostało przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


 

Rocznica śmierci Jana Pawła II


 

Wycieczka do Oświęcimia

 


 

POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

W piątek 27 marca uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wraz z opiekunami wzięli udział w V Powiatowych Targach Edukacyjnych. By ułatwić uczniom podjęcie tak ważnej dla nich decyzji, jaką jest wybór kierunku dalszej nauki w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Busku - Zdroju swoje oferty zaprezentowały wszystkie szkoły ponadgimnazjalne funkcjonujące na terenie naszego powiatu.

Informacje dotyczące prezentowanych ofert edukacyjnych można znaleźć w Powiatowym Informatorze Edukacyjnym na stronie: http://powiat.busko.pl


 

TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

17 marca 2009r. w naszej szkole odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W konkursie uczestniczyło 16 uczniów, pięcioro przedstawicieli naszego gimnazjum oraz uczniowie ze szkół podstawowych w Nowym Korczynie, Starym Korczynie, Brzostkowie i Ostrowcach.. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zadań testowych, które sprawdzała komisja konkursowa w składzie:
kap. Artur Brachowicz z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju
p. Andrzej Wajs Komendant Gminny Związku OSP w Nowym Korczynie
p. Danuta Zborowska przedstawiciel Urzędu Gminy w Nowym Korczynie
Wyniki turnieju:
Kategoria: Gimnazja
I. Michał Stefański kl. 3 "a"
II. Piotr Gawlik kl. 3 "a"
III. Paweł Gawlik kl. 3 "a"
(opiekun: p. Krzysztof Kański)

Kategoria: Szkoły Podstawowe
I. Mateusz Nowak SP w Starym Korczynie (opiekun: p. Paweł Kulik)
II. Adrian Gruchała SP w Starym Korczynie (opiekun: p. Paweł Kulik)
III. Aleksander Rybak SP w Brzostkowie (opiekun: p. Krzysztof Eliasz)

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach turnieju!


 

Lekcje europejskie "Europa dla młodzieży"

W dniu 22 stycznia 2009 roku wzięliśmy udział w III etapie projektu "Europa dla młodzieży", organizowanego przez dr Czesława Siekierskiego- posła do Parlamentu Europejskiego.
W "lekcjach europejskich" wzięło udział ok.150 uczniów naszej szkoły. Zajęcia dotyczyły historii Unii Europejskiej oraz krajów członkowskich. Wszyscy uczniowie uczestniczący w spotkaniu otrzymali materiały dotyczące tematyki unijnej. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o materiały do prowadzenia lekcji europejskich, przekazane przez prowadzących zajęcia. Zajęcia prowadzili: Aleksandra Ciupińska i Paweł Garbuzik.

Opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego:
Barbara Witkoś


Do Betlejem pospieszajcie...


Dnia 16 grudnia 2008r. w Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. Spektakl przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką polonistki pani Grażyny Kańskiej i katechety Krzysztofa Błacha. Śpiewaniu kolęd towarzyszył chórek pod kierunkiem pana Marka Kwaśniewskiego. Przygotowana inscenizacja miała charakter współczesny. Mieliśmy okazję wysłuchać dialogów poruszających teraźniejsze problemy, wynikające z ludzkiej niedoskonałości i również te, które zapisano na kartach Ewangelii. Przedstawienie nawiązywało także do pięknej polskiej tradycji jasełek, z królem Herodem, diabłem i śmiercią. Scena pierwsza ukazywała polską rodzinę, w której zabrakło dzieciom rozsądku i lekkomyślnie wciągnęli swoich rodziców w długi. Scena druga rozgrywa się w pałacu króla Heroda, despotycznego i zazdrosnego o władzę. Ostatnia scena nawiązuje do biblijnych wydarzeń w Betlejem.
Recytacja wierszy polskich poetów i śpiew kolęd przy akompaniamencie uczniów na różnych instrumentach, wywołały wzruszenie młodzieży i zaproszonych gości.
Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością następujący goście: ks.Proboszcz Grzegorz Kowalik, Przewodnicząca Rady Gminy p. Małgorzata Matusik, Wójt Gminy Nowy Korczyn p. Wiktor Kwas, pracownik Urzędu Gminy p. Danuta Zborowska oraz rodzice uczniów.
Po zakończeniu przedstawienia życzenia świąteczno - noworoczne wszystkim zebranym na sali - gościom, nauczycielom, pracownikom szkoły, młodzieży i rodzicom złożyli: ks. Proboszcz Grzegorz Kowalik, Wójt Nowy Korczyn p. Wiktor Kwas oraz pani Dyrektor Barbara Karnawalska. Świąteczny nastrój podkreśliły kolędy i wspólne łamanie się opłatkiem.mgr Krzysztof Błach


