AKTUALNOŚCI


Zakończenie roku szkolnego 2009/2010


VIII Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

19 czerwca 2010 roku odbył się VIII Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej " Europa dla Młodzieży". Tematem konkursu była historia Unii Europejskiej, instytucji UE i krajów członkowskich. Wzięło w nim udział 21 uczniów z klas I-III gimnazjum. Komisja Konkursowa w składzie p. B. Witkoś i P. F. Juda wytypowała zwycięzców:
I miejsce - Klaudia Szafranek kl. IIIa
II miejsce - Agnieszka Wojtasik kl. IIIa
III miejsce - Katarzyna Dybek kl. IIIa
Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy.

"Ponidzie moja mała ojczyzna"


19 maja 2010 roku w Busku -Zdroju odbył się Jubileuszowy X Powiatowy Konkurs "Ponidzie moja mała ojczyzna"- Miejsca Pamięci Narodowej. Uczniowie gimnazjum pod opieką p. B. Witkoś i p. M. Kaszuby przygotowali prezentację i prace plastyczne. Niestety powódź w naszej gminie przeszkodziła w tym , aby uczniowie osobiście wzięli udział w tym konkursie, gdyż drogi dojazdowe do Nowego Korczyna i okolic często były pod wodą , podobnie jak szkoła i domy naszych uczniów. Opiekunowie dostarczyli tylko prace na konkurs . Prace plastyczne i wywiad przeprowadzony z najstarszą osobą mieszkającą w Starym Korczynie p. Tadeuszem Malarą dotyczyły bitwy legionistów polskich pod Czarkowami i pomnika poświęconego bojom legionistów Piłsudskiego o niepodległość Polski. Pomimo nieszczęścia powodzi prace uczniów zajęły
I miejsce w kategorii -praca plastyczna i II miejsce w kategorii - prezentacja.

Prace plastyczne przygotowali :

Kacper Golba kl. IIb- komiks "Bitwa pod Czarkowami"
Mariola Wojciechowska, Klaudia Szafranek, Katarzyna Dybek, Agnieszka Waryło- uczennice kl. IIIa- "Pomnik Legionistów w Czarkowach"


Prezentacja - wywiad:
Kacper Golba kl. IIb i Klaudia Szafranek kl. IIIa
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez organizatora konkursu -Gimnazjum nr 1 w Busku - Zdroju.

Powódź 05 2010 

Wycieczka szkolna Grzybów - Rytwiany - Szydłów

Dnia 11 maja 2010 r. odbyła się wycieczka uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich naszego gimnazjum do huty szkła w Grzybowie. Przy okazji zwiedziliśmy też Rytwiany i Szydłów.
Pierwszym miejscem, jakie zwiedziliśmy w hucie szkła, była hala produkcyjna. Ujrzeliśmy tam, w jaki sposób z płynnej masy szklanej są formowane wazony. Było to dla nas bardzo interesujące. Następnie przeszliśmy do hali, gdzie wyroby są segregowane, po czym pakowane w folię i kartony.
Na koniec zostaliśmy zaproszeni do sali , w której obejrzeliśmy wspaniałą wystawę różnego rodzaju szkła.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Pustelnia położona jest w środku rozległego kompleksu leśnego , który o każdej porze roku stanowi niezwykłą scenerię do odpoczynku i kontemplacji.
Ostatnim miejscem naszego pobytu był Szydłów, w którym zwiedziliśmy pozostałości murów obronnych średniowiecznego miasta z czasów Kazimierza Wielkiego oraz dwunawowy gotycki kościół fundacji tegoż króla. Dodatkową atrakcją było wejście do jaskiń.
O godzinie 13.00 uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do Nowego Korczyna. Wycieczka była bardzo udana.

Organizator : Monika Kaszuba

Mecz piłki nożnej, który odbył się na stadionie Korony Kielc

15 maja 2010 r. klasa III b obejrzała prawdziwe widowisko sportowe - mecz piłki nożnej, który odbył się na stadionie Korony Kielce. Ten wyjazd był nagrodą od Gazety Echo Dnia za zajęcie II miejsca w powiecie, w plebiscycie Echa Dnia na najsympatyczniejszą klasę trzecią gimnazjum. Rozgrywki toczyły się między Koroną Kielce i Ruchem Chorzów. Wszyscy mocno kibicowaliśmy Koronie i nie zawiedliśmy się. Mecz nie zostawił żadnych złudzeń, która drużyna jest lepsza i przy naszym gorącym dopingu Korona Kielce wygrała 3:0. Wszyscy świetnie bawiliśmy się, emocje były ogromne i niezapomniane.


