Wycieczka do Ziemi Chrzanowskiej
W poniedziałek – 29 maja 2017r. – grupa niespełna 50 uczniów wraz z 5 opiekunkami wybrała się na wycieczkę do Ziemi Chrzanowskiej.

Pierwszym punktem programu był skansen w Wygiełzowie. Mieliśmy okazję przechadzać się pomiędzy 23 obiektami stanowiącymi przykład architektury wsi nadwiślańskiej.

Mogliśmy choć na chwilę przenieść się w dawne czasy i podziwiać nie tylko elementy stroju, ale przede wszystkim zagrody chłopskie, zabudowania związane z przemysłem wiejskim oraz kompleks sakralny.

Kolejnym punktem programu były ruiny zamku Lipowiec. Okazało się, że wejście na jego wieżę było dla niektórych nie lada wyzwaniem.

15 minutowa wędrówka pod górę w palącym słońcu była niczym, w porównaniu z ostatnim etapem podejścia, już na samą wieżę zamku.

Okazało się bowiem, że aby obejrzeć zapierający dech w piersiach widok, należy wejść po utworzonych na kształt drabinki schodkach, postawionych niemal pod kątem prostym do podłoża (zejście było o wiele trudniejsze).

Następnie udaliśmy się do Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. W związku z tym, iż byli między nami wicemistrzowie zawodów strażackich, które w sobotę (27 maja br.) odbyły się na Słowacji, ten punkt programu okazał się jak najbardziej trafiony. Wyjątkowo cennymi eksponatami zwiedzanego muzeum okazały się: wozy konne z lat: 1910, 1912 i 1913; samochody: mercedes – rocznik 1926, polski fiat – rocznik 1936.

Po obejrzeniu zawartości wszystkich pomieszczeń i wysłuchaniu wielu ciekawostek udaliśmy się w dalszą drogę – tym razem do klasztoru w Czernej.

Oprowadził nas po nim i przybliżył jego historię sympatyczny karmelita bosy (który na nogach miał jednak sandały ;)). Dowiedzieliśmy się, iż do roku 1805 klasztor był pustelnią, do której wierni nie mieli wstępu. Po wyłączeniu kościoła spod klauzury – Czarna stała się miejscem kultu świętego Rafała Kalinowskiego i Matki Boskiej Szkaplerznej, której obraz znajduje się w kościele.

Kolejnym – ostatnim już punktem programu – był McDonalds (nazwany przez organizatora naszej wycieczki Wzgórzem McDonaldzkim). Po dniu tak obfitym w wiele atrakcji, trzeba było zregenerować siły i zjeść cos pożywnego (niekoniecznie zdrowego – ale raz na jakiś czas nie zaszkodzi;))

Około godziny 18:00 – zmęczeni, lecz zadowoleni – wróciliśmy do Nowego Korczyna.

<< Sierpień 2017 >>