Mikołaj w klasie 2b

W dniu 6 grudnia 2008 roku klasę II b odwiedził Mikołaj. Nikomu nie przeszkadzało, że był płci żeńskiej. Krągłe kształty Mikołaja oznaczały, że przez cały rok dobrze mu się żyło, co zapowiadało bogate prezenty. Klasowe elfiki mile wszystkich zaskoczyły, przygotowując niespodziewany poczęstunek. Dla nikogo w klasie nie zabrakło podarunku, gdyż przed wizytą Mikołaj odwiedził miejscowe Delikatesy Centrum. Wszyscy uczniowie, zadowoleni z bogatych upominków, chętnie pozowali do zdjęć.

Jeden z uczniów - "Becka", widząc "wypasionego" Mikołaja , zamierzył się do skoku na niego, lecz jego wierny przyjaciel "Sioja" powstrzymał go od tego haniebnego czynu.


II miejsce Pauliny w konkursie powiatowym
"Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS?"

Paulina Kaszuba uczennica klasy drugiej naszego gimnazjum zajęła II miejsce w powiatowym konkursie "Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS?", który odbył się 1 grudnia 2008r. w Zespole Szkół Techniczno- Informatycznych w Busku- Zdroju. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
W eliminacjach powiatowych konkursu wzięło udział 11 szkół powiatu buskiego- gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci dostali puchary oraz książki. Do konkursu uczennicę przygotowywała p. Agnieszka Zapiórkowska.


 

Próbny egzamin z języka angielskiego


SPRAWOZDANIE Z PRZYGOTOWANIA WIECZORU POEZJI

W niedzielę 23 listopada 2008 roku na prośbę Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej młodzież naszego gimnazjum i szkoły podstawowej Nowym Korczynie przygotowała wieczór poezji regionalnej oraz pieśni patriotycznej i refleksyjnej.

Wiersze i fraszki lokalnych poetów:
- Władysławy Leżoń,
- Wiesławy Szumilas,
- Edwina Juszczyka,
- Zygmunta Bernarta,
- Oleksy Zacharskiej,
- księdza Bogusława Jaroszka,
- Jacka Strzeleckiego,
- Mariana Czai,
- Józefa Stojka,
- Katarzyny Kliś,
- Daniela Szczerby,
- Tomasza Dybały,
- Patrycji Kwiatkowskiej,
- Aleksandry Cerazy,
- Karoliny Jackowskiej

recytowało 30 uczniów z gimnazjum (przygotowanych przez p.Grażynę Kańską):

- Magdalena Kulik,
- Kacper Golba,
- Katarzyna Zając,
- Iwona Pasternak,
- Klaudia Satora,
- Martyna Nurek,
- Piotr Gawlik,
- Paweł Gawlik,
- Agnieszka Waryło,
- Katarzyna Dybek,
- Mateusz Podkowa,
- Magdalena Podkowa,
- Klaudia Szafranek,
- Agnieszka Zębala,
- Aleksandra Gawlik,
- Aleksandra Cerazy,
- Iwona Rasińska,
- Gabriela Gawlik,
- Patrycja Kwiatkowska,
- Aleksandra Wytrwał,
- Klaudia Gogołowicz,
- Dominika Dryja,
- Martyna Karnawalska,
- Marlena Mącznik,
- Joanna Spót,
- Magdalena Satora,
- Marlena Kochan.
- Mariola Wojciechowska,
- Karolina Wawrzyk,
- Aleksandra Wytrwał,
- Tomasz Mącznik

i dwoje uczniów ze szkoły podstawowej: - - Zuzanna Wytrwał , - Michał Norek (przygotowanych przez p. Izę Błaszczyk).

