AKTUALNOŚCI GIMNAZJUM


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2005/2006


Inaugurując rok szkolny 2005/2006, dyr Barbara Karnawalska życzyła uczniom sukcesów w nauce, nauczycielom i wychowawcom pogody ducha i wytrwałości w realizacji zamierzonych celów dydaktycznych w nowym roku szkolnym.
Szczególnie serdeczne słowa powitania skierowała do uczniów klas pierwszych.
Wyraziła przekonanie, że będą się oni dobrze czuli w naszym gimnazjum. Znajdą w nim nie tylko nowych przyjaciół, ale i twórczą atmosferę do nauki, która pozwoli im zgłębić swoją wiedzę, poszerzyć zainteresowania i rozwinąć zdolności.

dyrektor gimnazjum mgr Barbara Karnawalska

Klasa 1a z wychowawczynią Lucyną KrzyżańskąKlasa 1b z wychowawczynią Jolantą KulikKlasa 1c z wychowawczynią Moniką KaszubąKlasa 1d z wychowawczynią Longiną Szumilas - Cygan


POLSKO-AMERYKAŃSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2005

Po raz kolejny polska grupa młodzieży odwiedziła Stan Michigan w USA. Na przełomie lipca i sierpnia na podstawie wieloletniej umowy pomiędzy Fundacją 4H a Uniwersytetem Stanowym w Michigan 18 "wybrańców" z całej Polski mogło przez miesiąc przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Słowo wybrańcy chyba dobrze pasuje ponieważ kandydaci do wyjazdu musieli szczęśliwie przejść przez eliminacje. Przede wszystkim były to osoby prężnie pracujące w swoich miejscowych klubach, które musiały się udać do Warszawy do siedziby Fundacji, gdzie czekała ich rozmowa kwalifikacyjna przed komisją rekrutacyjną składającą się z przedstawiciela ambasady amerykańskiej i anglisty. Do tych osób zakwalifikowała się absolwentka naszego gimnazjum Beata Szafraniec oraz jako opiekun wyżej wymienionej grupy - pani Zofia Dybała lider wolontariusz Klubu 4H "Zielona Drużyna" działającego przy Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie od 2002 roku. Nasza radość była tym większa, że po raz pierwszy z jednego klubu do wymiany zakwalifikowały się dwie osoby z jednej szkoły.


Celem wymiany polsko-amerykańskiej było poznanie codziennego życia młodzieży amerykańskiej, życia ich rodzin, sposobów spędzania wolnego czasu, nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie tradycji i kultury tego kraju. Był jeszcze jeden bardzo ważny cel, który wynikał z miejsca pobytu i który został zrealizowany - była to przede wszystkim intensywna nauka języka angielskiego.
W tym roku podczas swojego pobytu w Stanach młodzież pracowała nad projektem "Technika w rolnictwie", którą można rozszerzyć o stwierdzenie "rolnictwo dawniej i dziś".
Uczestnicy wymiany przez miesiąc mieszkali w amerykańskich rodzinach biorąc udział w ich normalnym życiu oraz codziennych zajęciach. Wszyscy uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć "amerykański styl życia" ale również w nim uczestniczyć. Mieliśmy okazję poznać tak odmienną od naszej kulturę oraz zawrzeć nowe znajomości a co najważniejsze rozwijać swoje praktyczne umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim.


Od samego początku naszej przygody ze Stanami towarzyszyło nam mnóstwo atrakcji. Po trudnym rozstaniu z rodzicami na lotnisku Okęcie w Warszawie młodzież tak się rozluźniła , że podczas przesiadki we Frankfurcie grupa dziewczyn "zagubiła się na chwilę". Na szczęście wszystko dobrze się skończyło ale była to przestroga przed dalszą podróżą .
Na lotnisku w Detroit czekała na nas liczna grupa przedstawicieli i liderów Klubów 4H z całego Stanu Michigan, którzy bardzo troskliwie się nami zajęli.
Wraz z naszymi bagażami przejechaliśmy do MICHIGAN STATE UNIWERSITY EXTENTION - UNIWERSYTETU STANOWEGO W LANSING, gdzie zaczęła się nasza przygoda. Pierwsza rzecz jaka nas zaskoczyła, to rozmiar "miasteczka studenckiego tzw. Campusu " i jego wyposażenie.


Tutaj czekały na nas różnorodne zajęcia w kilku lub kikunasto - osobowych grupach. Każdy został wyposażony w swój klucz do pokoju, plan kampusu, rozkład zajęć i właściwie rozpoczął się dla nas 4 H Exploration Days June 22-24, 2005.
Aby jedynie wskazać na różnorodność zajęć wymienię kilka propozycji a wśród nich:
· PRZYGODA I EDUKACJA : Judo, Tae Kwan Do, deskorolki, taniec, lodowisko, hokej, piłka nożna, koszykówka, aerodynamika, zaawansowana technologia informacyjna.


· ZWIERZĘTA I WETERYNARIA : techniki trenowania zwierząt, przygoda ze światem przyrody, rozstrzyganie konkursów na najlepiej prezentującego się "pupila" tzn. jak być obiektywnym w ocenianiu swojego i cudzych ulubieńców-zwierzaków, zachowanie w nagłych przypadkach
· MODA I TEXTYLIA: kreatywne ozdabianie koszulek, robienie torebek, portmonetek, ozdobnych wisiorków, bransolet i innych ozdób z "działu biżuteria"
· KOMUNIKACJA : język migowy, asertywność - wada czy zaleta
· EDUKACJA ŚRODOWISKOWA :
· JEDZENIE, ŻYWIENIE I ZDROWIE : gotowanie z klasą, przysmaki i specjały z całego świata, sport i racjonalne żywienie, vegetarianizm,
· PROGRAMY MIĘDZYNARODOWE : kultura Jamajki, taniec,
· FOTOGRAFIA : z aparatem cyfrowym na ty
· ROZWÓJ OSOBOWY I OSOBOWOSCIOWY
· "WYSTRZAŁOWE SPORTY" : łucznictwo, strzelnica,
· TECHNOLOGIA : technologia a ochrona naszego świata, komputerowe tworzenie wirtualnej fikcji lub rzeczywistości
· SZTUKA PIĘKNA DLA OKA I PRZYJAZNA DLA OTOCZENIA

Jeśli powiem, że to jedynie część zajęć jakie na nas czekały to zrozumiecie, że naszym jedynym problemem była zbyt krótka "doba", aby móc skorzystać z wszystkiego co nam się podobało i nas interesowało.

Ale zajęcia, na które uczęszczaliśmy to nie wszystko. Przez dwa dni poprowadziliśmy dla młodzieży amerykańskiej tzw. POLISH DAYS - DNI POLSKIE, podczas których należało jak najlepiej zaprezentować nasz kraj, nasze tradycje, pewne elementy kultury, zwyczajów i obyczajów. Młodzież przygotowała foldery, zdjęcia, prezentacje multimedialne, regionalne hafty, wycinanki. Nasza "dwuosobowa ekipa" - pani Zofia Dybała i jej podopieczna Beata Szafraniec przedstawiła pewne walory Ponidzia, gminy Nowy Korczyn , Buska - Zdroju i wybranych regionów województwa świętokrzyskiego. Prezentacja Polski i naszych produktów została bardzo entuzjastycznie przyjęta i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Bardzo ucieszyło nas stwierdzenie, że zainteresowanie naszym krajem przerosło oczekiwania samych amerykańskich organizatorów. Możemy się jedynie spodziewać, że część z tych osób będzie chciała odwiedzić nasz kraj w przyszłym roku, a my pokażemy się z jeszcze lepszej strony.

Po tych wspaniałych trzech dniach na Uniwersytecie Stanowym w Lansing wszyscy rozjechaliśmy się do naszych "nowych amerykańskich rodzin", gdzie zaczęło się poznawanie nowego stylu życia i bycia . Każdy z uczestników wymiany był w innej rodzinie, która zapewniała i organizowała mu pobyt. Rodziny były bardzo różne i reprezentowały rozmaite style życia, ale wszystkie starały się w jak najlepszy sposób zorganizować nam czas wolny i czas różnorodnych zajęć. Największym zaskoczeniem dla większości uczestników wymiany były odległości, w jakich znaleźliśmy się po kilku wspólnie spędzonych dniach. Jako przykład chciałabym podać, że aby pokonać odległość dzielącą uczestnika znajdującego się na południu Stanu do tego, który przebywał na północy trzeba było jechać samochodem ponad 16 godzin (tzn. około 1000 mil). Odwiedziny "na chwilkę" były więc niemożliwe. Ale podczas wielkiego trzydniowego festynu w CHICAGO tzw. "TASTE OF CHICAGO"(Smaki Chicago), gdzie przebywało ponad 4 miliony ludzi udało mi się przez przypadek spotkać z moją podopieczną Beatą. Jakież było nasze zdziwienie i przekonanie, że nawet w tak ogromnym mieście Polacy zawsze chodzą tymi samymi drogami.


Wieczorem jeden z największych na świecie pokazów sztucznych ogni z okazji DNIA 4 LIPCA nad Jeziorem Michiga

n uświetnił nasz pobyt w tym jakże niesamowitym kraju.

Każdy w zależności od miejsca pobytu podziwiał różne niesamowite rzeczy, budowle, krajobrazy i wspaniałe niezliczone jeziora, których jest w Stanie Michigan tysiące. Prawie każdy pływał po jeziorach, przejeżdżał do Kanady chociażby na kilka godzin, poznawał nowych ludzi i nową kulturę. Niektóre z miast w których się znaleźliśmy to : CHICAGO, DETROIT, FRANKENMUTH (miasto, gdzie Boże Narodzenie trwa przez cały rok a wszystkie sklepy zajmują się sprzedażą ozdób choinkowych w tym bombek z Polski),

Kalmazoo, Kingsford, Unionville, Lake Orion, Lake Huron, Iron Mountain itd.

Można nawet było trafić do Raju tzn. miasta Raj - PARADISE

Ale przecież wszystko co dobre szybko się kończy, tak samo było z naszą przygodą w USA. Trzeba się było pożegnać z "nowymi amerykańskimi rodzinami" i wrócić do Polski. Jakże ciężko było się rozstać na lotnisku w Detroit 21 lipca 2005. Uczucie smutku z rozstania mieszało się z radością powrotu do kraju. Były obietnice powrotu i zaproszenia do Polski, a co z tego wyniknie, okaże się wkrótce. Wszyscy pięknie opaleni z nowym bagażem przeżyć, życiowych doświadczeń pomyśleli o domu rodzinnym i o najbliższych czekających w Warszawie. Na razie jest korespondencja elektroniczna e -mailowa i tradycyjna - listowna.

Pewnego rodzaju podsumowaniem wyjazdu dla uczestników wymiany i możliwością ponownego spotkania w takim "doborowym" składzie był Ogólnopolski Zlot Klubów 4H w Końskowoli w dniach 2-3 września 2005. Tutaj właśnie nastąpiło rozstrzygnięcie ogólnokrajowego konkursu "Technologia w rolnictwie", który był również tematem przewodnim podczas Polsko-Amerykańskiej wymiany. Należy się pochwalić, że projekt naszej klubowiczki, wykonany w języku angielskim zdobył wyróżnienie i ciekawe nagrody (nie tylko książkowe.)Solidarność z ofiarami 11 września 2001 roku

Dzielimy wyraz solidarności z ofiarami i ich rodzinami z USA

 


 

Klub 4H "ZIELONA DRUŻYNA" oraz KLUB PRZEDSIĘBIORCZOŚCI "SKARBY PONIDZIA" działające przy Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie pod opieką liderek wolnotariuszek - p. Zofii Dybały i p. Małgorzaty Wach godnie reprezentowały swoją szkołę w regionie i siebie.

Należy wspomnieć, że aktualnie ponad 3500 dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich w 85 klubach czterolistnej koniczynki (4H) pod kierunkiem liderów wolontariuszy podejmuje wiele inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności, zapewniając promocję gminom, na terenie których pracują.
Klub "Zielona Drużyna" działa przy Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie od 2002 roku i może się pochwalić licznymi osiągnięciami na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.
Podczas trzydniowej konferencji naukowej odbywającej się na Ponidziu w dniach 28-30 września 2005 pod nazwą "Podnoszenie atrakcyjności turystycznej gmin uzdrowiskowych w celu rozwijania ich funkcji turystyczno-wypoczynkowych" w dniu 29 września 2005 w Nowym Korczynie odbył się festyn. Klub 4H "Zielona Drużyna" przygotował i przedstawił swoje wyroby kulinarne i artystyczne. Liczne potrawy, nagrodzone na szczeblu wojewódzkim i krajowym królowały na stole ciesząc podniebienia nie tylko zaproszonych gości ale i "zziębniętych przechodniów", którzy zgodnie zachwalali pięknie prezentujące się stanowisko. Należy dodać, że wszystkie potrawy znajdujące się na stoisku zostały wykonane przez uczennice należące do klubu 4H "Zielona Drużyna"
- Tarty wykonały: Joanna Kruk, Agnieszka Zawada, Agnieszka Podkowa i Magdalena Szczerba
- Fasolaki -Anna Kumor
- Boczek z fasolą w sosie pomidorowym -Kamila Pater
- Pierogi ze śliwkami - Klaudia Trela i Małgorzata Smolińska
świeże pachnące pieczywo i chleb ze smalcem stawiały "kropkę nad i".
Klub przedsiębiorczości "Skarby Ponidzia" zaprezentował kwietniki tkane ze sznurka, kwiaty wykonane z naturalnych surowców, kompozycje ze zboża i suszonych kwiatów, ozdobne butelki, ręcznie wykonane serwetki oraz woreczki, kolorowe kartki na różne okazje oraz świeczki z wosku pszczelego, które podtrzymywały urokliwy nastrój prezentacji. Na zakończenie należy dodać, że od samego początku przewodnią myślą naszej działalności jest "Uczyć się działając", czyli pobudzić młodzież do inicjatyw lokalnych w zakresie przedsiębiorczości, promocji siebie, dbałości o dziedzictwo kulturowe Ziemi Świętokrzyskiej i kraju. Staramy się, "aby to, co dobre było jeszcze lepsze".
Prezentacji produktów i całego stoiska dokonały klubowiczki, uczennice klasy III "d" w składzie: Kamila Pater, Małgorzata Smolińska, Klaudia Trela, Anna Kumor, Jolanta Kruk.

