Znów wędrujemy szlakiem Rajdu
W dniu 24 września 2016 roku odbył się XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż. Tegorocznemu Rajdowi przyświecało hasło: „Krzyż Chrystusa znakiem Bożego Miłosierdzia” Zorganizowany został przez Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach i Diecezję Kielecką.

Uczestniczyła w nim również 16 osobowa grupa z naszego Gimnazjum w Nowym Korczynie oraz dwie absolwentki. Uczniowie po krótkiej modlitwie w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny wyruszyli pod kierunkiem przewodników PTTK trasą z Bielin na Święty Krzyż. Intencje były różne i z nimi młodsi i starsi pielgrzymi wyruszyli na trasę, która w tym roku wybrało ponad 1200 pielgrzymów.

Od szesnastu lat pielgrzymom przyświeca zawsze ten sam cel, czyli wędrówka i pokłon relikwiom drzewa Krzyża Świętego, które od wieków przechowywane są na szczycie Łysej Góry, w najstarszym polskim sanktuarium Świętego Krzyża. Oprócz religijnego charakteru Rajdu jest oczywiście i wątek turystyczno-krajoznawczy Chodzi o to, aby poznać najpiękniejsze zakątki naszych Gór Świętokrzyskich.

Na szczycie Łyśca oddaliśmy pokłon Relikwiom drzewa Krzyża Świętego, uczestnicząc wraz z ponad pięcioma tysiącami pielgrzymów w uroczystej Mszy świętej, którą celebrowali biskup kielecki Jan Piotrowski i biskup pomocniczy Marian Florczyk, biskup senior Kazimierz Ryczan, biskup radomski Henryk Tomasik oraz wielu kapłanów przybyłych wraz z grupami pątników. Ku radości wszystkich pielgrzymów na niebie podczas Komunii świętej ukazały się dwie kolorowe tęcze.

Z radością wracaliśmy do domu z postanowieniem, że spotkamy się za rok na pielgrzymkowych szlakach.

Krzysztof Błach