Prezentowane utwory przybliżyły licznym uczestnikom wieczoru realia i problematykę życia naszych rodaków przed wojną, w czasie okupacji hitlerowskiej i dziś - w czasach nam współczesnych.
Część wierszy prezentowała również dorobek lokalnej kultury, tradycji, pokazując wiejskie zwyczaje i obyczaje oraz naszą gwarę.
Recytacje uczniów i samych autorów przeplatane były pieśniami patriotycznymi i refleksyjnymi w wykonaniu naszego szkolnego zespołu wokalnego w składzie: Magdalena Kulik, Magdalena Podkowa, Adrian Dębski, prowadzonego przez nauczyciela muzyki w gimnazjum - p. Marka Kwaśniewskiego. W oprawie technicznej nagłośnienia pomagał nam (jak zwykle) p. J. Wilk - dyrektor miejscowej świetlicy.
Wymownym zwieńczeniem całej imprezy był występ zespołu ludowego "Wianeczek" ze SP w Nowym Korczynie (pod kierunkiem p. Urszuli Strzeleckiej) .
Podziękowania należą się również p. Jolancie Kulik za pomoc organizacyjną oraz członkiniom naszego szkolnego Klubu 4H (Katarzynie Sadowskiej, Magdalenie Kulik, Justynie Misterce i Agnieszce Sokół) działającego przy naszym gimnazjum pod przewodnictwem p. Zofii Dybały. Uczennice pomogły Paniom z Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich w przygotowaniu poczęstunku i obsłudze gości, co w znaczący sposób uświetniło przygotowany wieczór przy świecach i nadało mu kameralny, miły nastrój.


 

Góra Grosza 2008

W listopadzie 2008r. nasza szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej pod nazwą "Góra Grosza ", organizowanej przez Towarzystwo " Nasz Dom ". Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem jest zbiórka pieniędzy , głównie groszy, na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Pomoc ta obejmuje tworzenie i dofinansowanie rodzinnych domów dziecka, pogotowia rodzinnego oraz wspieranie najbardziej potrzebujących domów dziecka.
Zbieraniem pieniędzy zajęło się Szkolne Koło PCK, któremu pomagali skarbnicy klasowi. Nad całością czuwał Szkolny Komitet Organizacyjny Akcji "Góra Grosza" w składzie :Aleksandra Cerazy, Adrian Dębski, Tomasz Mącznik - uczniowie klasy 3a oraz opiekun SK PCK -Monika Kaszuba.
Dzięki ofiarności naszych uczniów, a także nauczycieli, zebraliśmy łącznie 252,39zł.
Dziękujemy wszystkim za hojność i dobre serce.
Papież Jan Paweł II kiedyś powiedział : " Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".Opiekun SK PCK - Monika Kaszuba


 

"A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie?"


Dnia 9 listopada 2008r. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Trójcy w Nowym Korczynie odbyła się uroczystość, która uświetniła 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na to pełne podniosłych chwil wydarzenie zostali zaproszeni wszyscy kombatanci z gminy Nowy Korczyn, władze gminy oraz mieszkańcy. Ceremonię rozpoczęło wprowadzenie czterech pocztów sztandarowych. Jako pierwszy wprowadzono poczet Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie, następnie Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie, później AK Busko-Zdrój a na końcu BCh Nowy Korczyn.
W dalszej kolejności odbyła się część artystyczna zaprezentowana przez gimnazjalistów. Podczas niej młodzież przedstawiała utwory poetyckie, fragmenty prozy i pieśni, odtwarzające długą i żmudną drogę Polaków ku niepodległości. Szczególnie przejmująco zabrzmiały słowa pieśni "Biały Krzyż" w wykonaniu chórku szkolnego. W przygotowaniu części artystycznej pomagali młodzieży nauczyciele z gimnazjum: pani Jolanta Kulik, pani Faustyna Judy i pan Marek Kwaśniewski. Po części artystycznej odbyła się uroczysta msza poprowadzona przez księdza proboszcza Grzegorza Kowalika. Podczas kazania ksiądz mówił, abyśmy nie zapominali o zasługach ludzi walczących w imię suwerenności naszej pięknej ojczyzny. Po mszy, wraz z licznym gronem kombatantów, młodzieży, mieszkańców gminy, udaliśmy się na cmentarz parafialny. Tam przed grobem żołnierzy AK, którzy oddali życie za wolną Polskę, odbył się apel poległych. Była to najbardziej wzruszająca chwila w ciągu całej tej uroczystości. Po apelu na grobie zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze pamięci. Całą uroczystość zakończyło przemówieniem Pana wójta Wiktora Kwasa.Paulina Kaszuba
Andżelina Kopeć
Klasa II c