Uczennice Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie wystąpiły w roli przewodników po miejscowych zabytkach - merytorycznie przygotowanych przez panią Faustynę Judę i pana Pawła Kulika nauczycieli historii tegoż gimnazjum. Wśród nich znaleźli się następujący uczniowie: Jolanta Kruk, Katarzyna Gaj, Sonia Zawada, Marcin Wojciechowski, Katarzyna Ragan, Mateusz Gregorczyk, Agnieszka Satora, Karolina Cerazy, Dorota Boduszek, Joanna Dybała.

Scenkę folklorystyczną "O Jaśku i Maryśce z Ponidzia"przygotowała pani Grażyna Kańska z uczniami w następującym składzie:
Martyna Misiewicz (Maryśka), Marcin Matuszewski (Jasiek), wokalistki: Aneta Misiaszek, Anna Misiaszek, Aneta Dudek, Ilona Chłopecka, Aleksandra Barylak, Anna Frania.

Na zakończenie festynu w Nowym Korczynie wystąpiła "Wolna Grupa Bukowina"


Piesza pielgrzymka do Wiślicy

Historia Wiślicy sięga do wczesnośredniowiecznego grodu Wiślan (IX-X w.).W XI i na początku XII w. jedna z rezydencji książąt i królów piastowskich, także kasztelana i siedziba starostwa grodowego. Prawa miejskie Wiślica otrzymała w 1326 roku. W IV wieku miasto otoczone było murami obronnymi. W 1657 roku Wiślica została zniszczona przez Szwedów. W 1795 znalazła się w zaborze austriackim, od 1809 w Księstwie Warszawskim a od 1815 w Królestwie Polskim. Podczas I wojny światowej miasto w znacznym stopniu uległo zniszczeniu. We wrześniu 1939 roku w rejonie Wiślicy trwały walki armii Kraków z wojskiem niemieckim w latach 1941-1942 hitlerowcy utworzyli tu getto a w latach 1944-45 obóz pracy przymusowej. Miasto posiada zabytki do których zaliczamy kościół kolegiacki fundowany przez Kazimierza III Wielkiego z drugiej połowy XIV w. z polichromią rusko-bizantyjską (1397-1400) i rzeźbą Matki Boskiej "Łokietkowej" z około 1300r.Pod podłogą znajdują się resztki kościoła romańskiego i krypta z płytą posadzkową z rytem figuralnym. Na uwagę zasługuje również dzwonnica ufundowana przez J. Długosza oraz Dom Długosza gdzie obecnie mieści się wikariat.
Od 1999 roku z Nowego Korczyna do Wiślicy organizowana jest corocznie piesza pielgrzymka w dniu 8 września. W tym dniu Kościół katolicki przeżywa Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kolegiata wiślicka w tym też czasie przeżywa uroczystości odpustowe.
Wzorem lat ubiegłych również w tym roku miała miejsce piesza pielgrzymka zorganizowana przez księdza dziekana Krzysztofa Liburskiego -proboszcza tutejszej parafii oraz opiekunów ks. E. Noconia i katechety K. Błach. Na szlak pielgrzymi wyruszyliśmy o godzinie 7.30 w liczbie 80 pątników z czego połowę stanowiła młodzież z gimnazjalna z Nowego Korczyna. Przez cały pielgrzymi szlak śpiewaliśmy pieśni modliliśmy się do Matki Bożej odmawiając różaniec święty . Trasa pielgrzymki wiodła przez Sępichów i Szczerbaków do Wiślicy łącznie 16km.Około godziny 11-tej przybyliśmy do celu naszej pielgrzymki radośnie witani przez mieszkańców i księdza proboszcza Zygmunta Pawlika. W tym roku uroczystości miały wyjątkowy charakter. Kolegiata wiślicka została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej.Ten tytuł nadał świątyni papież Jan Paweł II w dniu 1 października 2004r.Podczas uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył Przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michlik dokonano aktu konsekracji kolegiaty wiślickiej. Na uroczystości przybyli bp K.Ryczan, M. Florczyk, K. Gurda, biskupi z diecezji częstochowskiej, rzeszowskiej , lubelskiej, kapłani oraz liczna rzesza wiernych. Podczas wygłoszonej homilii abp Józef Michalik przypomniał historię kolegiaty, której nie sposób odłączyć od historii naszej Ojczyzny. Wiślica jest również kolebką chrześcijaństwa i całej kultury jaka wraz nim dotarła na ziemię Wiślan. Po uroczystej Mszy świętej i odpustowym błogosławieństwie mogliśmy nabyć jeszcze pamiątki związane z historią Wiślicy.
O godzinie 15.30 powróciliśmy do naszych domów ubogaceni wiarą, doświadczeniem i bogatą historią przecież nie odległej nam Wiślicy.

Katecheta Krzysztof Błach


Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W Góry Świętokrzyskie

W sobotę 24. 09.05r. młodzi "aktorzy" i "literaci" z gimnazjum i szkoły podstawowej z N. Korczyna wybrali się na jednodniową wycieczkę, by bliżej poznać dalsze strony swego regionu świętokrzyskiego. (Wyjazd ten mógł dojść do skutku dzięki sponsoringowi Urzędu Gminy w N. Korczynie, w nagrodę za przygotowanie części artystycznych z okazji "Sobótek" i "Kingonaliów" - gminnych imprez plenerowych.)Wesoły autobus wyruszył właśnie w trasę - czas więc na regenerujący posiłek.
Najpierw odwiedziliśmy Chęciny - historyczne miasteczko, które wiąże się nierozerwalnie z zamkiem zbudowanym na
przełomie XIII i XIV wieku.Zamek królewski w Chęcinach wzniesiony ok. 1300r. Powiększony w XVw. i przebudowany po 1607r. W 1331 roku z chęcińskiego zamku wyruszył pod Płowce Władysław Łokietek. W latach swojej świetności był siedzibą wdów królewskich. Tu przechowywano skarbiec koronny. W lochach zamkowych więzieni byli jeńcy spod Grunwaldu. Popadł w ruinę w czasie wojen szwedzkich. Zamek królewski w ChęcinachZwiedzając zabezpieczone dziś ruiny, uczniowie dowiedzieli się, że
tam właśnie, (podobnie jak w N. Korczynie) odbywały się zjazdy szlacheckie, a przed bitwą pod Grunwaldem w Chęcinach miała miejsce koncentracja naszych wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.

W czasach swej świetności zamek chęciński składał się z dwóch części: zamku górnego pomiędzy dwiema okrągłymi wieżami i obszernego zamku dolnego z prostokątną wieżą, w pobliżu której usytuowano studnię. (Wieża donżon, będąca ostatnim schronieniem obleganychNa jedną z dwóch pozostałych wież, tzw. Wysoką weszliśmy po kilkudziesięciu kręconych schodach i podziwialiśmy z góry rozległą panoramę okolic Chęcin z wyraźnym zarysem
Gór Świętokrzyskich.

Nasze gimnazjalistki podziwiają rozległą przy pięknej pogodzie panoramę Chęcin i Gór ŚwiętokrzyskichPanorama Chęcin od północnej strony wzgórzaPanorama Chęcin roztaczająca się ze wzgórza zamkowego


Po atrakcjach strzelania z łuku, przymierzania hełmów i szyszaków oraz odbyciu (przez niektórych) kary dybów przymierzyliśmy się do zejścia z zamczyska przez bramę wschodnią. P. Zofia - oczywiście że trafiła..."Kolumbryna" nie taka jak pod Częstochową, ale robi wrażenieMartyna wreszcie się popadła w dyby!
Z czternastowiecznego zamku warownego przenieśliśmy się w świat dziewiętnastowiecznej kultury ludowej, której oblicze podziwialiśmy w parku etnograficznym w Tokarni. Na obszarze o powierzchni 65 ha ustawiano 25 ( z planowanych 80) zabytków architektury drewnianej. Dowiedzieliśmy się, że wśród obiektów złożonych w magazynie i planowanych do ustawienia w tym skansenie jest m.in. chata S. Bobowca, mieszkańca wsi Ostrowce, która należy do naszej gminy. Pierwszym obiektem, który obejrzeliśmy w muzeum wsi kieleckiej był kościółek - ze wsi Rogów (za Opatowcem przy trasie do Krakowa).

Zobaczyliśmy kościółek XVI wieczny przeniesiony ze wsi Rogów z gminy Opatowiec


Zwiedzając jego wnętrze, zwróciliśmy uwagę na charakterystyczny styl obrazu usytuowany w lewym ołtarzu. Malowidło to przedstawia modlącego się Chrystusa. Wykonali go uczniowie liceum plastycznego w Kielcach w stylu malarstwa ElGreco (wydłużone sylwetki postaci, ich kończyny podkreślone czarną kreską; kolorystyka dosyć ciemna - w tonacjach fioletu, odcieni granatu i brązu). Z kościółka udaliśmy się do licznych zagród i towarzyszących im obiektów widocznych na prezentowanych niżej zdjęciach.

Zagroda z Bukowskiej Woli w skansenie w TokarniKapliczka Jana Pawła II w wykonaniu rzeźbiarza ludowego Jana Bernasiewicza (zm. 1984r.)Budynek organistówki z BielinZabytkowa kuźnia cieszyła się dużym zainteresowaniem
XIX -wieczny dwór z Suchedniowa
Fragment chałupy z Bronkowic - chata zielarkiSzkoła elementarna z czasów zaboru rosyjskiegoWnętrze klasy w szkole elementarnej z czasów zaboru rosyjskiego (do podobnej uczęszczał Marcinek Borowicz z "Syzyfowych prac" Stefana ŻeromskiegoKatedra (biurko) nauczyciela w klasie wiejskiej szkoły elementarnej z czasów zaboru rosyjskiego (XIXw.)


Po przeszło dwu godzinnym spacerze po urokliwych zakątkach XIX- wiecznej wsi wybraliśmy się na pielgrzymkę na Święty Krzyż. Mimo zmęczenia doczłapaliśmy pieszo na szczyt. Gołoborze na Łysej GórzeZlot na Świętym Krzyżu - przed klasztorem
W nagrodę wzięliśmy udział w uroczystościach kościelnych (ale z braku czasu tylko fragmentarycznie). Ekspresowo zwiedziliśmy kaplicę Św. Krzyża, kryptę oraz muzeum klasztorne. Widzieliśmy kopie jednego z najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego - "Kazań świętokrzyskich" (z przeł. XIII/XIV w.), oryginał znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Obejrzeliśmy również wystawę na temat misji zagranicznych zorganizowaną przez księży misjonarzy ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, które jest obecne w trzydziestu krajach świata. Zejście szlakiem królewskim do N. SłupiPowrót z pielgrzymki do N. Słupi
Po zwiedzeniu Św. Krzyża udaliśmy się w dalszą trasę pielgrzymkową, schodząc bardzo kamienistym zboczem do Nowej Słupi - wsi, której rozwój związany był z rozwijającym się hutnictwem w pierwszych wiekach naszej ery. Przy końcu tzw. "drogi królewskiej", którą podążaliśmy, dostrzegliśmy klęczącego kamiennego Emeryka - legendarnego pielgrzyma. Pożegnanie z nim zakończyło naszą pieszą wędrówkę.

Ostatnia sesja zdjęciowa z Pigwą w roli głównej
W autobusie po całym dniu marszu mogliśmy wreszcie: odpoczywać, pałaszować zapasy, przeglądać kupione pamiątki i na koniec - jeszcze śpiewać! Po powrocie do domu czuliśmy się zmęczeni, ale mięliśmy satysfakcję , że udało się nam wiele zobaczyć i dostrzec wartość naszej regionalnej ojczyzny.

Wycieczkowicze z opiekunami

 


VI MIĘDZYNARODOWY "BIEG ZDROJOWY"

Zawody odbyły się 24 września w Busku - Zdroju.
Samorządowe Gimnazjum w Nowym Korczynie w zespole żeńskim reprezentowało 13 dziewcząt:
M.Rzępała, K.Bobowiec, M.Sadowska, A.Potoczna, A.Konopka, J.Dybała, A.Wiśniewska, A.Pasternak, A.Dudek, M.Bobowiec, I.Chłopecka, A.Rasińska, A.Podkowa;
Natomiast zespół chłopców tworzyło czterech uczniów:
S.Soja, P.Dybała, E.Bania, P.Wesołowski.
Dzięki wymienionym zawodnikom nasza szkoła może chlubić się zaszczytnym II miejscem zespołowym. Nasi sportowcy znaleźli się na podium!
Serdecznie gratulujemy zawodnikom i opiekunom drużyn oraz życzymy im dalszych sukcesów.