II miejsce w Powiatowym Turnieju BRD

 

 

Egzamin gimnazjalny


Wyjazd do kina

22 kwietnia 2010 roku uczniowie klasy IIa pod opieką nauczycieli wyjechali do Krakowa do kina na film pt. " Percy Jackson i bogowie Olimpu: złodziej pioruna". Wspólny klasowy wyjazd bardzo się uczniom podobał, podobnie jak film, który łączył ze sobą historię i fantastykę.

Organizator: B. Witkoś

Wycieczka do Krakowa

Dnia 20 kwietnia 2010 roku klasa II b wybrała się na wycieczkę do Krakowa na film pt. "Alicja w krainie czarów". Film emitowany był w serii 3D, więc wszyscy otrzymali odpowiednie okulary. Uczestnicy byli pod wrażeniem filmu , jego realizacji i możliwości oglądania w trójwymiarze. Po zakończeniu seansu grupa wraz z opiekunami udała się na zwiedzanie krakowskiego rynku.
Cała wycieczka była bardzo udana i wszyscy w dobrych humorach wrócili do domów.


Organizator: B. Gajda

Konkurs "Podróż moich marzeń"


Z okazji Dnia Ziemi został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas I-III pod hasłem "Podróż moich marzeń". Wzięło w nim udział 15 uczniów gimnazjum. "Podróże" uczniowie odbywali w różne miejsca na Ziemi, poza nią a nawet w przeszłość i przyszłość. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Witkoś, Monika Kaszuba i Leszek Chrobot, wyłoniła zwycięzców, a zostali nimi:
I miejsce - Klaudia Wieczorek kl.Ib "Powrót do przeszłości"
II miejsce- Monika Kucięba i Karolina Wójtowicz z kl. Ib "Księżniczka na zamku"
III miejsce- Agnieszka Walasek, Aleksandra Pietrzyk, Andżelika Marzec z kl. IIIc "Kosmiczne podróże"

Prace zostały umieszczone na wystawie szkolnej, a uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Msza za ofiary tragedii Smoleńskiej
 

Pokaz gadów w naszym gimnazjum

Dnia 22 lutego 2010r. odbył się w naszaj szkole interesujący pokaz gadów. Dowiedzieliśmy się, w jakim środowisku żyją gady, czym się żywią i gdzie występują w naturalnym środowisku. Poznaliśmy m.in. takie gady, jak: żółw jaszczurowaty (chelydra serpentina), agama brodata (pogona vitticeps). Wiele ciekawostek z ich życia mogliśmy się dowiedzieć dzięki interesującemu wykładowi. Więcej na temat gadów można się dowiedzieć, wchodząc na stronę internetową: www.dolinagadow.pl
Halloween


Halloween - zwyczaj związany z maskaradą, odnoszący się do święta zmarłych o celtyckim rodowodzie. Upiorne gry, mroczne makijaże, wróżby, dyniowe głowy to cechy charakterystyczne tego święta.
W dniu 29.X.2009r. uczniowie naszego gimnazjum pod przewodnictwem nauczycielki języka angielskiego - Małgorzaty Jasiak, zorganizowali imprezę Halloween, podczas której poznawali zwyczaje i obrzędy związane z tym świętem. W zabawie wzięły udział następujące klasy: IIa - pierwsza i druga grupa, IIb - pierwsza grupa, IIIa - pierwsza grupa. W "strasznie" udekorowanej klasie, przy upiornej muzyce, przebrani uczniowie częstowali się przygotowanymi przez siebie smakołykami, brali udział w zabawach i konkursie na najciekawszą dynię.
Jury zdecydowało, że I miejsce w konkursie dyniowym zajęła klasa IIIA / I grupa - brawo!!!. Zwycięska klasa została nagrodzona celującymi ocenami cząstkowymi z języka angielskiego.


Opis zdjęć:

1. Część uczestników zabawy Halloween
2. Odpoczywamy po wyczerpującej konkurencji
3. Zabawa pt. "Mumia"
4. Ładnie wyglądamy?
5.Prezentacja gotowych dyń ('Jack-O-Lantern')

10. VII Festiwal Zdrowia

W dniach 10-11 września 2009r. pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego Andrzeja Wojtyły odbył się w Busku Zdroju VII Festiwal Zdrowia. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie: Kacper Golba, Daniela Golba i Sylwia Kinor wraz z opiekunami - p.Moniką Kaszubą oraz p.Bernadettą Rozborską. Program miał na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz unikania nałogów. Najciekawszym punktem festiwalu był spektakl "Moje Życie, mój wybór" w wykonaniu młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Kielcach. Całość była urozmaicona licznymi przemówieniami, występami oraz prezentacją multimedialną.

Katarzyna Kosiniak
Kacper Golba
Kl. II "b"

9. Wycieczka do Zagnańska

Dnia 13.10.2009r. w ramach "Zielonych dni odbyła się wycieczka uczniów klas drugich i trzecich do Technikum Leśnego w Zagnańsku. Nasza grupa składała się z 20 osób i 2 nauczycieli. Na początku zwiedziliśmy szkołę i wysłuchaliśmy ciekawych wykładów. Pierwszy z nich był o zwierzętach zamieszkujących las, a dokładnie - owadach. Następny przybliżył nam, jak leśnicy dbają o lasy. Kolejnym etapem naszego zwiedzania była sokolarnia. Zobaczyliśmy tam wiele ptaków drapieżnych, które były ranne i wracały do zdrowia, dzięki uczniom tej szkoły. Następnie pojechaliśmy do miejsca, gdzie rośnie "dąb Bartek" - najprawdopodobnie najstarsze drzewo w Polsce. Później odbyło się ognisko. Wszyscy mogliśmy zjeść smaczne kiełbaski, które sami upiekliśmy. Wracając do domów, zahaczyliśmy o galerię "Echo", w której mogliśmy coś zjeść lub zrobić zakupy. Po powrocie na twarzach wszystkich uczestników było widać uśmiechy. Tą wycieczkę zapewne wszyscy mogą zaliczyć do udanych.

Organizator: p. Barbara Gajda.


Zobacz Galerię zdjęć z wycieczki

8. Wycieczka przedmiotowa do Krakowa w dniu 20.05.2009r.

Udział wzięło 53 uczniów.
Wycieczka składała się z 2 częśćci:

- część pierwsza obejmowała zwiedzanie ogrodu botanicznego i muzeum botanicznego, szklarni w której mogliśmy zobaczyć różne egzotyczne gatunki roślin

-część druga to wizyta w krakowskim ZOO

Podczas wycieczki uczniowie mieli szansę zobaczyć i sfotografować przepiękne okazy roślin z całego świata. Na zewnątrz czas umilił nam spacer alejkami parku i podziwianie krzewów, małych wodospadów i skalniaków. W szklarni ntomiast widzieliśmy wiele tropikalnych roślin. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć "na żywo" to co dotychczas widzieli tylko w podręcznikach. Drugą częścią wycieczki była wycieczka do ZOO. Były tam takie atrakcje... Widzieliśmy również pawilon nocnych zwierząt oraz mini zoo, gdzie można było dotknąć i pogłaskać naszych podopiecznych. Podczas drogi powrotnej odwiedziliśmy pobliską "Galerię Kazimierz" gdzie uczniowie zjedli smaczny posiłek. Myślę, że ta wycieczka zostanie zapamiętana na długo i będzie wywoływać niezapomniane przeżycia.

Organizator: Barbara Gajda


Galeria zdjęć z wycieczki

7. XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

10 stycznia 2010r. odbył się XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolonotariusze z naszego gimnazjum uzbierali łączną kwotę 4478,91zł. Co roku wspieramy akcje WOŚP. W tym roku pieniądze zostały przeznaczone na dzieci z chorobami onkologicznymi.


Wolonotariusze:
1. Marlena Kochan
2. Karolina Jaśkiewicz
3. Daniela Golba
4. Sylwia Kinor
5. Magdalena Misiaszek
6. Magdalena Satora
7. Daria Nurek
8. KInga Dudek
9. Gabriela Gawlik
10. Ewelina Bobowiec
11. Justyna Dybała
12. Katarzyna Dybek
13. Klaudia Szafranek
14. Katarzyna Kruk
15. Agnieszka Waryło

Pod opieką: Bernadety Rozborskiej, Artura Grzesiaka, Pawła Kulika i Zofii Dybały-Nowak

JASEŁKA   

Boże Narodzenie - to święta, na które uczniowie czekają zawsze   z utęsknieniem. W naszej szkole miały one niepowtarzalny klimat. Tworzą go w naszej tradycji rodzinne zwyczaje. Rodzice przekazuje je z pokolenia na pokolenie. Uczniowie  z gimnazjum w Nowym Korczynie   zostały zapoznane, co oznaczają poszczególne zwyczaje na katechezie.
- wierzenia religijne,
- przy stole jedno wolne miejsce,
- dzielenie się opłatkiem,
- choinka,
- kolędy,
- szopka,
- kolędnicy,
- Pasterka.

W poniedziałek 21 grudnia 2009 roku odbyły się w Samorządowym gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie Jasełka Bożonarodzeniowe.
   Znając zwyczaje Bożonarodzeniowe uczniowie  przygotowali jasełka dzieląc się wiedzą na temat przyjścia Pana Jezusa na świat. Przygotowanie trwało niemal przez cały okres Adwentu, który wprowadza nas w okres radosnych tajemnic Bożego Narodzenia. Jasełka zaś  wprowadziły nas w świat niezwykłych tajemnic Bożej miłości. To wydarzenie wspominamy i przeżywaliśmy je jako osobiste spotkanie z nowonarodzonym  Jezusem. Przygotowaliśmy dekoracje na sali gimnastycznej: drewnianą szopkę, a w niej żłobek, siano. W tle noc, gwiazdy oraz aniołki, choinka oraz ulica Nazaretu- potrzebna w inscenizacji. Dzieci przygotowały stroje i rekwizyty grając na scenie odpowiednie postacie jasełek. Najważniejszymi postaciami w przedstawieniu byli:
Mieszkańcy Nazaretu: Izabela Kowalczyk, Adrian Gruchała, Dawid Spót
Trzej królowie: Kamil Sobczak, Wojciech Rasiński, Karol Cerazy
Maryja – Agnieszka Waryło
Józef – Marcin Charyga
Anioł – Katarzyna Dybek
W jasełkach wzieli udział także:
Król Herod: Piotr Gołpyś
Śmierć: Karolina Jaśkiewicz
Diabeł: Marlena Kochan
Przepiękne polskie kolędy śpiewał szkolny chórek w składzie: Mariola Wojciechowska, Justyna Dybała, Agata Chrzan, Klaudia Szafranek.

Coroczne przedstawienie jasełkowe to już, jak powszechnie wiadomo, uświęcona tradycja naszego Gimnazjum.. Zespół nauczycieli- pani Grażyna Kańska , katecheta  Krzysztof Błach i pan Leszek Chrobot  co roku staje przed wyzwaniem wystawienia nowych, wspaniałych i oryginalnych jasełek. A nie jest to takie proste, gdy tematyka - historia narodzin Jezusa w Betlejem i spiskowanie Heroda, jest oczywiście znana tylko z przekazów ustnych. Ale  już XVIII-wieczna tradycja przyzwalała by do treści przedstawienie przenikały sceny i postaci wywodzące się ze współczesności. Tegoroczne Jasełka składały się z trzech części. Pierwsze dwie nawiązywały do współczesności  a mówiąc ściślej do relacji międzyludzkich wśród dzisiejszej młodzieży. Wartość pieniądza przesłania przyjaźń, braterstwo, burzy relacji miłości w rodzinie.
Scenka trzecia nawiązywała do Biblijnego opisu Bożego Narodzenia. Maryja, Józef , miasteczko Nazaret i pałac Heroda w Jerozolimie, którego odwiedzają trzej magowie to wydarzenia, które chociaż dobrze znamy z Ewangelii to jednak zawsze wzbudzają w nas poczucie winy, osamotnienia i refleksji na życiem. 

Spektakl został wystawiony  na sali gimnastycznej. Ciekawe, że zarówno ta dziecięca, jaki i ta dorosła publiczność jednakowo śmiały się i z równym zaciekawieniem oglądały historię narodzin Jezusa. Kilkakrotnie  gromkimi brawami nagradzano występ. Wielka w tym zasługa młodych aktorów, którzy grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem. Uczniowie idealnie wcielili się w postać diabła, bezwzględnej śmierci, okrutnego Heroda i mądrych Królów . Trudno wspomnieć każdego wykonawcę, ale z pewnością na specjalne wyróżnienie zasługuje K. Jaśkiewicz i M. Kochan, które stworzyły prawdziwie dojrzałą kreację.  Król Herod  (P. Gołpyś)to pełna pychy, zuchwała i bezwzględna postać. Przeciwwagę dla niego stanowił  pogodny, posłaniec, grany przez Miłosza Kucharskiego.
Tegoroczne jasełka udowodniły, że w Gimnazjum im. Św. Kingi nie brakuje wspaniałych talentów. Artystyczna siła uczniów jest ogromna. Ich wrażliwość, zaangażowanie, poczucie humoru wspaniale objawiły się w przedstawieniu. Należy więc cieszyć się, że tradycja jasełek pozwala każdego roku zabłysnąć i pokazać się małym aktorom, którzy są  już teraz na pewno  jakimś zapleczem polskiej sceny artystycznej.

Katecheta Krzysztof  Błach

6. Rozgrywki w piłce siatkowej

Dziewczęta
31 listopada 2009r odbyły się zawody o Puchar Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w piłce siatkowej dziewcząt. W rywalizacji wzięło udział pięć drużyn. Zacięta walka przyniosła wielki sukces. Dziewczęta z Nowego Korczyna zajęły pierwsze miejsce.
W składzie:
1. Mariola Wojciechowska
2. Marlena Kochan
3. Karolina Jaśkiewicz
4. Katarzyna Dybek
5. Klaudia Szafranek
6. Karolina Wawrzyk
7. Agnieszka Wojtasik
8. Ewelina Bobowiec

Pod opieką Pani Bernadety Rozborskiej

Statuetkę najlepszej zawodniczki otrzymała Mariola Wojciechowska.


11 listopada

5. Dzień Edukacji Narodowej w Naszym Gimnazjum

15 października 2009 roku obchodzony był w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie pod kierunkiem pani Grażyny Kańskiej przygotowały uroczystą akademię. Święto to jak co roku zostało połączone z otrzęsinami klas pierwszych. Po przejściu wielu prób, przygotowanych przez uczniów klas drugich, 65 "pierwszaków" zostało przyjętych do grona uczniów Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie.
4. Rajd Świętokrzyski


3. Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

2. W NAGRODĘ NA WYCIECZKĘ …

W ostatni tydzień wakacji, gdy inni myślą o przygotowaniach do szkoły - we czwartek 27 sierpnia 2009 roku grupa młodzieży (36 osób) w tym 18 tegorocznych absolwentów naszego gimnazjum:
Piotr Gawlik
Paweł Gawlik
Iwona Pasternak
Iwona Rasińska
Klaudia Satora
Martyna Nurek
Wojciech Niedopytalski
Magdalena Jaworska
Martyna Karnawalska
Magdalena Kulik
Katarzyna Zając
Paweł Borla
Magdalena Podkowa
Katarzyna Podkowa
Justyna Misterka
Katarzyna Sadowska
Krzysztof Kopeć
Tomasz Mącznik

oraz 18 naszych gimnazjalistów z drugich i trzecich klas:
Katarzyna Boduszek
Kacper Golba
Aleksandra Bogdalska
Katarzyna Kosiniak
Kinga Witkowska
Katarzyna Cerazy
Karolina Trela
Sylwia Kukuła
Piotr Gołpyś
Mariusz Pisarczyk
Daniela Golba
Izabella Kowalczyk
Joanna Spót
Gabriela Gawlik
Kamil Sobczak
Sylwia Kinor
Magdalena Satora
Aleksandra Cerazy


wybrało się na zasłużoną (w nagrodę) wycieczkę - wygodnym, cichym z Panem Wojtkiem - busem i wesołym, głośnym z Panem Rysiem - gimbusem.
Sześcioro uczniów, którzy mieli prawo wzięcia udziału w tej wycieczce, zrezygnowało, głównie ze względu na konieczność załatwienia spraw związanych z nową szkołą.
Ci, co pojechali, są zadowoleni. Zwiedzili planetarium i obserwatorium astronomiczne w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Zobaczyli, jak wygląda największa w Polsce luneta do obserwacji nieba i dowiedzieli się, czym różni się od teleskopu - większego przyrządu do podglądania "krańców" kosmosu. W planetarium mieli możliwość obejrzenia lokalizacji na niebie planet z naszego układu słonecznego. Astronomami może nie będą, ale na pewno bardziej kompetentnymi "oglądaczami" "gwiazdoskłonu". Była więc to swoista lekcja astronomii - w wakacje!
W Śląskim Wesołym Miasteczku wszyscy mieli czas na relaks, ale i chwile podwyższonej adrenaliny. Nikt nie chciał być gorszy od koleżanki czy kolegi. Muszę przyznać, że nie wiedziałam, że mamy tak odważną młodzież, która bez żenady korzystała nawet z najbardziej stresujących (jak dla mnie) obiektów tj.: diabelski młyn, Roller Coaster - największy w Polsce, czy kino 4-wymiarowe z kudłatym pająkiem w roli głównej i efektami specjalnymi typu "plucie" czy mizianie po odkrytych częściach ciała.
W drodze powrotnej mimo braku uciekającego czasu zaliczony musiał być obowiązkowy punkt programu na każdej wycieczce młodzieżowej - McDonalds. Wtedy gimbus odzyskał werwę i humor i nie zabrakło go do samego Korczyna. A repertuar był nad podziw bogaty - od przebojów trzepakowych, poprzez weselno-biesiadne i harcerskie włącznie - w każdym razie młodzież pokazała , że śpiewać umie, bo śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…Ważne, że było wesoło wkoło!
Mimo niezbyt optymistycznych zapowiedzi prognostyków pogoda dołączyła się do naszych sponsorów i uatrakcyjniła naszą wyprawę po śmiech i zabawę. Wysoka temperatura, słońce pozwoliły korzystać m.in. ze zjeżdżalni łódkami po specjalnych torach i oczywiście po wodzie - więc nie mogło obejść się bez delikatnego chłodzenia ubrania, ale naturalna suszarka była niezawodna, więc wszyscy czuli się znakomicie jak z klimatyzacją. Będą mieli przynajmniej co wspominać w szarym roku szkolnym.
Najważniejsze, że wycieczkowicze wrócili zrelaksowani, wypoczęci i z werwą do pracy - co było słychać w śpiewie.
Opiekunowie z satysfakcją przyznają, że się nie "ustresowali" na tej wycieczce, bo uczniowie zachowali się jak uczniowie i nie nastręczali powodów do utyskiwań.
Ogólnie więc rzec można: BYŁO FAJNIE!
Zadowolona młodzież dziękuje więc Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wycieczki (będącej formą nagrody dla młodzieży gimnazjalnej za przygotowanie scenki historycznej z okazji obchodów 750-lecia lokacji Nowego Miasta Korczyna) - przede wszystkim sponsorom, czyli pracownikom Urzędu Gminy w Nowym Korczynie i Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie - tj.: P. Małgorzacie Matusik, P. Danucie Zborowskiej, P. Bogumile Zawadzie i P. Jerzemu Wilkowi.
Bez zgody P. dyrektor gimnazjum Barbary Karnawalskiej i Opiekunów - na organizację tego wyjazdu, nie można byłoby jechać na tę wycieczkę. Dlatego wielkie podziękowanie należy się P. Dyrektor za odwagę w podjęciu słusznej decyzji i Państwu opiekunom, którzy mimo nawału pracy, w ostatni tydzień sierpnia, zgodzili się jechać na tę wycieczkę, biorąc odpowiedzialność za bezpieczeństwo młodzieży:
Pani Urszuli Strzeleckiej
Pani Monice Wojnowskiej
Pani Bogusławie Zawadzie
Pani Alinie Kurek
Pani Soni Zawadzie
Pani Grażynie Kańskiej
Panu Jerzemu Wilkowi.
Mamy nadzieję, że wycieczka ta pozostanie w pamięci wszystkich uczestników jako radosne, przyjemne przeżycie.
Musimy jednak pamiętać, że pełnię szczęścia dopełnili Panowie kierowcy:
P. Ryszard Grudzień
i P. Wojciech Kaczmarczyk, w których ręce powierzyliśmy swoje bezpieczeństwo. Dzięki ich odpowiedzialności i profesjonalizmowi objechaliśmy szczęśliwie Śląsk i na czas wróciliśmy do domów, dlatego i Im należą się WIELKIE DZIĘKI!

Red. Grażyna Kańsk

 

1. 750-LECIE LOKACJI NOWEGO KORCZYNA

O przygotowaniach scenki historycznej pt.: Nowy Korczyn - Miasto Królewskie z okazji Kingonaliów 2009

W ramach przygotowań do uczczenia doniosłej rocznicy 750-lecia lokacji Nowego Miasta Korczyna Samorządowe Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie otrzymało zadanie zaprezentowania scenki historycznej o dziejach Nowego Korczyna.
Zadanie to okazało się niełatwe, gdyż nasza miejscowość ma bardzo bogatą historię i w krótkim przedstawieniu scenicznym trudno ją w pełni pokazać. Dlatego o pomoc zwróciliśmy się do wszystkich chętnych internautów, ogłaszając konkurs na scenariusz do potrzebnego przedstawienia. Mimo oferty atrakcyjnych nagród nie było oczekiwanego zainteresowania. I znów na wysokości zadania stanęła nasza wspaniała młodzież gimnazjalna. Do realizacji wybrano najlepsze scenariusze, których autorkami były uczennice: Magdalena Podkowa, Aleksandra Wytrwał i Magdalena Kulik. Dziewczęta te zostały uhonorowane przez Panią Przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatę Matusik , z rąk której otrzymały nagrody w postaci pięknych albumów krajoznawczych.
Prace nad dykcją i ruchem scenicznym trwały niemal cały rok szkolny 2008/2009. Zaś intensywne próby (dwa razy w tygodniu) odbywały się w wakacje (w czerwcu i lipcu) - już z wykorzystaniem playback'u, który udało nam się nagrać z fachową pomocą techniczną Pana Jerzego Wilka.
Jesteśmy dumni, że mimo wielu trudności stanęliśmy na wysokości zadania i przygotowaliśmy niepowtarzalne ciekawe widowisko teatralne - akcentujące najważniejsze wątki naszej lokalnej historii na przestrzeni 750-lecia.
Jest to zasługa przede wszystkim młodzieży, która rozumiejąc sens przygotowywanej uroczystości poświęciła pół swoich wakacji na pracę twórczą.
Oto lista naszych wspaniałych 48 aktorów:
Magdalena Kulik - księżna Kinga
Krzysztof Kopeć - książę Bolesław
Magdalena Podkowa - Francuzka (dama dworu Genevieve)
Aleksandra Wytrwał - Greczynka (Diana z Koryntu)
Piotr Gawlik - drwal Zdzichu
Adrian Dębski - Egipcjanin (Ozyrys)
Kacper Golba - Maciek (uczeń korzystający z biblioteki); artysta cyrkowy
Mariola Wojciechowska - bibliotekarka
Kamil Sobczak - król Jagiełło
Aleksandra Cerazy - królowa Jadwiga
Wojciech Niedopytalski - Mistrz Krzyżacki Marcin Truchsess; Spytko z Melsztyna
Martyna Nurek - poseł krzyżacki
Katarzyna Waryło - poseł krzyżacki
Paweł Borla - sekretarz królewski
Marlena Mącznik - mnich, skryba
Piotr Gołpyś - król węgierski Bella IV z rodu Arpadów - ojciec księżnej Kingi
Iwona Rasińska - królowa węgierska Maria z cesarskiego rodu Laskaris - matka księżnej Kingi
Justyna Misterka - księżna Grzymisława - matka księcia Bolesława
Anna Podsiadło - Przedsława - piastunka/służka księżnej Kingi
Damian Śnieżny - biskup krakowski Jan
Piotr Jaśkiewicz - król Kazimierz Jagiellończyk
Katarzyna Sadowska - królowa Elżbieta - żona Kazimierza Jagiellończyka
Paweł Gawlik - król Władysław Warneńczyk; członek orkiestry
Katarzyna Boduszek - dwórka
Gabriela Gawlik - dwórka
Sylwia Kinor - dwórka
Magdalena Satora - dwórka
Dominika Dryja - dwórka
Daniela Golba - dwórka
Katarzyna Kosiniak - mieszczanka
Karolina Trela - mieszczanka
Joanna Spót - mieszczanka
Iwona Pasternak - mieszczanka
Martyna Karnawalska - mieszczanka
Katarzyna Zając - mieszczanka
Patrycja Kwiatkowska - mieszczanka
Aleksandra Bogdalska - szlachcic
Kinga Witkowska - szlachcic
Katarzyna Cerazy - szlachcic
Sylwia Kukuła - dworzanin
Izabela Kowalczyk - dworzanin
Dawid Harwig - dworzanin
Mariusz Pisarczyk - woj ruski
Klaudia Satora - rycerz; łucznik
Magdalena Jaworska - dworzanin
Małgorzata Trela - dworzanin
Katarzyna Podkowa - rycerz; łucznik
Mateusz Podkowa - woj ruski; artysta cyrkowy

Wielkie podziękowanie należy się również moim asystentom, którzy pomagali mi organizacyjnie w czasie prób z młodzieżą - tj. Państwu: Małgorzacie Jasiak, Soni Zawadzie i Jerzemu Wilkowi.
Przygotowana scenka nie miałaby odpowiedniego wyrazu, gdyby zabrakło potrzebnych strojów historycznych. Dzięki takim osobom jak: Małgorzata Matusik, Bogumiła Zawada, Alicja Kurek, Witold i Jolanta Hamerowie udało się wypożyczyć większość kostiumów, m.in. z WDK-u Kielce, z Sandomierza, z Końskich, z naszego Klubu 4H, z miejscowego GOK-u oraz szkoły filmowej z Łodzi. Księżna Kinga (Magdalena Kulik) nosiła na głowie tę samą koronę, w której występowała Anna Dymna, grając Barbarę Radziwiłłównę w serialu pt. "Bona" w reżyserii Janusza Majewskiego. Egipcjanina zaś (Adriana Dębskiego) zdobiły diadem i naszyjnik, które nosił Jerzy Zelnik grający faraona w filmie Jerzego Kawalerowicza pt. "Faraon", zrealizowanym na podstawie powieści Bolesława Prusa.
Przedstawienie teatralne nie byłoby pełne bez scenografii i efektów specjalnych. O wspaniały, stylowy wystrój biblioteki i sali tronowej z zamku korczyńskiego postarało się nasze gimnazjum -
Nauczyciele: Barbara Karnawalska
Małgorzata Wilewska
Małgorzata Wach
Jolanta Kulik
Barbara Gajda
Zofia Dybała
Monika Wojnowska
Monika Kaszuba
Czesława Madej
Paweł Kulik
Artur Grzesiak
Krzysztof Błach
Krzysztof Kański
Leszek Chrobot

Uczniowie: Michał Borczuch
Wojciech Jaroszek
Paulina Parlak
Aleksandra Wcisło
Katarzyna Kosiniak
Agnieszka Walasek
Tomasz Bronkowski
Aleksandra Pietrzyk
Dawid Broda
Mariusz Pisarczyk
Mateusz Gołąb
Damian Buczak
Waldemar Ragan
Katarzyna Cerazy
Wioletta Stulak
Wojciech Niedopytalski
Krzysztof Kopeć
Paweł Gawlik
Piotr Gawlik
Paweł Borla


Urządzenie do emisji dymu, symbolizującego scenki retrospekcyjne ważnych momentów dziejowych Nowego Miasta Korczyna, na czas dostarczyli i obsługiwali Panowie z impresariatu Piotra Litwina z Kielc.
Obsługą techniczną i nagłośnieniem zajął się Pan Jerzy Wilk i wywiązał się wzorowo ze swego zadania, chociaż nie było to łatwe, gdyż na naszej sali gimnastycznej jest fatalna akustyka.
Wielkie dzięki należą się więc wszystkim, którzy współpracowali, by powzięte przedsięwzięcie artystyczne jak najlepiej zrealizować, pokazując lokalne dzieje w atrakcyjny sposób.
Chcielibyśmy, by nasza młodzież była dumna ze swej "Małej Ojczyzny" i nie szukała jej gdzie indziej.


red. Grażyna Kańska