Hallowen

Halloween - zwyczaj związany z maskaradą, odnoszący się do święta zmarłych o celtyckim rodowodzie. Upiorne gry, mroczne makijaże, wróżby, dyniowe głowy to cechy charakterystyczne tego święta.
W dniu 31.X.2008r. uczniowie naszego gimnazjum pod przewodnictwem nauczycielki języka angielskiego, zorganizowali imprezę Halloween, podczas której poznawali zwyczaje i obrzędy związane z tym świętem. W zabawie wzięły udział następujące klasy: Ia, Ib, IIa, IIb, IIIa/2grupa. W "strasznie" udekorowanej klasie, przy upiornej muzyce, przebrani uczniowie częstowali się przygotowanymi przez siebie smakołykami, brali udział w zabawach i konkursie na najciekawszą dynię.
Jury zdecydowało, że I miejsce w konkursie dyniowym zajęła klasa IIB - brawo!!!. Zwycięska klasa została nagrodzona symbolicznymi upominkami i bardzo dobrymi ocenami z języka angielskiego.

I miejsce


SPOTKANIA Z POLICJĄ

Do tradycji naszej szkoły przeszły już coroczne spotkania młodzieży z policją. Tak było i w tym roku. 30 października 2008r. nasze gimnazjum odwiedził dzielnicowy sierż. Piotr Bonar i koordynator policji ds. nieletnich sierż. Marcin Ciszek. Spotkania w klasach drugich i trzecich miały charakter informacyjno - profilaktyczny. Młodzież miała możliwość porozmawiać z policjantami na temat przepisów i konsekwencji poruszania się po drogach na rowerach, motorach i skuterach bez prawa jazdy, środków wychowawczych stosowanych przez Sąd Rodzinny i Nieletnich oraz odpowiedzialności prawnej w świetle "Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich."
Spotkanie zorganizowała p. Agnieszka Zapiórkowska.


Wycieczka przedmiotowa do "Doliny Gadów" w Kielcach w dniu 23.10.2008r.
Udział wzięło 53 uczestników.
Wycieczka składała się z 2 części:
- część pierwsza obejmowała zwiedzanie egzotarium wraz z przewodnikiem
- część druga to wykład połączony z pokazem zwierząt
Podczas wycieczki uczniowie mogli zobaczyć wiele egzotycznych mieszkańców, którzy w swoich środowiskach naturalnych występują w Afryce, Ameryce, Azji czy odległej Australii. Należy wymienić chociażby kajmana okularowego, kameleona jemeńskiego, pytony tygrysie (w tym rzadką odmianę albinotyczną), agamy błotne, brodate i kołnierzaste. Na uwagę zasługują także warany: stepowy, białogardły, nilowy, olbrzymi oraz węże boa dusiciele, pytony królewskie czy siatkowane. Ekspozycja zawiera także gatunki zagrożone wyginięciem m.in.: pytona cejlońskiego i żółwie stepowe. Specyficzny klimat tego miejsca i obecność największych gadów świata wywołuje niezapomniane przeżycia.
Organizator: Barbara Gajda 

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY
"POMÓŻ MI ..."