Wyjazd do kina - wrażenia z filmu: "Karol. Człowiek, który został Papieżem"

Długo oczekiwany film o naszym Papieżu cieszył się w kinach wielką oglądalnością. W buskim kinie grano go tylko przez kilka dni, więc zdobycie biletów dla szkolnych grup w godzinach przedpołudniowych graniczyło niemal z cudem. Nam chyba się on zdarzył, gdyż w ostatniej chwili otrzymaliśmy wiadomość o rezerwacji biletów dla naszej szkoły.
Zanim przekażemy swoją opinię o tym filmie, chcemy zaznaczyć, ze nie jest to pierwszy biograficzny film o Janie Pawle II. W 1981r. Krzysztof Zanussi wyreżyserował projekcję pt. "Z dalekiego kraju" (rola główna Cezary Morawski) , a w trzy lata później (1984r.) powstał film: "Papież Jan Paweł II" Herberta Wise'a z Albertem Finneyem (ponad dwugodzinne widowisko telewizyjne adresowane do widza amerykańskiego, eksponujące p.w. osobowość Papieża, odbiegającą od stereotypów.)
Większość recenzji, jaka ukazała się po emisji filmu włoskiego reżysera Giacomo Battiato - "Karol - człowiek, który został Papieżem" była pochlebna - tak we Włoszech jak i w Polsce. Aczkolwiek odzywały się też takie, które akcentowały nieścisłości historyczne lub potknięcia aktorskie.
A jak odebrany został ten głośno reklamowany film - oczami i duszą nastoletniego polskiego widza?
Generalnie - pozytywnie; przybliżył nam postać tego Wielkiego Rodaka od strony "zwykłego" człowieka borykającego się z trudnościami dnia codziennego w niełatwych czasach, w jakich przyszło mu żyć. Szkoda tylko, że film pokazuje bohatera już jako dwudziestolatka, po maturze. Pomija jego dzieciństwo, okres gimnazjalny i liceum. Trudno więc nam utożsamić się z tą postacią i wczuć się od razu w jej dorosłość oraz zrozumieć wszystkie zagadnienia historyczne, które w większości wynikały ze złożonych problemów politycznych niełatwych czasów, w których znalazła się Polska - w okresie wojny , okupacji hitlerowskiej, a później reżimu komunistycznego. Przyznać musimy szczerze, że mimo zgłębiania wiedzy historycznej, nie wszystkie sytuacje i dialogi były dla nas ważne i jednakowo odbierane. Niekiedy nawet nużyły swoją rozwlekłością. (Oczywiście pomijamy mniej uważnych widzów, którzy przyszli do kina a nie na film).
Zgoła odmienne zdanie mieli nasi opiekunowie, nauczyciele - poza drobnymi uchybieniami, o których nadmienimy w dalszej części wypowiedzi. Dla nich film był bardzo wzruszający, gdyż czasy, w których toczy się akcja, są im przynajmniej w części znane z autopsji, nierzadko własnych, równie trudnych przeżyć. My odbieraliśmy akcję mniej emocjonalnie, bardziej na zasadzie ciekawostki historycznej - i w niej dostrzegaliśmy pewne nieścisłości historyczne - choć nie znamy w szczegółach biografii Karola Wojtyły - wątpliwe wydało się nam, np. czy młody Karol był świadkiem aresztowania profesorów UJ; poza tym generalny gubernator Hans Frank ponoć nie uczestniczył osobiście w tym wydarzeniu; dziwnie jest również pokazana scena Żydów - można odnieść wrażenie, jakby trwała tylko jeden miesiąc; kilka początkowych scen filmu pokazuje exodus Polaków, ponoć na wschód. Wydaje się - mieszkańców Krakowa idących w strugach deszczu - a według źródeł historycznych i relacji świadków jesień 1939r., zwłaszcza wrzesień podobnie jak w 1944r., była niezwykle pogodna i sucha. Nie spadła ponoć ani jedna kropla deszczu, który zastąpiły bomby zrzucane przez samoloty niemieckie na bezbronną, uciekającą odkrytymi drogami ludność. Dla nas - mieszkańców Nowego Korczyna - sceny ukazujące wędrującego Karola w rzece uciekinierów - są szczególnie bliskie, gdyż jak twierdzą najstarsi korczynianie i Olaf Wajs w swym artykule pt.: "Karol Wojtyła w Nowym Korczynie": "Radio przekazało polecenie, by wszyscy mężczyźni i chłopcy powyżej lat czternastu odeszli na wschód. Procesja ludzi z plecakami, z wózkami dziecięcymi, z pędzonym bydłem, z dobytkiem na furmankach, samochodach. Wśród tłumu idzie Karol Wojtyła. Pieszo na Słomniki, Proszowice, potem wzdłuż Wisły. W mijanych miasteczkach, wsiach już nie ma nic do jedzenia, w mijanych studniach nie ma wody. Nad głowami straszliwe słońce, palące, wyniszczające.
W pierwszych dniach września 1939 roku, Karol Wojtyła opadający ze zmęczenia zatrzymuje się w Nowym Korczynie. Głód, pragnienie, otarte nogi, ropiejące rany i strach. Posila się u Państwa Stefanii i Roberta Piotrowskich (rodziców p. doktor Alicji Wesołowskiej, którzy w latach 1930-39 prowadzili masarnię (…). Opadająca ze zmęczenia głowa. Zamykające się oczy. Trzeba iść nocami. Już dnia nie wystarcza. Przechodzi ul. Stopnicką, za Nowym Korczynem skręca na wschód, w kierunku Kolbuszowej i Mielca".
My młodzi powinniśmy zachować w umyśle i sercu ten opis śladu zostawionego na naszej ziemi przez Wielkiego Rodaka i jak przyrzekaliśmy po jego śmierci, nie zapomnieć o nim , przekazując tę wieść swym dzieciom i przyszłym pokoleniom. Postać ta bowiem utrwalona na taśmach dokumentalnych oraz w sugestywnie, naturalnie zagranej roli przez P. Adamczyka (w filmie Gioacomo Battiato) jest niezwykłą osobowością, o wielkiej charyzmie, ale i wrażliwości na ludzką krzywdę - czym budzi powszechny szacunek.
Pomijając więc dostrzeżone uchybienia formalne czy artystyczne, film "Karol - człowiek, który został Papieżem" wart jest obejrzenia przez każdego , zwłaszcza młodego Polaka, choćby dlatego, by dowiedział się, jak silną osobowością był Karol Wojtyła, jak trudną drogę do wolności pokonał wraz z naszym narodem i mógł przekonać się młody człowiek, że we współczesnym świecie są Autorytety, tylko trzeba chcieć się na nich wesprzeć.

Członkowie Koła Teatralnego


 

POWIATOWE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE DZIEWCZĄT

Biegi odbyły się 7 października 2005r. w Busku-Zdroju. Nasze reprezentantki:
A.Pasternak, A.Wiśniewska, A.Rasińska, M.Bobowiec, M.Sadowska, A.Potoczna, A.Konopka, K.Bobowiec, M.Rzępała, A.Dudek, A.Podkowa
i tym razem nie zawiodły. Zdobyły dopiero trzecie miejsce, ale jeszcze utrzymały się na podium.
Chłopcom tym razem poszło nieco gorzej, zajęli dopiero V miejsce, wyprzedzając gimnazjum w Wiślicy.
Skład drużyny chłopców w tych zawodach:
E.Bania, P.Wesołowski, P.Zieliński, W.Zieliński, T.Koładziński, S.Soja, P.Potoczny, G.Dryja, M.Skowron, M.Bigos.


PÓŁFINAŁY POWIATOWE W PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 11.10.2005 nasi uczniowie wzięli udział w powiatowych rozgrywkach w piłce nożnej. Odbyły się one w Busku-Zdroju. W zawodach uczestniczyły drużyny ze Zbludowic, Wiślicy i Buska-Zdroju. Chłopcy z N.Korczyna (po dobrym meczu) przegrali z drużyną z Buska 0:1; w drugim meczu pokonali Wiślicę 4:0; w meczu zaś o drugie miejsce ulegli gimnazjum ze Zbludowic 0:3.
Nasz zespół grał w następującym składzie:
Ł.Smulikowski, M.Bobowiec, W.Stroński, R.Zając, P.Witkoś, T.Saltarski, P.Zieliński, K.Raczyński, E.Bania, M.Matuszewski, M.Skowron, D.Kopeć, M.Boduszek, P.Frania, D.Wanat, Ł.Żwirek.


PODSUMOWANIE 34 MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU
PISANIA LISTÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM

W dniu 14 października 2005 roku, który jest szczególnym dniem dla wszystkich pracowników szkoły miało miejsce jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie z życia naszej społeczności szkolnej. Poczta Polska zaprosiła pięcioosobową grupę na uroczyste obchody Światowego Dnia Pocztowca połączone z uroczystością wręczenia nagrody głównej dla Katarzyny Kliś, uczennicy klasy III"B" Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie za zajęcie I miejsca w kraju w 34 Międzynarodowym Konkursie pisania listów w języku angielskim, organizowanym przez Światowy Związek Pocztowy (UPU) przy współpracy z UNESCO.
Czteroosobowa grupa w składzie Katarzyna Kliś, jej mama i brat Kasi - Tomek wraz z nauczycielką języka angielskiego panią Zofią Dybałą byli gośćmi na Warszawskim Torwarze. Niestety, pani dyrektor Barbara Karnawalska nie mogła towarzyszyć wyżej wymienionej "ekipie"- jaka szkoda!
Uroczystość była naprawdę podniosła a jeszcze wyższej rangi dodawała jej obecność ważnych osobistości ze świata polityki i rządu. Wśród szanownych gości znaleźli się między innymi:
Donald Tusk - Wicemarszałek Sejmu
Longin Pastusiak - Marszałek Stanu
Dariusz Szymczycha - Minister w Kancelarii Prezydenta
Andrzej Malinowski - Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich
Wojciech Hałka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury
Krzysztof Opawski - Minister Infrastruktury

Byliśmy naprawdę wzruszeni, kiedy to osobiście złożyli nam gratulacje:
Pan Wicemarszałek Donald Tusk z dedykacją " dla Kasi co najpiękniejsze listy pisze" oraz pan Marszałek Senatu Longin Pastusiak "z życzeniami dalszych sukcesów "


Po zakończonej części oficjalnej odbyła się wspaniała część artystyczna uświetniona występami takich artystów jak Krzysztof Krawczyk, Norbi, Romska grupa "Don Wasyl" i inni. Po zakończonym dniu pozostały wspaniałe wspomnienia i nadzieja, że w najbliższym czasie znowu ktoś z naszego gimnazjum sięgnie po najwyższe laury.
Należałoby jeszcze tylko dodać, że Kasia Kliś i jej nauczycielka angielskiego pani Zofia Dybała udowodniły, że międzynarodowe sukcesy mogą osiągać nie tylko uczniowie renomowanych szkół w wielkich miastach ale również ci uczniowie, którzy mieszkają i uczą się w tak niewielkich miejscowościach jak Nowy Korczyn.
Niech podsumowaniem wyników edycji tego konkursu będzie fakt, że w sumie udział w nim wzięło ponad 3 miliony dzieci i młodzieży z całego świata tzn. ze 190 krajów należących do Światowego Związku Pocztowego. Każdy z tych krajów wybrał tylko jednego zwycięzcę konkursu, który reprezentował kraj. Komisja UNESCO wybrała 3 światowych finalistów i 5 wyróżnień. Wielkim zaszczytem jest dla nas fakt, że w 34-letniej historii konkursu Polska otrzymała takie wyróżnienie po raz pierwszy.


ZWYCIĘZCY 34 MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PISANIA LISTÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM DLA MŁODZIEŻY 2005

Pierwsze miejsce - złoty medal Lysbeth Daumont Robles (14 lat) - KUBA
Drugie miejsce - srebrny medal Catherine Dufour (12 lat) - NIEMCY
Trzecie miejsce - brązowy medal Katrina Jankowić (13 lat) - MONTENEGRO, SERBIA I MONTENEGRO

Pierwsze wyróżnienie Nabia Nuzhat Hye (12 lat) - BANGLADESZ
Drugie wyróżnienie Pedro Emanuel de Oliveira Sousa Marques (14 lat) - PORTUGALIA
Trzecie wyróżnienie Aaishah Patel (11 lat) - SZWAJCARIA
Czwarte wyróżnienie KATARZYNA KLIŚ (14 LAT) - POLSKA
Piąte wyróżnienie Pooja Bhatta (13 lat ) - NEPAL

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "SZKOŁA MARZEŃ"


Spośród 1491 szkół z całego kraju nasze gimnazjum znalazło się (jako jedno w powiecie buskim) w gronie 443 szkół, których projekty zaakceptowano i dopuszczono do realizacji w ramach ogólnopolskiego programu "Szkoła Marzeń". Na realizację zaplanowanych w projekcie zadań ze środków unijnych przyznano nam 88 tysięcy zł. Dzięki tym środkom będzie możliwe zwiększenie i uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych, co powinno zaprocentować poszerzeniem wiedzy , zainteresowań i umiejętności przydatnych w szkole, w domu i przyszłym życiu zawodowym naszych wychowanków. Głównym celem naszego projektu jest wspieranie uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia przy zaangażowaniu samorządu terytorialnego i społeczności lokalnej. Odbędzie się cykl spotkań z przedsiębiorcami, władzami samorządowymi, przedstawicielami różnych zawodów. W planie są ponadto wycieczki edukacyjne, które pozwolą uczniom odnaleźć się w realiach życia gospodarczego. Nasz program działania podzielony został na trzy części: Korczyn wczoraj (powrót do starych zawodów, wieczorki pieśni i przyśpiewek ludowych, nauka tańca ludowego, wycieczki historyczne); Korczyn dziś (poznawanie lokalnego rynku pracy, spotkania z ludźmi, którzy odnieśli sukces i zrobili karierę, praktyczna nauka przedsiębiorczości, udział w imprezach kulturalnych, wyjazdy do teatru, galerii, kina) oraz Korczyn jutro (powołanie Szkolnego Ośrodka Rozwoju i Kariery, współpraca ze szkołami, instytucjami, zbieranie informacji na temat zapotrzebowania na rynku pracy).
Nad opracowaniem naszego projektu w ciągu wakacyjnych miesięcy czuwał zespół koordynujący w składzie: Barbara Witkoś, Barbara Kanicka, Jolanta Kulik, Leszek Chrobot i Krzysztof Kański.
Teraz przez najbliższe 12 miesięcy naszą młodzież i nauczycieli czeka wytężona praca, która ,mamy nadzieję, zaowocuje licznymi atrakcjami w szkole i w środowisku lokalnym.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 13 października 2005 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz otrzęsiny. Pierwsza część akademii poświęcona była nauczycielom. Po odspiewanu "Sto lat" na ich cześć uczniowie złożyli pedagogom życzenia i wręczyli kwiaty. Następnie rozpoczęły się otrzęsiny. Wystraszonych pierwszoklasistów oceniało jury w składzie: pani G. Kańska, pan K. Błach oraz D. Boduszek - przedstawicielka społeczności uczniowskiej. Żeby zostać prawdziwymi gimnazjalistami, uczniowie klas pierwszych musieli wykazać się zdolnościami aktorskimi. Część artystyczna była swego rodzaju konkursem, składającym się z trzech etapów. Po każdym etapie odpadały dwie osoby. Najbardziej podobała się wszystkim pantomima. Nagrodą za przejście do trzeciego etapu była rola w bajce zatytułowanej "Królewna Śmieszka". Występowało nawet jury! Aktorzy byli świetni, chociaż grali bez przygotowania. Jednak wszystkim najbardziej podobała się Zła Królowa, w którą wcieliła się K. Doktór z klasy Ic. Po części artystycznej odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy od tej chwili stali się prawdziwymi gimnazjalistami. Uroczystość przygotowali uczniowie klas drugich pod kierunkiem p. J. Kulik, p. S. Michałka, p. B. Kanickiej.

Pani dyrektor B. Karnawalska przywitała gości, uczniów i nauczycieli przybyłych na DENUczniowie zaśpiewali swoim pedagogom "Sto lat", złożyli życzenia i wręczyli kwiaty Czy to... Czerwono - Czarni? Nie, to nasze chórzystki z klas drugich podczas występu. Wyglądają jak prawdziwe profesjonalistki!
Trzeba było się trochę napocić, żeby  przejść do drugiego etapu konkursu.Występ najbardziej podobał się jury!Pani J. Kulik ogłosiła: "Nagrodą za przejście do III etapu będzie rola w bajce pt. "Królewna Śmieszka".
Występowało nawet jury. P. G. Kańska udaje rozbite zwierciadło.Pan K. Błach wcielił się w rolę domku krasnoludków - wszystkim bardzo się podobał! Pod dachem takiego domku można się czuć naprawdę bezpiecznie!
"W moim magicznym domku ciepło jest i bezpiecznie..." A oto zwierciadełko (zanim się potłukło) a przed nim fotel.M. Smolińska i A. Szybka odbierają nagrody za zajęcie 7 mijsca w 34 Międzynarodowym Konkursie Pisania Listów w języku angielskim
W uroczystości wzięła również udział  uczennica klasy I c - Iza Kornaś
My, Uczniowie Samorządowego Gimnazjum w N. Korczynie, naszej Ojczyźnie i Tobie, Szkoło, ślubujemy... Po skończonym występie aktorzy odetchnęli z ulgą i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie


Nie święci garnki lepią!

WYCIECZKA DO OŚRODKA TRADYCJI GARNCARSTWA
W CHAŁUPKACH

24 października 2005r.w ramach projektu,, Szkoła Marzeń" oraz programu ,,Powrót do starych zawodów" młodzież Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie miała okazję poznać kolejne stare rzemiosło podczas wycieczki do Ośrodka Tradycji Garncarstwa Chałupkach.
Po ośrodku oprowadzał nas przewodnik, a zarazem garncarz p. Józef Głuszek, który w bardzo interesujący sposób zapoznał uczniów z historią garncarstwa oraz z twórczością znanych na całym świecie garncarzy z Chałupek.

Obejrzeliśmy również wystawę obrazującą dzieje garncarstwa ludowego, wyroby garncarskie charakterystyczne dla Chałupek, tj. naczynia codziennego użytku, wyroby dekoracyjne oraz rzeźby w glinie o zróżnicowanej tematyce.
Uczniowie zobaczyli wnętrze warsztatu garncarza, dwukomorowy piec garncarski oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji.


Następnym punktem programu były warsztaty, które prowadziła znana garncarka p.Elżbieta Klimczak. Uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się, na czym (w praktyce) polega niełatwa sztuka lepienia z gliny. Zainteresowanie było ogromne. Podczas kilkugodzinnych zajęć udało się wykonać około czterdziestu małych naczyń i rzeźb z gliny.
Warsztaty z ceramiki cieszyły się ogromną popularnością, uczestniczki były zachwycone. W księdze pamiątkowej podziękowano za gościnę a przede wszystkim za ciekawą podróż do starych zawodów.

 


Uroczystość 100 rocznicy ZNP

W poniedziałek - 17.10.20005 r. odbyła się w naszej szkole doniosła uroczystość z okazji 100 rocznicy ZNP. Wzięli w niej udział zaproszeni nauczyciele z całej gminy wraz z przedstawicielami lokalnej władzy. Wśród nich było liczne grono emerytów oraz p. Wójt - J. Gajda, który został odznaczony pamiątkowym medalem z okazji 100-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Nowym Korczynie - p. P. Kulik powitał zebranych w krótkim przemówieniu, a następnie wręczył odznaczenia - byłym prezesom - zasłużonym działaczom związkowym: p. K. Kurkowi, p.T. Kwiatkowskiej, p. B. Korczakowi, p. J. Bęben, p. C. Chojnackiej i p. E. Grycowi. By uświetnić przygotowaną uroczystość gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej przygotowali wraz z opiekunami (p. G. Kańską, S. Michałkiem, J. Kulik, U. Strzelecką, J. Kwaśniewskim, M. Adamczyk) bogatą część artystyczną, na którą złożyły się humorystyczne scenki z życia szkoły, piosenki oraz tańce zespołu ludowego "Wianeczek" ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie.
Uroczystość ta stała się źródłem wzruszeń dla gości i młodzieży. Dla uczniów była też swoistą lekcją historii o tematyce "Szkoła - dawniej - dziś".Wycieczka do Krakowa

 

W sobotę 22 października 2005r. uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła teatralnego, wzięli udział w wycieczce autokarowej do Krakowa. Sponsorem tego przedsięwzięcia był Urząd Gminy w N. Korczynie - w ramach występów artystycznych na "Kingonaliach" (gminnym festynie ludowym).
Młodzi artyści mieli możliwość pobytu w Centrum Handlowo - Rozrywkowym "Plaza" oraz w prawdziwym panoramicznym kinie. Obejrzeli film trójwymiarowy - "Obcy z Głębin 3D". Dzięki temu mogli przeżyć oszałamiającą relację z serii prawdziwych ekspedycji w głąb hydrotermalnych otworów w oceanie, gdzie bardzo gorąca i zmineralizowana woda daje schronienie najdziwniejszym zwierzętom na Ziemi - metrowym dżdżownicom z krwistoczerwonymi ślepiami, ślepym białym krabom i zdumiewającej ilości białych krewetek. "Podróżując" w głębinach oceanu, uczniowie mieli możliwość obserwowania wspaniałych podmorskich obrazów oraz niesamowitych, szokujących form życia, które znakomicie przystosowały się nie tylko do ogromnych głębin, ale i niewyobrażalnie wysokich temperatur, porównywalnych z panującymi w kraterze czynnego wulkanu.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy słynne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki

Z wieży widokowej przy bazylice, z wysokości 42m, przy pięknej pogodzie podziwialiśmy wspaniałą panoramę papieskiego Krakowa z zarysem Tatr nad linią horyzontu.
Po szczęśliwym powrocie do domu, każdy mógł przyznać, że wycieczka się udała. Uczniowie nie tylko atrakcyjnie, ale i twórczo spędzili sobotę. Rozbudziło to w nich chęć dalszego podróżowania, poznawania i przeżywania nowych przygód.


Hallowen 2005 - tradycja krajów anglojęzycznych

HALLOWEEN w naszej szkole to już tradycja. W tym roku odbył się w dniu 28 października i miał "czarodziejsko - tajemniczy " przebieg. Nad jego organizacją i spokojnym przebiegiem czuwała pani Zofia Dybała, nauczycielka języka angielskiego w naszym gimnazjum.
Pochwała należy się wszystkim, ponieważ kostiumy były wspaniałe, dekoracje iście halloweenowe a " jack`o` latern"- wydrążone dynie pomysłowe jak nigdy dotąd.
Rozpoczęliśmy od przypomnienia co to za święto i dlaczego najpierw było obchodzone w krajach anglojęzycznych a teraz powoli rozprzestrzenia się na cały świat. Trafiło kilka lat temu również do Polski i widząc jaką popularnością cieszy się wśród młodzieży naszego gimnazjum, ma ogromne szanse, aby stać się jeszcze jednym dniem obchodzonym w trochę inny sposób niż dotychczas.
W tym roku bawiły się przede wszystkim klasy trzecie. Zaczęło się od wykonania gazetki przez Agnieszkę Zawadę, Sonię Zawadę, Agnieszkę Podkowę.
Następnie było przygotowanie odpowiedniego przebrania i oczywiście dyni. W tym roku "królowały" czarne wdowy(Agnieszka, Sonia, Kasia, Magda, Ola), czarownice i diablice, tuż obok cała zgraja różnorodnych duszków. Zaplątał się nam nawet jakiś bezdomny(Marcin) i czarno-biały duch ze swoją dynią(Marcin Pasternak). Piękna i tajemnicza czarna wdowa(Kasia Kliś) i cała zgraja diabliczek o tajemniczych uśmiechach.
Wszystkie duchy były tak "wiarygodne", że zapewne na długo odstraszyły złe duchy od nas i naszych domów abyśmy w spokoju i radości doczekali następnego Halloween 2006.
Czy tylko Święto Niepodległości ?

Przez ponad 100 lat Polska była w niewoli. Niepodległość odzyskała 11 listopada 1918 r. i ten dzień nazywamy Świętem Niepodległości.
Dla nas - korczynian - jest to szczególne święto, ponieważ wiążą się z nim wydarzenia nie tylko z pierwszej i drugiej wojny światowej, ale i te, sięgające zamierzchłej historii naszego miasta.


Nie wszyscy pamiętają, iż Nowy Korczyn został założony przez Bolesława Wstydliwego, a Kazimierz Wielki w XIII w. zbudował tu zamek, otoczony przez sztuczne jezioro Czartorię ( lub Czantorię ). Dzięki swemu położeniu - na pograniczu Ziemi Krakowskiej i Sandomierskiej, u ujścia Nidy - miasto rozwija się i w końcu XVI w. należy do największych miast Małopolski. Porównywane bywa nawet z Krakowem. Wkrótce staje się ulubionym miejscem zjazdów politycznych.
Właśnie tu - w Nowym Korczynie - odbył się 11 listopada 1404 roku pamiętny zjazd za panowania Władysława Jagiełły, który to dał początek Sejmom w Polsce oraz prawodawstwu w kraju.
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Działania wojenne nie omijają również naszych okolic. W dniach od 16 do 23 września 1914 roku na linii Nowy Korczyn - Opatowiec I Pułk Piechoty Legionów Polskich pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego walczył z Rosjanami. Była to pierwsza bitwa stoczona przez marszałka na terenie Kongresówki. Tu właśnie Polacy wykazali cechy, które w przyszłości stały się znamieniem I Brygady: fantazję, niebywałą waleczność i pogardę śmierci. Zmusili wojska rosyjskie do wycofania się za Nidę. W walkach w rejonie Nowego Korczyna poległo szesnastu legionistów, zaś rany poniosło dwudziestu. Poległych pochowano w Gręboszowie.
Dla upamiętnienia tych walk na cmentarzu żołnierzy polskich w Czarkowach wzniesiono Pomnik Zwycięstwa Legionów. Ufundowało go społeczeństwo pińczowskie i władze powiatu. Został odsłonięty w 1928 roku. Podczas II wojny światowej w 1945 r. zniszczyły go wojska rosyjskie, jednak w 1989 r. powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Zwycięstwa Legionów, który doprowadził do jego odbudowy. Nowy pomnik odsłonięto 20 września 1992 roku.


W Czarkowach znajduje się jeszcze jedno miejsce upamiętniające chlubną kartę naszej historii - jest to Kopiec Grunwaldzki usypany w 1910 r. w pięćsetną rocznicę zwycięstwa nad Krzyżakami pod Grunwaldem.
Niedługo cieszyła się nasza Ojczyzna wolnością, gdyż 1 września 1939 roku Polskę napadli Niemcy. Znów rozpoczął się okres sześcioletniej okupacji i znów trzeba było walczyć o wolność kraju. Nasi przodkowie jak zawsze, tak i teraz stanęli na wysokości zadania.
Mieszkańcy Ziemi Korczyńskiej również walczyli z hitlerowskim okupantem. 24 marca 1944 roku Niemcy rozstrzelali 13. członków Armii Krajowej. Pomnik nagrobny upamiętniający to wydarzenie znajduje się na cmentarzu parafialnym w Nowym Korczynie.
Dzięki tym wszystkim, którzy polegli w walce o naszą wolność i niepodległość, możemy dzisiaj uczyć się i pracować w wolnym kraju.

Złóżmy im więc należny hołd, zapalając symboliczny znicz i składając wiązankę kwiatów.


Jolanta Kulik


WYJAZDY NASZEJ MŁODZIEŻY NA BASEN W RAMACH PROGRAMU "SZKOŁA MARZEŃ"
W dniu 29/11/2005 w klasie III "D" odbyło się spotkanie z policją o charakterze
prewencyjno - informacyjnym.


Starszy posterunkowy Kamila Zbertek i starszy sierżant Marcin Krawczyk zapoznali uczniów
z wybranymi aspektami prawa karnego, a mianowicie:

- Prawa i obowiązki ucznia na terenie szkoły i poza nią
-Środki zaradcze i wychowawcze zgodne z "ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich"
-Sankcje karne za wykroczenia i przestępstwa takie jak: kradzieże, włamania, wymuszenia, groźby karalne, pobicia, znęcania fizyczne i sychiczne, spożywanie alkoholu przez nieletnich, palenie papierosów w miejscach publicznych, używanie wulgaryzmów
-Odpowiedzialność karna po ukończeniu 17 roku życia
-Odpowiedzialność przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich
Mamy nadzieję, że nawet częściowa znajomość wyżej wymienionych elementów prawa karnego pozwoli wychowankom uniknąć jakichkolwiek nieprzemyślanych działań, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ich przyszłość.

Przygotowała pani Zofia Dybała


"Właściwy wybór" - czy umiesz go dokonać?

Dnia 5 grudnia w naszym gimnazjum aktorzy Impresariatu Artystycznego "Inspiracja" z Krakowa zaprezentowali spektakl pt. "Właściwy wybór". Scenka przedstawiała problem chłopca, który wszedł w niewłaściwe towarzystwo. W dzisiejszym świecie młodzież często staje przed tym wyborem - ulec presji rówieśników i sięgnąć po te "rozrywki", czy je odrzucić? Młodzi ludzie muszą o tym sami zadecydować, gdyż tylko taki wybór wypływający z własnych przemyśleń i przekonań, będzie skuteczny. Naszym celem było dostarczenie im, poprzez udział w tej inscenizacji, wiedzy niezbędnej do podjęcia właściwych decyzji.
Treść spektaklu była następująca -oto marzący o sportowej karierze młody chłopak podąża za modą i sięga po alkohol oraz narkotyki. Efektem są problemy z nauką, zerwane więzi z rodziną i przyjaciółmi, obojętne stają mu się dotychczasowe pasje. Dociera do takiego momentu w życiu, że musi dokonać wyboru: dążyć ku sportowym marzeniom, czy zmarnować swój talent w towarzystwie starszych, już uzależnionych kolegów. Ma kłopoty z odpowiedzią na to pytanie, ale nie jest sam. Może liczyć na tych, którzy chcą mu pomóc: przyjaciół, rodziców. Oni mogą mu pomóc, ale nie zdecydują za niego...

Sceny z życia młodych ludzi ukazały motywy sięgania po używki i metody działania dealerów narkotyków. Końcowa scena ukazująca fazy uzależnień, jest punktem wyjścia do dyskusji: Wolny czy właściwy wybór?, oby uczniowie naszego gimnazjum potrafili podejmować te właściwe!Agnieszka Zapiórkowska
Pedagog szkolny 


JASEŁKA 2005

Młody anioł...


W dniu 21 grudnia 2005r., w Gimnazjum Samorządowym w Nowym Korczynie odbyło się przedstawienie wigilijne. Spektakl przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych pod kierunkiem katechety Krzysztofa Błacha. Śpiewaniu kolęd towarzyszył chórek pod kierunkiem pana Sławomira Michałka. Przedstawienie nawiązywało do pięknej polskiej tradycji budowania szopek w kościołach przed świętami Bożego Narodzenia oraz przygotowania tradycyjnej wieczerzy wigilijnej w polskich rodzinach. Scena druga nawiązywała do pięknej poezji polskiej związanej ze czasem Bożego Narodzenia. Trzecia scena ukazywała polską rodzinę, w której zachowane są zwyczaje wigilijne i tradycja dziedziczona z pokolenia na pokolenie; przygotowywanie potraw, ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem, modlitwa przed wspólną kolacją, wspólny śpiew kolęd.
Przedstawienie nawiązywało również do polskiego zwyczaju zostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole, które "okazało się", że nadal jest bardzo potrzebne ponieważ ciągle są ludzie samotni i bezdomni. Właśnie oni samotność najdotkliwiej odczuwają podczas Wigilii. Recytacja wierszy polskich poetów i śpiew znanych nam polskich kolęd wywoływał wzruszenie wśród młodzieży i zaproszonych gości. Na zakończenie przedstawienia został przeprowadzony konkurs szopek, które były przygotowane przez wszystkie klasy gimnazjum.Za najpiękniejszą szopkę jury uznało stajenkę wykonaną przez uczniów klasy I "b", drugie miejsce zajęła szopka wykonana przez klasę III "c". Na miejscu trzecim zlazły się ex aeqwo dwie szopki z klasy II"c" i klasy I "d". Wykonawcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez księdza Edmunda Noconia.
Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością następujący goście: ks. Dziekan Krzysztof Liburski, Wójt Gminy Nowy Korczyn p. Janusz Gajda, Prezes K.S. "Wisła" Nowy Korczyn p. Henryk Krupski , p A. Wajs oraz przedstawiciele Rady rodziców.
Po zakończeniu przedstawienia życzenia świąteczno - noworoczne wszystkim zebranym na sali - gościom, nauczycielom, pracownikom szkoły, młodzieży i rodzicom złożyli: ks. Dziekan Krzysztof Liburski oraz pani Dyrektor Barbara Karnawalska. Świąteczny nastrój podkreślił dźwięk kolęd i wspólne łamanie się opłatkiem na sali gimnastycznej.


mgr Krzysztof Błach

projekt dekoracji: mgr Leszek Chrobot


ZAJĘCIA KULINARNE
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku Zdroju

Dn. 25.11.2005r. grupa 15 uczniów - przedstawicieli klas drugich i trzecich Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie, wzięła udział w zajęciach kulinarnych w ZSP Nr 1 w Busku Zdroju.Zajęcia te zaplanowano w gimnazjum jako jedno z działań projektu "Szkoła Marzeń". Głównym celem projektu jest wspieranie uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia, m.in. poprzez poznanie szkół ponadgimnazjalnych w najbliższym regionie.
Wspólnie z młodzieżą ze Szkolnego Klubu Fascynacji Kulinarnych w ZSP Nr 1 w Busku Zdroju, uczniowie z N. Korczyna wyprodukowali zestaw smakowitych wyrobów kulinarnych. Prezentację wyrobów wśród grona pedagogicznego buskiej szkoły gimnazjaliści uatrakcyjnili występem ludowym, chcąc podkreślić nawiązanie projektu "Szkoły Marzeń" do tradycji ludowych w regionie.
Odbyło się również spotkanie z członkami Klubu Europejskiego, podczas którego uczniowie wymienili informacje na temat działalności klubów. Gimnazjaliści mieli też okazję do zwiedzenia goszczącej ich szkoły. W roli przewodnika wspaniale spisał się prezes Klubu Europejskiego.
Nad całością zajęć czuwali nauczyciele gimnazjum - Barbara Kanicka (organizator) i Małgorzata Wach oraz ZSP - Małgorzata Zdanowska Gacek (opiekun SKFK) i Barbara Cieplińska (opiekun Klubu Europejskiego).
Udział uczniów gimnazjum w zajęciach okazał się bardzo dobrym sposobem na poznanie specyfiki nauki zawodu w kierunku spożywczym. Był także okazją do poznania możliwości kształcenia na innych kierunkach w ZSP Nr 1 w Busku Zdroju.

 

Barbara Kanicka


Sukces klubowiczki 4H z naszego gimnazjum

Stypendium Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „ Porozumienie bez barier” dla klubowiczki z Nowego Korczyna !

Beata Szafraniec z klubu 4 H „ Zielona Drużyna” działającego przy Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie otrzymała stypendium z Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

W 2005 r. o stypendium fundacji starało się 348 młodych ludzi z całej Polski . Tylko 51 osób je otrzymało. Wśród nich znalazła się Beata. Uroczystość odbyła się w dniu 18 listopada 2005r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Zdolną młodzież przyjął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wraz ze swoją małżonką Jolantą Kwaśniewską.

W swoim krótkim wystąpieniu pan Prezydent wymienił zasługi uczniów, opowiedział o ich talentach , pracowitości i upartym dążeniu do wyznaczonego celu. Był pełen podziwu dla wszystkich, którzy znaleźli się wśród stypendystów. Zaznaczył, że wiele osób pochodzi
z małych miejscowości, gdzie o wiele trudniej rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dla nas miłym akcentem było to ,że nie zapomniał wspomnieć o Starym Korczynie , miejscowości z której pochodzi nasza klubowiczka.

Po oficjalnej uroczystości młodzież mogła zwiedzić Pałac Prezydencki, osobiście porozmawiać z p. Jolantą Kwaśniewską , zrobić zdjęcia. Na wszystkich czekał również wspaniale zastawiony stół.

Beata otrzymała stypendium za wybitne osiągnięcia w nauce , działalność na rzecz otoczenia oraz za wytrwałość w dążeniu do samorealizacji.
Przez ostatnie cztery lata pracowała w klubie 4H , pełniąc w nim różne funkcje . Jako młodzieżowy lider współtworzyła wiele projektów. Wspólnie z drużyną realizowała takie projekty jak: „ Polskie danie dla Europy, młody mistrz wypieku”, „ Spacerkiem po Nowym Korczynie”, „ Ponidziańskie szlaki”, „Młodzi ludzie sukcesu”, „Technika w rolnictwie”. Między innymi dzięki jej pracy klub i Samorządowe Gimnazjum w Nowym Korczynie przodowało w województwie świętokrzyskim w konkursach ekologicznych, kulinarnych, plastycznych.

W bieżącym roku znalazła się w szesnastoosobowej grupie reprezentującej polską młodzież w wymianie międzynarodowej ze Stanami Zjednoczonymi- Michigan 2005.

Dziś jest uczennicą drugiej klasy V LO w Krakowie. Bardzo dobrze się uczy .Rozwija swoje pasje językowe, dziennikarskie, interesuje się polityką Unii Europejskiej.

Z powodzeniem reprezentuje swoje liceum w różnych zawodach i konkursach. Wraz ze swoją szkolną drużyną zdobyła II miejsce w Międzynarodowych Zawodach Pierwszej Pomocy w Budapeszcie .
Stypendium pozwoli Beacie rozwijać pasje i zainteresowania, których ma wiele.
Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim , którzy pomogli nam w przygotowaniu wniosku do Fundacji „ Porozumienie bez barier”.

Izabela Andruszkiewicz


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCYWARSZTATY "POZNAJ KULTURĘ REGIONU"


W naszym gimnazjum odbywają się warsztaty pod nazwą "Poznaj kulturę regionu" w ramach programu "Szkoła Marzeń" prowadzone przez panią Małgorzatę Wilewską.
Warsztaty te mają na celu poznawanie i poszerzanie wiedzy uczniów na temat kultury i tradycji regionu. Dzięki tym zajęciom uczniom udało się nawiązać kontakty z lokalnymi twórcami i wypracować piękne prace pod ich kierunkiem.
Kilkukrotnym gościem na powyższych warsztatach była pani Maria Skrzypek - koronczarka ze Starego Korczyna. Haftowanie i szydełkowanie to jej największa pasja. Uczennice pod kierunkiem pani Skrzypek wyhaftowały piękne serwetki i bieżniki, a także różnymi ściegami na drutach wykonały szaliki.
Kolejnym gościem w naszej szkole, który przedstawił swój dorobek była pani Urszula Cabaj ze Starego Korczyna. Uczennice na zajęciach mogły poznać umiejętność robienia na szydełku nie tylko tradycyjnych serwetek ale również pięknych koronkowych aniołków. Mogły poznać również inne hobby pani Urszuli czyli układanie kwiatów na szkle.
Zajęciami cieszącymi się zainteresowaniem to również warsztaty florystyczne, które poprowadził Tomasz Kuczyński - licealista z Krakowa, który jest jeszcze młodym florystą, a już udało mu się zdobyć tytuł Mistrza Polski Juniorów we Florystyce.
Florystyka to dziedzina twórcza, która polega na układaniu kompozycji kwiatowych, zarówno z roślin świeżych, jak i suszonych . Uczennice kl. II B i III B, które wzięły udział w tychże zajęciach miały okazję poznać podstawowe zasady tworzenia kompozycji w naczyniach, ich rodzaje oraz sposoby dobierania kolorów.
Przy tworzeniu kompozycji wykorzystano materiały naturalne np. suszone grzyby, gałęzie i pędy drzew, suszone kwiaty i zioła, a także koraliki, perełki i inne materiały dekoracyjne.
Wykonane prace można obecnie obejrzeć w szkolnej bibliotece.
Mam nadzieję, że zdobyte umiejętności będą wykorzystane przez dziewczęta w przyszłości, może któraś z nich zechce zostać florystką.
Na kolejne zajęcia przewidziane jest zaproszenie nauczycieli z naszego gimnazjum pani Lucyny Krzyżańskiej specjalistki w hafcie krzyżykowym oraz pani Małgorzaty Łuczki posiadającej umiejętności wykonywania różnych dekoracji splotami i węzłami czyli techniką makramy.
W przyszłości uczennice wezmą udział w wycieczce do regionalnego artysty malarza i rzeźbiarza pana Jana Wielgusa. Nasz malarz regionalny weźmie udział w warsztatach szkolnych. Przewidziane są również zajęcia z malowania na szkle i drewnie.


PROMOCJA GMINY

Z okazji promocji powiatu buskiego i gminy Nowy Korczyn klub 4H „Zielona Drużyna” działający przy Samorządowym Gimnazjum w Nowym Korczynie pod opieką pani Małgorzaty Wach przygotował potrawy regionalne m.in. placek z fasolą „PONIDZIAK”, który otrzymał I miejsce w Konkursie Polskie Danie dla Europy „Młody Mistrz Wypieku” oraz ręcznie wykonane stylowe ozdoby: serwetki, ozdobne woreczki, kartki okolicznościowe, kompozycje ze zboża i suszonych kwiatów, figurki z wosku pszczelego, ręcznie wykonane kilimki, kuferki oraz kwietniki ze sznurka.Na stoliku znalazł się również pachnący koszyk z bukiecikami, woreczkami oraz olejkami lawendowymi od p. Heleny Niedźwiedź – przedstawicielki firmy „NOVAPOL”, która od 2000 roku na terenie gminy Nowy Korczyn prowadzi plantację ekologiczną 10 ha lawendy, rośliny określanej jako dar dla zmysłów. Plantację odwiedzają turyści i upajają się widokiem i zapachem niebieskofioletowych łanów kwitnącej lawendy.
Klubowiczki promowały regionalną potrawę oraz reklamowały urocze zabytki Nowego Korczyna wręczając reklamówki, foldery oraz książki o Nowym Korczynie. Rozdawały również przepisy z miejscowymi potrawami.

Materiały promujące gminę:

- folder wydany przez regionalną organizację turystyczną,
- kolorowy, zawierający wiele informacji i zdjęć folder pt. „Gmina Nowy Korczyn” wydany
przez Oficynę Wydawniczą Apla z Krosna,
- wydawnictwa książkowe: "Nowy Korczyn przez stulecia” autorstwa Stanisława
Przybyszewskiego i Andrzeja Bieniasa oraz „Gmina Nowy Korczyn”, której autorami są
Hanna Lawera i Artur Bata;
- reklamówki z herbem gminy.


WIECZOREK POEZJI

"Ślady naszych stóp w Nowym Korczynie"


"Cudze chwalicie, swego nie znacie,
Niewiele wiecie, co posiadacie…"

Uczymy dzieci o wielkich poetach, pisarzach, muzykach, śpiewakach itd. - polskich i obcych, a nie zawsze wiemy, że w swoim środowisku - w "Małej Ojczyźnie"- też są utalentowani ludzie, którzy chcieliby dać z siebie coś innym. Nie zawsze jednak wiedzą jak, nie zawsze starcza im odwagi, by stanąć na wprost zazdrosnego oka lub ucha sąsiada.
Nauczyciele i uczniowie z SG w N. Korczynie postanowili im pomóc i ukazać społeczności lokalnej ( w tym również młodzieży) wartości dorobku literackiego swej gminy i częściowo Ponidzia.
W niedzielę 5 lutego 2006r. w niedawno otwartej sali gimnastycznej SG w N. Korczynie zorganizowali blisko dwugodzinny wieczór poezji przy świecach pt. : "Ślady naszych stóp…".
Wiersze siedmiorga poetów amatorów:

- Edwina Juszczyka
- Józefa Stojka
- Władysławy Leżoń
- Katarzyny Kliś
- Oleksy Zacharskiej
- Mariana Czai
- ks. Bogusława Jaroszka
recytowali uczniowie:
- Magdalena Kulik (SP)
- Katarzyna Zając (SP)
- Magdalena Podkowa (SP)
- Agata Misiaszek (SG)
- Magdalena Macugowska (SG)
- Monika Rokowska (SG)
- Monika Dybała (SG)
- Anna Misiaszek (SG)
- Aneta Misiaszek (SG)
-Jolanta Kruk (SG)
-Katarzyna Ragan (SG)
-Marcin Wojciechowski (SG)
-Karolina Cerazy (SG)
-Agnieszka Motyl (SG)
-Agnieszka Satora (SG)
-Klaudia Boduszek (SG)
-Ilona Chłopecka (SG)
-Martyna Misiewicz (SG)
-Agata Pasternak (SG)
-Aleksandra Szybka (SG)
-Joanna Dybała (SG)
-Angelika Gajek (SG)
-Agnieszka Zawada (SG)
- Sonia Zawada (SG)
- Katarzyna Konieczna (SG)
- Katarzyna Sosin (SG)
- Agnieszka Podkowa (SG)
- Katarzyna Kliś (SG)
- Magdalena Szczerba (SG)
- Piotr Moskal (SG)
- Przemysław Kaczmarczyk (SG)
- Monika Jędryjaszek (SG)
- Krzysztof Raczyński (SG)
- Damian Polan (SG)
Szeroki zestaw prezentowanych utworów obejmował bogatą tematykę, wywołującą refleksje o istocie bytu człowieka i problemach jego życia od momentu narodzin po sędziwy wiek emeryta. Słuchając uważnie recytacji, młodzież miała możliwość duchowego przeniesienia się w atmosferę i realia nieznanej jej - dawnej wsi nadnidziańskiej i poznania jej zwyczajów, tradycji, radości i trosk dnia codziennego - zwłaszcza w czasach trudnych dla całego narodu - m.in. wojny i okupacji hitlerowskiej.
Folklorystyczną atmosferę wieczoru wzbogacił występ prawdziwego zespołu kolędniczego - "Pasterze" z terenu gmin Pacanów i Nowy Korczyn. Rozbawił on publiczność żywiołowym śpiewem i humorem teatrzyku kukiełkowego w składzie:
- Zygmunt Skowron,
- Stefan Godos
- Marian Kopeć
- Józef Curyło
- Władysław Eliasz
- Stanisław Piernik
- Adam Oszywa
- Zygmunt Bernat
- Robert Bernat.
Odświętny nastrój wieczoru podtrzymywały występy wokalno - instrumentalne (przygotowane przez P. Sławomira Michałka) uczennic z SG w N. Korczynie: Magdaleny Lasak, Ewy Stojek, Iwony Pałasińskiej, Ani Gawron, Anety Dudek, Ilony Chłopeckiej, Agnieszki Motyl. Cały wieczór zainaugurowała zaś uczennica SP- Magdalena Kulik piosenką "W Nowym Korczynie zieleń drzew". Kolędę "Lulajże, Jezuniu" pięknie zagrała na skrzypcach Marcelina Juszczyk (SG). Zaś przykład poezji śpiewanej dał P. Michał Siekierski. Akompaniując sobie na gitarze, wykonał utwór "Nadzieja" do tekstu Edwina Juszczyka i własnej aranżacji muzycznej.
Przygotowana impreza spełniła założone cele i zyskała bardzo dobre opinie widzów. Organizatorzy cieszą się, że kilkutygodniowa praca wielu osób przyniosła owoce. Podziękowania należą się pomysłodawcom, organizatorom i dyrekcji SG w N. Korczynie, która nad wszystkim czuwała i pomagała - P. Barbarze Karnawalskiej i P. Barbarze Gajdzie.
Głównym reżyserem całego przedsięwzięcia była P. Grażyna Kańska ,zaś w sprawach dykcji i ruchu scenicznego recytatorów pomagał P. Lech Sulimierski (aktor z Kielc).
Muzykę (stanowiącą tło recytowanych wierszy i podkreślającą nastrój) skomponował specjalnie na ten wieczór P.Łukasz Siekierski.
Zimowo- bajeczny wystrój sali zaaranżowały panie: Jolanta Kulik i Małgorzata Wach. Kolorowe lampiony wykonał elektryk - P. Zdzisław Niemiec.
W komputerowej realizacji zaproszeń pomagał P. Leszek Chrobot następującym uczennicom: Agacie Pasternak , Agnieszce Satorze, Aleksandrze Szybkiej, Joannie Dybale.
Nad obsługą techniczną sprzętu nagłaśniającego czuwali: p. Jerzy Wilk oraz uczeń SG - Mateusz Niemiec.
Poczęstunkiem i obsługą gości bardzo sprawnie zajęli się uczniowie z Klubu 4H ( pod przewodnictwem P. Zofii Dybały): Kamila Pater, Klaudia Trela, Anna Kumor, Joanna Kruk, Małgorzata Smolińska, Marta Rzępała, Ewa Kosiniak, Łukasz Smulikowski, Marcin Pasternak, Paweł Zieliński.
Aby ta impreza, w takiej formie, mogła być zrealizowana, nie wystarczył sam zapał organizatorów, potrzebne były również środki finansowe. Pozyskanie ich stało się możliwe w ramach realizacji zadań projektu "Szkoła Marzeń". Organizatorzy uzyskali również wsparcie sponsorów. Byli nimi rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek dla gości i zimne napoje dla młodzieży.
Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji opisanego przedsięwzięcia, należą się wyrazy uznania. Warto wziąć z nich przykład, by dziedzictwo kulturowe lokalnych środowisk stało się przydatnym narzędziem w wychowywaniu i kształtowaniu patriotycznych postaw naszej młodzieży.


Piosenka o Nowym Korczynie w wykonaniu M. KulikChwila skupienia Krzysztofa przed wystpieniemAsia Dybała w wierszu "życie" Oleksy ZacharskiejW nastrój recytacji K. Cerazy wprowadziła gra na skrzypcach M. JusxczykM. Jędryjaszek w nastrojowej recytacji wiersza "Współczesna Apokalipsa" Oleksy Zacharskiej
Recytatorzy w skupieniu czekają na swój występUczennice z klubu 4H z opiekunką p. Z. DybałąWspólna recytacja uczennic ze SP i Gimnazjum
Wspólna recytacja uczennic ze SP i GimnazjumA. Podkowa i D. Polan w wierszu "Palec Cezara" Oleksy ZacharskiejRecytację uświetnił śpiew gimnazjalistek
Michał Siekierski w poezji śpiewanej do tekstu Edwina Juszczyka Tradycyjna szopka kukiełkowa w wykonaniu p. Zygmunta Bernata i p. Zygmunta Skowrona
Zespół kolędniczy "Pasterze" z terenu gmin N. Korczyn i Pacanów
Ilona Chłopecka kończy wieczór recytacją patriotycznego wiersza koleżanki Katarzyny KliśAutorzy wierszy wtopieni w publiczność
Goście zasłuchani w refleksyjne strofy prezentowanych wierszySzkolni sponsorzy też nas zaszczycili swoją obecnościąGoście zasłuchani w refleksyjne strofy prezentowanych wierszy
Reżyser w gronie artystówRodzice oczarowani występem swoich dzieciGoście zasłuchani w refleksyjne strofy prezentowanych wierszy
Przedstawienie było bardzo interesujące, co widać...Niekórzy skupili się na maksa...Wójt z małżonką też byli zachwyceni..
Autorzy wierszy wtopieni w publicznośćSzkolni sponsorzy też nas zaszczycili swoją obecnościąSłowa podziękowania w imieniu autorów wierszy i przybyłych gości przekazała p. Władysława Leżoń


FERIE Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM
DZIEŃ PIERWSZY (ŚRODA)

Dnia 22 lutego 2006 z Nowego Korczyna wyruszył autokar wraz z grupą 33 uczniów i 5 nauczycieli ( opiekunów całej grupy) na drugi turnus "Ferii z językiem angielskim". Wszyscy marzyli, aby spędzić miło czas w polskich górach. Wśród tej grupy znalazło się cztery osoby z naszego gimnazjum a wśród nich dwie uczennice klasy III "d" Małgorzata Smolińska i Kamila Pater, jedna uczennica klasy II "a" Agnieszka Satora oraz jako opiekun i lektor pani Zofia Dybała.
W pierwszym turnusie udział wzięły następujące uczennice: Martyna Misiewicz i Klaudia Piotrowska z klasy II "c", Patrycja Giza z klasy II "b" oraz Patrycja Piotrowska z klasy I "b".
Na miejsce zajechaliśmy około godziny 11.00. Swój pobyt w miejscowości Szlachtowa zaczęliśmy od zakwaterowania się w pokojach i wysłuchania wrażeń pierwszej grupy, której uczestnicy byli bardzo zadowoloni. Najbardziej zmęczeni okazali się nauczyciele, chociaż ich poczucie humoru i zabawne relacje z pobytu wprawiły nas we wspaniały nastrój. Po przydzieleniu pokoi poszliśmy zwiedzać przepiękne okolice Szlachtowej. Trzeba przyznać, że jest co oglądać - cudowne góry pokryte śniegiem i te widoki z każdego wręcz miejsca - super! Gdy wróciliśmy ze spaceru, zaczęły się przygotowania kolacji i oczekiwanej po niej dyskoteki.


