2016 Rokiem Wolontariatu
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 2
· Najnowszy użytkownik: leszekchr
Edukacja Globalna
Szkoła Promująca Zdrowie
Wycieczka do Ziemi Chrzanowskiej
W poniedziałek – 29 maja 2017r. – grupa niespełna 50 uczniów wraz z 5 opiekunkami wybrała się na wycieczkę do Ziemi Chrzanowskiej.


Pierwszym punktem programu był skansen w Wygiełzowie. Mieliśmy okazję przechadzać się pomiędzy 23 obiektami stanowiącymi przykład architektury wsi nadwiślańskiej.


Mogliśmy choć na chwilę przenieść się w dawne czasy i podziwiać nie tylko elementy stroju, ale przede wszystkim zagrody chłopskie, zabudowania związane z przemysłem wiejskim oraz kompleks sakralny.


Kolejnym punktem programu były ruiny zamku Lipowiec. Okazało się, że wejście na jego wieżę było dla niektórych nie lada wyzwaniem.


15 minutowa wędrówka pod górę w palącym słońcu była niczym, w porównaniu z ostatnim etapem podejścia, już na samą wieżę zamku.


Okazało się bowiem, że aby obejrzeć zapierający dech w piersiach widok, należy wejść po utworzonych na kształt drabinki schodkach, postawionych niemal pod kątem prostym do podłoża (zejście było o wiele trudniejsze).


Następnie udaliśmy się do Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. W związku z tym, iż byli między nami wicemistrzowie zawodów strażackich, które w sobotę (27 maja br.) odbyły się na Słowacji, ten punkt programu okazał się jak najbardziej trafiony. Wyjątkowo cennymi eksponatami zwiedzanego muzeum okazały się: wozy konne z lat: 1910, 1912 i 1913; samochody: mercedes – rocznik 1926, polski fiat – rocznik 1936.
Po obejrzeniu zawartości wszystkich pomieszczeń i wysłuchaniu wielu ciekawostek udaliśmy się w dalszą drogę – tym razem do klasztoru w Czernej.

Oprowadził nas po nim i przybliżył jego historię sympatyczny karmelita bosy (który na nogach miał jednak sandały ;)). Dowiedzieliśmy się, iż do roku 1805 klasztor był pustelnią, do której wierni nie mieli wstępu. Po wyłączeniu kościoła spod klauzury – Czarna stała się miejscem kultu świętego Rafała Kalinowskiego i Matki Boskiej Szkaplerznej, której obraz znajduje się w kościele.


Kolejnym – ostatnim już punktem programu – był McDonalds (nazwany przez organizatora naszej wycieczki Wzgórzem McDonaldzkim). Po dniu tak obfitym w wiele atrakcji, trzeba było zregenerować siły i zjeść cos pożywnego (niekoniecznie zdrowego – ale raz na jakiś czas nie zaszkodzi;))


Około godziny 18:00 – zmęczeni, lecz zadowoleni – wróciliśmy do Nowego Korczyna.

Projekt Szkoła Sukcesu
Kalendarz
<< Wrzesień 2018 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Certyfikat
Europejska Szkoła
Projekt Szkoła Marzeń
Projekt
Nowoczesne Gimnazjum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło