"Błogosławiony Jan Paweł II - Papież, który zmienił świat"
"Błogosławiony Jan Paweł II..."

W dniu 22 października 2011 roku w kościele pw. Świętej Trójcy w Nowym Korczynie odbył się spektakl słowno-muzyczny zatytułowany "Błogosławiony Jan Paweł II-Papież, który zmienił świat". Przygotowała go młodzież z naszego gimnazjum.

Scenariusz przedstawienia oparto na najważniejszych wydarzeniach z pontyfikatu Papieża. Poprzez śpiew i słowa, młodzi wykonawcy starali się przybliżyć widzom, na czym polegała działalność apostolska Jana Pawła II i zawierzenie swojego życia Matce Bożej.

"Wszystko jest w rękach Opatrzności, której trzeba zaufać”. Tymi słowami arcybiskupa Tadeusza Kondrasiewicza, kardynała z Moskwy, kończył się spektakl z okazji wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II, który przygotowała pani Grażyna Kańska i pan Krzysztof Błach. Piękną oprawę muzyczną przygotował pan Radosław Kornaś wraz uczennicami gimnazjum i szkoły podstawowej. Przedstawienie zostało bardzo gorąco przyjęte przez zgromadzonych w kościele wiernych.
- Jestem bardzo wzruszony i wdzięczny za widowisko przygotowane z takim zapałem i tak bardzo przemawiające do serc – powiedział proboszcz naszej parafii ks. Grzegorz Kowalik.
Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się pod pomnik Papieża, gdzie odmówiono wspólnie modlitwę różańcową.

Bycie pokornym, kochającym, uczciwym, wdzięcznym, przebaczającym, ofiarującym siebie - to moralne elementy składające się na postawę, którą propagował Jan Paweł II na całym świecie, a którą można zawrzeć w Jego słowach: "Nie lękajcie się Chrystusa".
Zapowiadany proroczo przez Juliusza Słowackiego słowiański papież obejmuje Stolicę Piotrową w trudnych czasach dla Kościoła i świata. Zawierzając swoje życie Maryi Jan Paweł II zmienił losy Polski Europy świata a także Kościoła.
Scenariusz opowiadał o pierwszej pielgrzymce Papieża do Meksyku i wielkich przemianach jakie się po tej pielgrzymce tam dokonały. Pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny w czerwcu 1979 roku i wypowiedziane przez Ojca świętego prorocze słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi tej ziemi” sprawiły, że ruch wolnościowy i solidarnościowy objął całą Europę postsowiecką w 1989 roku.
Maryja, której Papież zawierzył całe swoje życie to życie ocaliła mu po zamachu na Placu św. Piotra w maju 1981 roku.
Jan Paweł drugi tą wdzięczność wyraził w Fatimie 1982 roku Matce Bożej zapoznawszy się wcześniej z trzecią tajemnicą fatimską.
Po modlitwie i zawierzeniu Rosji Niepokalanemu sercu Maryi na Placu św. Piotra w dniu 25 marca 1984 roku przez Jana Pawła II doczekaliśmy się rozpadu Związku Radzieckiego i przemian w życiu politycznym.
Scenariusz nawiązywał także do mało znanych a może nawet zapomnianych przemian daleko od Europy – na Filipinach. Tam Ojciec święty drogą modlitwy i dialogu zapobiegło krwawej wojnie domowej. Prezydent dyktator Ferdynand Marcos pragnął siłą stłumić ruch wolnościowy i bardzo potrzebował wsparcia Jana Pawła II. Papież go jednak nie poparł ale w czasie wizyty na Filipinach w 1995 roku stanął po stronie zniewolonego narodu filipińskiego. Dyktatora zmuszono do opuszczenia kraju w 1995 roku.

Katecheta
Krzysztof Błach