Kolacja była dla nas miłą niespodzianką. Mieliśmy ognisko z pieczonymi kiełbaskami, a wszystko w chłodny zimowy wieczór. Dyskoteka niestety nie trwała zbyt długo, a szkoda. Wcześnie zaczęto szykować się do snu, pogaszono światła i ... wtedy zabawa rozpoczęła się na dobre. Niektórym słowo "sen" wydawało się całkiem obce, czego można było doświadczyć po tym, że wiele osób całą noc (całą!) spędziło na spędzaniu snu z powiek innym. Tak więc w lepszych czy gorszych nastrojach, wyspani czy też nie, dotrwaliśmy do drugiego dnia naszego pobytu na obozie.

DZIEŃ DRUGI (CZWARTEK)
Trzeba przyznać, że drugi dzień naszego pobytu w Szlachtowej był znacznie ciekawszy niż ten pierwszy. Po śniadaniu i kilkuminutowej przerwie pojechaliśmy do Szczawnicy, gdzie mogliśmy pospacerować po parku, wyjechać wyciągiem na Palenicę i podziwiać wspaniałe widoki rozciągające się dookoła.


Niestety, a może dla niektórych całkiem "stety" do pensjonatu wracaliśmy o własnych siłach, czyli pieszo. Po obiedzie odbyły się liczne konkursy w języku angielskim prowadzone przez naszą opiekunkę i lektorkę panią Zofię Dybałę. Wśród nich można wymienić: konkurs na najlepsze przetłumaczenie dowcipów w języku angielskim. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie mieszkańcy pokojów nr 6, 7 i 10, które zajmowane były przez najmłodszych uczestników naszego obozu. Zwycięzcy konkursu jak i laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrodę otrzymał także Piotruś Niedopytalski, a jego dyplom nosił tytuł " Za wytrwałe dążenie do celu". Mimo że należał do najmłodszych, podczas powrotu ze Szczawnicy dzielnie całą drogę szedł w pierwszej parze, dotrzymując kroku swojej pani. Następnie odbyły się zajęcia językowe, w czasie których opisywaliśmy swoich kolegów i koleżanki, wszystko oczywiście odbywało się w języku angielskim. Efektem końcowym tych działań była prezentacja wykonanych prac, które czasami zaskakiwały, ale przede wszystkim rozbawiły uczestników. Krótko mówiąc, ten dzień wiązał się z wieloma atrakcjami i ani się obejrzeliśmy a już zaczynała się cisza nocna...


DZIEŃ TRZECI (PIĄTEK)
Rano, zaraz po śniadaniu, wyjechaliśmy do Zakopanego. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Sanktuarium na Krzeptówkach. Weszliśmy do wnętrza kościoła, gdzie mogliśmy podziwiać kunsztownie wykonane zdobienia i jego przepiękny wystrój.


Po tym duchowym przeżyciu pojechaliśmy zobaczyć Wielką Krokiew, skocznię narciarską, na której niejednokrotnie mogliśmy już podziwiać najlepszych skoczków świata. Kolejnym punktem naszej wycieczki były jakże sławne Krupówki, gdzie dokonaliśmy zakupu pamiątek, pozbywając się resztek pieniędzy, jakie mieliśmy do wydania. Nikt jednak nie zastanawiał się nad tym ponieważ najważniejsze było przywiezienie do domu czegoś, co mogłoby przypominać nam miłe chwile spędzone w stolicy polskich gór. Na koniec wyjechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę, gdzie ukazał nam się wspaniały krajobraz. Robiliśmy zdjęcia na tle jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Szlachtowej.

DZIEŃ CZWARTY (SOBOTA)
Czwarty dzień był naszym ostatnim spędzanym w górach. Wkrótce mieliśmy wracać do naszych domów. Zanim jednak to nastąpiło, czekały nas kolejne atrakcje. W Szlachtowej zwiedziliśmy pobliski Kościół pw. M.B. Pośredniczki Łask, w którym podziwialiśmy wspaniałe ikony, Ikonostas oraz wysłuchaliśmy opowiadań księdza, który bardzo szczegółowo opowiedział nam o najciekawszych ozdobach małego kościółka. Był to ostatni zabytek jaki zwiedziliśmy w Szlachtowej, ale nie ostatni w ciągu naszej całej wycieczki. W związku z tym, że nasze gimnazjum przygotowuje się do przyjęcia imienia błogosławionej Kingi, udaliśmy się do miejsca jej spoczynku, do Starego Sącza, gdzie mogliśmy obejrzeć Klasztor Sióstr Klarysek.


Do Nowego Korczyna dotarliśmy około godziny 17.00, gdzie czekali stęsknieni rodzice. Okazało się, że takie "wypady od czasu do czasu" mają bardzo dobry wpływ na każdego, dając możliwość odpoczynku od codzienności, ciężkiej pracy i nauki, będąc jednocześnie wspaniałym sposobem na zwiedzanie i podziwianie swojego rodzinnego kraju. Natomiast stwierdzenie "Swego nie znacie, cudze chwalicie" w tym przypadku nie będzie miało odzwierciedlenia w naszych odczuciach, ponieważ każdego uczestnika wyjazdu wręcz zauroczyło piękno polskich gór i niezwykłość miejsc, które tam na nas czekają.


 

CHOINKA 2006


SUKCES WOJTKA


 

WALENTYNKIWYCIECZKA DO POWIATOWEJ KOMENDY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
W BUSKU ZDROJU

W dniu 2 marca 2006r. 15 - osobowa grupa młodzieży z terenu gminy Nowy Korczyn wyjechała na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju. W składzie grupy było 5 uczniów Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie oraz 10 uczniów z trzech szkół podstawowych: w Nowym Korczynie, Ostrowcach i Starym Korczynie. Celem wycieczki zorganizowanej w ramach projektu "Szkoła Marzeń" było poszerzenie wiedzy uczniów zainteresowanych tematyką pożarniczą oraz biorących udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
W bardzo miłej atmosferze uczniowie zwiedzili i poznali zadania buskiej jednostki ratowniczo - gaśniczej oraz Powiatowego Stanowiska Kierowania. Młodzież mogła obejrzeć samochody strażackie, poznać szczegółowo ich wyposażenie oraz sprzęt pożarniczy. Niemałą atrakcją była możliwość przymierzenia ubrania strażackiego, ubrania żaroodpornego, założenie hełmu, butli tlenowej, czy przejazd wozem strażackim. Dodatkowo odbył się pokaz wielkości i siły strumienia wody otrzymanego z działka wodno - pianowego, będącego wyposażeniem samochodu gaśniczego.
Oprowadzający nas funkcjonariusze PSP zaprezentowali również na fantomie umiejętności medyczne strażaków, m.in. ocenę stanu zdrowia poszkodowanego, masaż serca, sztuczne oddychanie.
Uczniowie wrócili z wycieczki pełni wrażeń i uznania dla wiedzy i umiejętności strażaków PSP.
Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele gimnazjum i szkół podstawowych odpowiedzialni za przygotowanie uczniów do OTWP: Barbara Kanicka (organizator wycieczki), Krzysztof Kański, Jacek Ciepliński oraz Arkadiusz Modzelewski.


 

TEATRZYK PROFILAKTYCZNY

ZAJĘCIA INFORMATYCZNE
W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNO INFORMATYCZNYCH W BUSKU ZDROJU


KONKURS "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"


SPOTKANIE Z POLICJĄWARSZTATYKANGUR MATEMATYCZNY
PREZENTACJA ZESPOŁU SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH Z BUSKA ZDROJU


TARGI EDUKACYJNE

Janie Pawle Wielki - pamiętamy… 

W niedzielny wieczór - 2 kwietnia 2006r. mieszkańcy gminy Nowy Korczyn licznie zebrali się przed kościołem parafialnym św. Trójcy, by uczcić pierwszą rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka i pomodlić się o spokój jego duszy i rychłą kanonizację.
Z tej okazji społeczność parafialna ufundowała pomnik Jana Pawła II, by przypominał kolejnym pokoleniom naszych rodaków, że kiedyś mieliśmy polskiego Papieża, który zostawił nam swój duchowy testament i chciał, by trafił do naszych serc.
Podniosłą uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła o godzinie 20:10 młodzież gimnazjalna montażem poetycko - muzycznym. W zaplanowanym programie wykorzystane zostały:
- nagrania archiwalne wystąpień Papieża podczas pielgrzymek do ojczyzny,
- wiersze napisane przez młodzież,
- oraz ulubione pieśni Jana Pawła II w nowej aranżacji muzycznej.
W części artystycznej wzięło udział 28 gimnazjalistów z klas drugich i trzecich.
Podobnie jak przed rokiem wypowiadanym słowom i pieśniom towarzyszyło szczere wzruszenie i wdzięczność za dar pontyfikatu Ojca Świętego. Młodzież dała dowód pamięci o swym przewodniku duchowym, a Kasia Kliś ponowiła przyrzeczenie, że młode pokolenie nie zapomni mądrych nauk papieskich. Całość występu uświetnił śpiew zespołu, któremu główny ton nadawała Magdalena Lasak.
Szczególne wzruszenie ogarnęło serca słuchaczy, gdy z głośników rozległ się znajomy głos: "Pokój mój daję Wam…".
Wymownym dopełnieniem całości artystycznego przesłania była pieśń do słów ks. Jana Twardowskiego pt. Niech mówią, że to nie miłość jest…".
O oryginalną oprawę przestrzeni wokół pomnika zadbała Ochotnicza Straż Pożarna, która o godz. 21:00 zaciągnęła honorową wartę przy świetle zapalonych pochodni.
Orkiestra strażacka odegrała "Apel Jasnogórski", po którym nastąpiła historyczna chwila - ks. dziekan Krzysztof Liburski dokonał obrzędu poświęcenia pomnika Papieża Jana Pawła II. O godzinie 21:37 rozległ się smutny głos syreny strażackiej. Dopełnieniem uroczystego aktu była wspólna modlitwa wiernych za duszę i rychłą kanonizację Ojca Świętego (odmówiono "Koronkę do miłosierdzia Bożego" oraz "Różaniec"). Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował wykonawcom oraz wszystkim uczestnikom i zaprosił orkiestrę i wiernych do wspólnego śpiewu ulubionych pieśni naszego Papieża.


Członkowie Koła Polonistycznego
Zdjęcia: Robert Gwóźdź
Martyna Misiewicz


Osobliwości Nowego Korczyna

Czy wiecie, że :
" Lokacja Nowego Miasta Korczyna odbyła się w 1258r. Kraków był lokowany tylko rok wcześniej.
" W pobliskim Starym Korczynie urodził się w 1226r. Bolesław Wstydliwy.
" Do Nowego Korczyna 6 sierpnia 1409 roku Krzyżacy przywieźli królowi Władysławowi Jagielle akt wypowiedzenia wojny, której kulminacyjnym punktem była bitwa pod Grunwaldem w 1410 roku.
" W Nowym Korczynie 9 października 1479r. Wielki Mistrz Krzyżacki Marcin Truchsses złożył królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi hołd
( czwarty z kolei ; piąty - najbardziej znany - odbył się w Krakowie ).
" 11 listopada 1404 roku za panowania Władysława Jagiełły w Nowym Korczynie odbył się pamiętny zjazd rycerstwa i możnowładztwa, który uważany jest za pierwszy sejm w Polsce.
" Nowy Korczyn był ważnym ośrodkiem parlamentaryzmu polskiego. Odbyło się tu 15 sejmów generalnych. Na stałe obradował tu sejmik ziemski szlachecki dla Małopolski, ziemi krakowskiej, sandomierskiej, lubelskiej i ziem ruskich.
" W końcu XVI w. Nowy Korczyn należał do największych miast Małopolski i porównywany bywał nawet z Krakowem i Wrocławiem.
" Od XIII w. W Nowym Korczynie funkcjonowała, jedna z najlepszych w Małopolsce, szkoła przykościelna, która m.in. przygotowywała uczniów do studiów w Krakowie. Najsłynniejszym jej uczniem był Jan Długosz. W 1691 r. powstała tu kolonia akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczali w niej profesorowie z tej uczelni.
" Nowy Korczyn posiada bardzo duży rynek. Jego wymiary wzorowane były na Rynku Krakowskim w odpowiednio pomniejszonej proporcji. Lokacja Nowego Miasta Korczyna na prawie magdeburskim została przeprowadzona wzorowo. W związku z tym powstała korczyńska odmiana prawa magdeburskiego, tzw. ius Corcinense, na którym lokowano wiele miast w Małopolsce, np. Skaryszew.
" W średniowieczu Nowy Korczyn był ważnym ośrodkiem handlu, ponieważ leżał na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych: z północy na południe - Szlaku Węgierskiego, z zachodu na wschód- Drodze Ruskiej.
" Osiem razy w roku odbywały się tu znane, zwłaszcza z handlu zbożem, jarmarki. Dzięki nim ustaliła się też nowokorczyńska miarka zbożowa.
" W Nowym Korczynie istnieje Strażacka Orkiestra Dęta im. Jana III Sobieskiego. Kultywuje ona tradycje, jednej z najstarszych w Polsce, orkiestry przykościelnej założonej na mocy przywileju wydanego przez króla Jana III Sobieskiego w 1690 r.
" Na tzw. "Ruskim cmentarzu" w Nowym Korczynie rośnie drzewo cierniowe
( prawdopodobnie jedyny egzemplarz w Europie ).
" W okresie międzywojennym w Nowym Korczynie istniał mały port rzeczny, z którego dwa razy w tygodniu przypływał statek z Krakowa i odpływał.
" Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r., w Nowym Korczynie przebywał wielki Polak - Jan Paweł II
( Karol Wojtyła ). Uciekając wraz z ojcem przed Niemcami z Krakowa znalazł się w naszej miejscowości. Przenocowali u p.Piotrowskich.