Życie we mgle


Recenzja obejrzanego widowiska teatralnego

W piątek 17 października br. odwiedził nasze gimnazjum Teatr Profilaktyczny im. Marka Kotańskiego z Krakowa. Zaprezentował on sztukę pt.: ,,Help me " ( Pomóż mi ) w reżyserii S. Nosowicza.
Celem spektaklu było pokazanie skutków brania narkotyków. Jego twórcy w bardzo wyrazisty sposób starali się uświadomić młodzieży negatywne działanie uzależnień. Panowie prelegenci (pedagog i policjant) w swych wystąpieniach podkreślili m.in. , że po narkotyki sięgają coraz młodsze osoby, niejednokrotnie dzieci, co kończy się zazwyczaj tragicznie. Najczęstszym powodem zażywania tego rodzaju używek jest chęć odurzenia się w celu chociażby chwilowego przeżycia przyjemnych wrażeń lub ciekawość poznania tego, co nieznane, tego co niedozwolone.
Cała historia opowiada o dwójce młodych ludzi, bardzo zagubionych w ,,szarej rzeczywistości świata". Agnieszka i Jacek to para licealistów, pochodzących z ,,dobrych domów". On- hip-hopowiec, diler, wie, co to marihuana, amfetamina, lubi luz i wyzwania. Ona- ułożona, grzeczna, przeciętna dziewczyna, ale samotna z rodzinnymi problemami. Zakochuje się w Jacku i najpierw stara się mu pomóc, ale gdy jej się to nie udaje, sama wpada w narkotyki. Historia kończy się tragicznie. Agnieszka przedawkowała. Umiera kilka dni przed osiemnastymi urodzinami. Wtedy dopiero Jacek zdaje sobie sprawę z tego, jak złowrogie są narkotyki i co tak naprawdę robi, będąc dilerem.
Cała akcja sztuki była spójna, a zarazem fascynująca, momentami trzymająca w napięciu. Aktorzy, czyli Alicja Rapasiewicz, grająca rolę Agnieszki oraz Tomasz Combrzyński jako Jacek w wyrazisty sposób ukazali charakter odtwarzanych przez siebie postaci, a zarazem ich niewiedzę i zagubienie. Uczucia bohaterów w danej chwili pomagała im wyrażać znakomita mimika i sugestywna gestykulacja.
Ważny element w tym przedstawieniu stanowiła także muzyka. Podkreślała nastrój danej sytuacji, najczęściej smutku, niepewności, przygnębienia. Pomagała zrozumieć, jak łatwo jest popaść w nałóg, gdy nad głową ,,wiszą czarne chmury".
Część uwagi warto poświęcić także kostiumom aktorów, były odpowiednio dopasowane do odgrywanych ról i stylu obecnej mody współczesnej młodzieży z określonych kręgów subkultury. Widzom zaś mogły się wydać nie dopracowane w szczegółach.
Dosyć uboga była również scenografia. Składała się tylko z kilku zasłon, dwóch krzeseł i drobnych rekwizytów. Jednak to właśnie taka scenografia stanowi bardzo ważną rolę w uwiarygodnieniu i urzeczywistnieniu tego przedstawienia teatralnego. Plakaty z kolorowymi, chaotycznymi, niekształtnymi plamami były pewnego rodzaju schematem charakteru życia narkomana. Symbolika pomagała więc zrozumieć skutki brania narkotyków.
Spektakl- ,,Pomóż mi" gorąco polecam do obejrzenia szczególnie osobom, które ,,mają kłopot" w zrozumieniu otaczającego ich świata. Przedstawienie to w łatwy i prosty sposób pomaga zrozumieć, poznać, sposób myślenia i postępowania osób uzależnionych. Tak więc spektakl ten był niezwykle ważną i pouczającą ,,lekcją życia".
Podziękowania należą się organizatorom: Pani pedagog oraz Dyrekcji naszego gimnazjum.

Marlena Mącznik kl.IIIa 

Turniej piłki siatkowej


 

NASZ PODWÓJNY RADEK


17 uczniów z województwa świętokrzyskiego otrzymało w dniu 15 października 2008r. stypendia im. Andrzeja Radka. Po raz drugi otrzymała je nasza uczennica Ilona Pawlik, która obecnie uczęszcza już do szkoły średniej.
Po raz pierwszy Ilona otrzymała to zaszczytne stypendium w zeszłym roku, jako absolwentka Samorządowego Gimnazjum im. Św, Kingi w Nowym Korczynie.
Stypendium im. Andrzeja Radka przyznawane jest najlepszym uczniom z województwa świętokrzyskiego, którzy mimo trudności, tak jak Andrzej Radek, bohater " Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego, nie poddają się i osiągają najwyższe sukcesy w nauce oraz konkursach i olimpiadach.
Przed Iloną to stypendium otrzymały trzy uczennice. Po raz pierwszy jednak mamy podwójnego " Radka". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.Wybory Samorządu