Opracowały : F. Juda, J. Kulik


"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." - te słowa Jana Pawła II stanowiły motto uroczystości nadania imienia Świętej Kingi Samorządowemu Gimnazjum w Nowym Korczynie


Rada Gminy w Nowym Korczynie na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego 14 lipca 2005 roku uchwaliła, aby nadać Samorządowemu Gimnazjum w Nowym Korczynie imię Świętej Kingi.
Cały rok przygotowywaliśmy się do tego ważnego w historii naszej szkoły wydarzenia. Nastąpiło ono 18 czerwca 2006 roku.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Stanisława w Nowym Korczynie, gdzie przybyli zaproszeni goście, w tym poczty sztandarowe: Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, Gimnazjum im. Michała Janasa w Pacanowie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Solcu Zdroju, Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie.
Mszę celebrowali: KS. DR ANDRZEJ KASZYCKI - KANCLERZ KURII KIELECKIEJ, KS. PROF. RYSZARD BANACH i KS. DZIEKAN PROBOSZCZ PARAFII NOWY KORCZYN - KRZYSZTOF LIBURSKI. Podczas mszy został poświęcony sztandar Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie. Poczet sztandarowy tworzyli przedstawiciele Rady Rodziców: Jolanta Smolińska, Grażyna Frania i Janusz Zieliński. Sztandar ufundowali: Rada Rodziców, Wójt Gminy Nowy Korczyn, nauczyciele gimnazjum, P. L. Przeniosło, PP. J. A. Motylowie, P. S. Jasiak, PP. T. T. Krupscy oraz BS w Nowym Korczynie.
Po zakończeniu mszy św. dyrektor Barbara Karnawalska zaprosiła wszystkich gości do budynku gimnazjum. Tu nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali: Wicewojewoda Świętokrzyski Lech Janiszewski, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Kielcach - St.. Wizytator Wiesław Skop, Wójt Gminy Nowy Korczyn Janusz Gajda, przedstawicielka Rady Rodziców - Jolanta Pawelec. Tablicę, ufundowaną przez Mieczysława Wężowicza, poświęcił ks. dziekan Krzysztof Liburski.
Następnie p. Janusz Zieliński odczytał akt nadania sztandaru dla gimnazjum i przekazał go p. dyrektor i pocztowi sztandarowemu uczniów w składzie: Kamila Pater, Anna Frania i Piotr Witkoś. Potem odbyło się uroczyste ślubowanie, którego tekst odczytała Monika Jędryjaszek. Za przekazanie sztandaru w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Agnieszka Zawada. Po przemówieniu Dyrektora Samorządowego Gimnazjum Barbary Karnawalskiej głos zabrali: Poseł na Sejm RP Andrzej Pałys, Poseł na Sejm RP Mirosław Pawlak, Wicewojewoda Świętokrzyski Lech Janiszewski, Starosta Powiatu Buskiego Jerzy Kolarz, ST. Wizytator Wiesław Skop i ks. prof. Ryszard Banach.
Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, na którą złożyły się:
" polonez przygotowany pod kier. p. Moniki Wojnowskiej,
" przedstawienie teatralne o Kindze pt. "Opowieść o tej, która była matką narodu" opracowane przez p. Grażynę Kańską z pomocą aktora z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach p. Lecha Sulimierskiego,
" walc w wykonaniu uczniów klas trzecich pod kier. p. Bernadety Rozborskiej i instruktora tańca p. Marka Łupińskiego,
" piosenki przygotowane pod kier. p. Sławomira Michałka.
Uroczystość uświetniła także Orkiestra Strażacka im. Jana III Sobieskiego pod kier. p. Piotra Klisia.
O dekoracje zadbali: projekt - Jolanta Kulik i Faustyna Juda oraz Krzysztof Kański, Krzysztof Błach, Paweł Kulik, Barbara Witkoś, Zofia Dybała, Małgorzata Wilewska i Małgorzata Wach.
Nad aparaturą i nagłośnieniem czuwał kierownik świetlicy gminnej - p. Jerzy Wilk.
W przygotowanie skromnego poczęstunku byli zaangażowani: Lucyna Krzyżańska, Agnieszka Zapiórkowska, Barbara Kanicka, Czesława Madej, Monika Wojnowska, Jolanta Skrzela, Monika Kaszuba, Małgorzata Łuczka i Longina Szumilas-Cygan oraz rodzice: Jolanta Smolińska, Grażyna Frania i Jolanta Pawelec.
Nasze święto zaszczycili swoją obecnością goście:
Poseł na Sejm RP Andrzej Pałys, Poseł na Sejm RP Mirosław Pawlak, Wicewojewoda Świętokrzyski Lech Janiszewski, Starosta Powiatu Buskiego Jerzy Kolarz, St. Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Wiesław Skop, St. Wizytator Kuratorium Oświaty Robert Gwóźdź, Kanclerz Kurii Kieleckiej ks. dr Andrzej Kaszycki, Ks. prof. Ryszard Banach, Proboszcz Parafii Nowy Korczyn ks. dziekan Krzysztof Liburski, Ks. kanonik Witold Świąder, Proboszcz Parafii Ostrowce ks. Edward Kuzka, Proboszcz Parafii Piasek Wielki ks. Edmund Nocoń, Proboszcz Parafii Strążyska ks. Roman Gęsikowski, Proboszcz Parafii Stary Korczyn ks. Marek Małczęć, Wójt Gminy Nowy Korczyn Janusz Gajda, Wicewójt Gminy Nowy Korczyn Józef Boduszek, Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Stecki, Sekretarz Gminy Henryk Krzyżański, Przedstawicielka Regionalnego Zespołu Koordynacyjnego Programu "Szkoła Marzeń" - Małgorzata Majta, Dyrektor Gimnazjum im Króla Kazimierza Wielkiego w Wiślicy Grzegorz Kamiński, Dyrektor Gimnazjum im. Michała Janasa w Pacanowie Bolesława Skop, Dyrektor Gimnazjum w Opatowcu Elżbieta Szczęsna, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Solcu Zdroju Paweł Ślusarski, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie Bogusława Ziętara, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie Bożena Kruk, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostkowie Joanna Chaczyk, Dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach Ligia Płonka, Dyrektor Biura Obsługi Szkół Samorządowych w Nowym Korczynie Krystyna Szafraniec, księgowa BOSS Halina Boduszek, przedstawiciele instytucji działających na terenie naszej gminy, sponsorzy, nauczyciele, rodzice i młodzież szkolna.
Po zakończeniu uroczystości nasi goście wpisali się do księgi pamiątkowej. Mogli również obejrzeć ekspozycje przygotowane w ramach projektu "Szkoła Marzeń" i "Europejska Szkoła". Małgorzata Wilewska i Małgorzata Wach zaprezentowały prace wykonane przez dzieci na zajęciach pod nazwą "Powrót do starych zawodów" i "Poznaj kulturę regionu", a więc haft krzyżykowy i kaszubski, tkactwo artystyczne, wikliniarstwo, malarstwo na szkle, biżuteria witrażowa, papier czerpany, batik, malowanie na płótnie i na drewnie, dziewiarstwo, kompozycje florystyczne, szydełkowanie. Szkolny Klub Przedsiębiorczości zaprezentował kartki świąteczne i okolicznościowe, tkaniny i kompozycje ze zbóż. Kolo plastyczne "Jak zostać artystą?" i koło fotograficzne, prowadzone przez Leszka Chrobota, oczarowało zwiedzających obrazami i fotografiami wykonanymi różnymi technikami, na których można było podziwiać krajobrazy naszej okolicy, architekturę, kwiaty, postacie i zwierzęta. Szkolny Klub Europejski "Młody Europejczyk" pod kier. Barbary Witkoś przedstawił ulotki o Unii Europejskiej, Kronikę Klubu, Kronikę "Szkoły Marzeń", fotoreportaż działalności klubu i szkoły w ramach projektów "Europejska Szkoła" i "Szkoła Marzeń". W nastroju starej wiejskiej chaty Klub 4H pod opieką Zofii Dybały promował przede wszystkim różne gatunki fasoli, która jest naszym produktem regionalnym, a także koszyki sznurkowe i wiklinowe, wykonane ręcznie pocztówki, dekoracyjne butelki oraz zielniki zrobione przez uczniów pod kierunkiem p. Barbary Gajdy.
Redakcja szkolnej gazetki "Gimnazjon" pod kierunkiem Jolanty Kulik i Leszka Chrobota zaprezentowała wszystkie numery z roku szkolnego 2005/2006. Z okazji nadania imienia naszemu gimnazjum wydaliśmy także numer specjalny "Gimnazjona". Zamieściliśmy w nim artykuły dotyczące życia św. Kingi i jej działalności w Nowym Korczynie, przygotowań do nadania imienia szkole, osobliwości Nowego Korczyna i nasze sukcesy. Wydanie specjalne wręczyliśmy naszym gościom na pamiątkę. Planujemy też wydać gazetkę zawierającą materiały z wyżej opisanej uroczystości.


Autor projektu wyboru patrona: Jolanta Kulik

Zdjęcia: Robert Gwóźdź, Paweł Kulik, Leszek Chrobot


WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI W BESKID ŚLĄSKI

W dniach 29 - 30 maja 2006 roku uczniowie naszej szkoły z klas I -III wyjechali na wycieczkę w Beskid Śląski.


DZIEŃ I

29 maja 2006 roku o godzinie 7.00 ( z niewielkim opóźnieniem) wyjechaliśmy w naszą podróż. Do Bielska Białej dotarliśmy tuż przed południem. Pierwszy punkt programu wycieczki to wyjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię. Pogoda była wspaniała więc widoki jakie przyszło nam oglądać zapierały dech w piersiach.Po krótkim odpoczynku, na który pozwalał nam nasz przewodnik udaliśmy się w dalszą drogę. Niektórzy w drodze tracili siły, ale znaleźli się tacy, którzy pomagali "niedomagajacym" - dzielnie ich wspierajac.
Przewodnik wziął pod uwagę naszą kondycję i spokojnie, interesująco opowiadając o każdym kamieniu i drzewie wprowadził nas na Klimczok. Po krótkim posiłku w schronisku zeszliśmy do Szczyrku, gdzie czekał na nas autokar. Zmęczeni, ale zadowoleni z pierwszego dnia udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do hotelu PTTK w Szczyrku.


 

 

DZIEŃ II
Noc minęła spokojnie, nasi uczniowie nie dali nam powodów do niepokoju. Zachowywali się jak na prawdziwych gimnazjalistów przystało.Kolejny dzień zapowiadał się interesująco, choć aura już nie była tak piękna jak pierwszego dnia. Przewodnik oprowadził nas po kolejnych ciekawych miejscach Beskidu Śląskiego. Najpierw pojechaliśmy do Wisły, miasta Adama Małysza. Nie mogło być mowy, abyśmy się z nim nie spotkali. Oczywiście, że tak! Z tą tylko różnicą, że tym razem był on cały czekoladowy, a dokładniej z białej czekolady. To taki pomnik ufundowali Adamowi Małyszowi cukiernicy z Wisły. Później pojechaliśmy do Istebnej, gdzie w chacie Kawuloka z 1883 roku odwiedziliśmy p. Janka. Tam mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści "czystą gwarą"o tym, jak to się dawniej u górali żyło.Poza tym we wnętrzu starej góralskiej chaty słuchaliśmy brzmienia instrumentów muzycznych. Niektórzy nawet próbowali zagrać, NIESTETY!!!
Po dawce opowieści o góralskiej kuchni, trochę zgłodnieliśmy. Po smacznym obiedzie pełni sił wyruszylismy zdobywać górę Żar. No i tu niespodzianka. Jeszcze nie tak dawno strome wejście trzeba było zdobywać pieszo, a tym razem czekała na nas kolejka. Na szczycie zaś przewodnik opowiedział nam ciekawostki związane z działającą tam elektrownią szczytowo - pompową. Niestety, pogoda sprawiła nam figla i duże zamglenie nie pozwoliło nam podziwiać pięknych widoków. Były już godziny popłudniowe, więc pożegnaliśmy przewodnika i ruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w Wadowicach, gdzie mogliśmy zobaczyć piękny papieski ołtarz. Nie obyło się bez skosztowania słynnych papieskich kremówek. Pycha!!!
Do domu wróciliśmy zmęczeni lecz zadowoleni, bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia. Opiekę nad wspaniałymi wycieczkowiczami sprawowały (kadra żeńska): p. Barbara Witkoś (organizator), p. Lucyna Krzyżańska, p. Monika Wojnowska, p. Agnieszka Zapiórkowska i p. Zofia Dybała.


CERTYFIKAT "EUROPEJSKA SZKOŁA" 

Dnia 19 czerwca 2006 roku nasze gimnazjum otrzymało z wyróżnieniem certyfikat jakości "Europejska Szkoła" w zakresie edukacji i wychowania. Aby otrzymać takie wyróżnienie należało spełnić wiele wymogów zawartych w standardach jakości. Nam się udało, i obecnie

 

jesteśmy jedyną szkołą w powiecie buskim, która zdobyła ten certyfikat.
Certyfikat "Europejskiej Szkoły" przyznawany jest na trzy lata przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.