 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 października 2008r. w Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, połączona z otrzęsinami klas pierwszych.
Uroczystość rozpoczęła się krótkim przemówieniem pani dyrektor Barbary Karnawalskiej, w którym serdecznie przywitała wszystkich, a także złożyła życzenia nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły. Następnie głos zabrał Pan wójt Wiktor Kwas i Pan wizytator Roman Korczak, którzy podobnie jak pani dyrektor składali podziękowania i moc życzeń.
Część artystyczną, przygotowaną przez uczniów i wychowawców klas drugich i pierwszych, rozpoczęli uczniowie- Klaudia Szafranek z klasy II "a" i Kamil Sobczak z klasy II "d", przedstawiając historię polskiego szkolnictwa. Następnie zostały wyrecytowane okolicznościowe wiersze, a chórek szkolny, w którego skład wchodzą: Mariola Wojciechowska, Anna Podsiadło, Justyna Dybała, Magdalena Podkowa, Magdalena Kulik i Adrian Dębski zaśpiewali piękne piosenki.
Druga część uroczystości to tradycyjne otrzęsiny klas pierwszych. W tym roku teatralnie. Prowadzącymi były: Mariola Wojciechowska z kl. IIa i Karolina Jaśkiewicz z kl. IIb. Pierwszoklasistom przygotowano wiele zadań i konkurencji. Jedną z nich było przeczytanie zabawnego wierszyka w odpowiedniej formie np. jak obcokrajowiec, co rozbawiło bardzo publiczność. Najśmieszniejszym momentem okazała się scenka oparta na bajce "Królewna Śnieżka". Rolę królewny odegrała Kinga Bania z klasy Ib. Największym aplauzem został nagrodzony Mateusz Podkowaz kl. Ib, który przezabawnie odegrał rolę pieska Śmieszki. W nagrodę nie był pytany następnego dnia z żadnego przedmiotu. Akademię zakończono uroczystym ślubowaniem pierwszoklasistów. Od tamtej chwili stali się "pełnoprawnymi" członkami naszej społeczności szkolnej.Andżelina Kopeć
Dorota Made
jZajęcia warsztatowe
27 października 2008 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z krawiectwa pt. "Twórcze wykorzystanie surowców naturalnych - sztuka aplikacji".
Zajęcia prowadziła p. Aleksandra Imosa wolontariusz z ŚODR oddział w Busku - Zdroju.
W zajęciach uczestniczyły dziewczęta z klas I- III w składzie: Kasia Waryło, Gabrysia Gawlik, Kinga Bania, Magda Wężowicz, Ola Cerazy, Iwona Rasińska, Iwona Pasternak.
Podczas zajęć dziewczęta nauczyły się komponować ze sobą materiały o różnej fakturze oraz szyć na maszynie. Efektem warsztatów było uszycie kolorowego obrazka na ścianę.


 

FESTIWAL ZDROWIA


Dnia 12 września 2008 roku uczennice Samorządowego Gimnazjum: Sylwia Kinor, Daniela Golba i Patrycja Kwiatkowska wraz z opiekunem p. Moniką Kaszubą reprezentowały szkołę na " Festiwalu Zdrowia ", który odbywał się w Busku Zdroju w Sanatorium Marconi. Podczas festiwalu młodzież wysłuchała ciekawych wykładów: " Szkodliwość palenia tytoniu - aspekty medyczne ", " Otyłość - problem XXI wieku", " Palenie a zdrowie ",
" Profilaktyka raka piersi " oraz obejrzała prezentacje dotyczące również tematyki zdrowotnej.
W przerwie każdy mógł poczęstować się zdrowym przysmakiem - jabłkiem.UCZNIOWIE NASZEGO GIMNAZJUM ZNÓW NAJLEPSI
W POLSCE W SPORTACH POŻARNICZYCH!


W rozegranych w dniach 12 - 14 września w Bydgoszczy Mistrzostwach Polski w sportach pożarniczych Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców z Nowego Korczyna - uczniów naszego gimnazjum - pokazała klasę, zdobywając po raz drugi z rzędu mistrzostwo kraju!
W zawodach rywalizowali najlepsi młodzi strażacy z całego kraju. Turniej rozegrano według światowego regulaminu CTIF - w dwuboju obejmującym sztafetę oraz ćwiczenia bojowe.
Zwycięstwo na turnieju w Bydgoszczy ma dodatkowy smaczek. Niewiele osób wie, że złoty medal chłopcy wywalczyli dokładnie w taki sam sposób, jak przed dwoma laty w Słubicach.
W mistrzostwach w Bydgoszczy startowało 20 młodzieżówek męskich. W sobotę, po pierwszym dniu, zajmowaliśmy siódmą lokatę. Chłopcy uzyskali świetne czasy: nieco ponad 47 sekund w ćwiczeniu bojowym i poniżej 69 sekund w sztafecie. Niestety "złapali" dwa razy po 10 punktów karnych, co zepchnęło nas na dalszą pozycję. Nie było jednak powodów do niepokoju - twierdzi Andrzej Wajs, dodając - Na odprawie powiedziałem: "To straty do odrobienia, tylko nie łapcie już punktów karnych". W drugim dniu turnieju nasi ruszyli ostro do ataku. Bojówkę przebiegli w czasie 41,28 sekundy, wręcz nokautując rywali. Zupełnie jak dwa lata temu. W Słubicach też mieliśmy rewelacyjną "bojówkę", po której rywale stracili ochotę do walki - żartuje Andrzej Wajs, opiekun "złotej drużyny". Czułem, że i tu będzie "złoto".
Że pobiegli "na zero" to zasługa kapitana drużyny Kamila Rączki, który popisał się refleksem i opanowaniem. Gdy trącona przypadkowo gaśnica przewróciła się na tor, błyskawicznie zatrzymał się, odwrócił, ustawił ją pionowo... i pobiegł dalej. Kamil stracił dwie, trzy sekundy wracając do przewróconej gaśnicy, ale uratował w ten sposób 10 sekund karnych. Dzięki temu mamy złoty medal. W nagrodę będą reprezentować Polskę na wielkim międzynarodowym turnieju, w Ostrawie, w Czechach, w lipcu 2009 roku.
"Złotą" drużynę tworzą: Kamil Rączka, Daniel Piwowarczyk, Mateusz Starościak, Michał Stefański, Paweł Papaj, Cezary Szczerba, Wojciech Rasiński, Łukasz Macugowski, Michał Boduszek, Tomasz Zapiórkowski.
W turnieju w Bydgoszczy startowała także dziewczęca drużyna pożarnicza z Nowego Korczyna. Dziewczyny po raz pierwszy wystąpiły na mistrzostwach Polski. Choć uzyskały dobry czas, pechowo złapały sporo punktów karnych i w klasyfikacji generalnej uplasowały się dopiero na 11 miejscu.
(za A. Ligecki "Echo Dnia", 15 i 17.09.2008r.)


 

Inauguracja roku szkolnego 2008/2009

1 września 2008r., mszą świętą w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa, rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny- 2008/2009. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie
Pani dyrektor Barbara Karnawalska powitała wszystkich uczniów, a szczególnie pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom, aby ten rok szkolny był pomyślny i pełen sukcesów.

W bieżącym roku naukę rozpoczęło 58 uczniów klas pierwszych.

Klasa 1a - wychowawca mgr inż. Lucyna Krzyżańska

1.Bania Kinga
2. Boduszek Katarzyna
3. Chmala Agnieszka
4. Grabowski Adrian
5. Jarubas Tomasz
6. Kawa Wojciech
7. Kojs Barbara
8. Koziarz Maciej
9. Masłowski Marcin
10. Pisarczyk Ewelina
11. Puszyński Mateusz
12. Ragan Michał
13.Skorupa Krystian
14. Skorupa Sylwia
15. Topolski Jacek
16. Wężowicz Magdalena
17. Wojtaszek Piotr
18. Zębala Agnieszka

Klasa 1b - wychowawca mgr inż. Barbara Gajda

1. Boduszek Michał
2. Bogdalska Aleksandra
3. Borczuch Michał
4. Buczak Damian
5. Dziama Mateusz
6. Gaj Jakub
7. Gawlik Tomasz
8. Golba Kacper
9. Jaroszek Wojciech
10. Kinor Tomasz
11. Kłosek Krystian
12. Kochan Karolina
13. Kosiniak Katarzyna
14. Macugowski Maciej
15. Piotrowska Patrycja
16. Podkowa Mateusz
17. Stulak Wioletta
18. Ślęzak Mateusz
19. Walczak Dominika
20. Witkowska Kinga

Klasa 1c - wychowawca mgr Monika Kaszuba
1. Buczak Adrian
2. Borla Mateusz
3. Cerazy Katarzyna
4. Gaweł Paulina
5. Juszczyk Paweł
6. Katra Damian
7. Kądzielawa Robert
8. Kliszewski Cezary
9. Kotlarz Piotr.
10. Kucharska Justyna
11. Kukuła Sylwia
12. Kurek Sebastian
13. Mącznik Katarzyna
14. Piotrowski Damian
15. Sobańska Ewa
16. Starościak Szymon
17. Szubert Filip
18. Szybka Agata
19. Trela Karolina
20. Zych Wojciech