Wycieczka do Łagiwenik i Oświęcimia
W dniu 24 kwietnia 2018r. uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum pojechali na wycieczkę, która pozostanie w ich pamięci na długo. Głównym jej celem było zwiedzanie byłego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auswitz- Birkenau. Po drodze do Oświęcimia uczniowie odwiedzili Łagiewniki i dwa wyjątkowe miejsca związane z naszym Wielkim Rodakiem Janem Pawłem II. Były to: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II „ Nie lękajcie się”. Poznali historię tych miejsc oraz obejrzeli wiele wyjątkowych pamiątek po nim, min. papieski krzyż pastoralny, zakrwawioną i podziurawioną od kul zamachowca sutannę, relikwię w postaci krwi, oraz płytę nagrobną pochodzącą z jego pierwszego grobu w podziemiach Bazyliki Św. Piotra w Rzymie.

Zwiedzanie obozu Auswitz uczniowie rozpoczęli od przejścia w zadumie i milczeniu przez bramę z napisem „ Arbeit macht frei”. Przewodnicy opowiedzieli dokładną historię każdego miejsca na trasie zwiedzania oraz o ogromie cierpienia , poniżenia, tortur i śmierci jakie zgotowali więźniom oprawcy. Największe wrażenie zrobiła na uczniach Ściana Śmierci i cela, w której umierał w męczarniach śmierci święty Maksymilian Kolbe oraz rzeczy osobiste zamordowanych więźniów.
Po zakończeniu zwiedzania Auswitz uczniowie udali się do drugiej części obozu- Birkenau, gdzie ogromne wrażanie zrobiły na nich ruiny komór gazowych oraz autentyczne baraki, w których w nieludzkich warunkach żyli więźniowie.
Wycieczka była dla uczniów ważną i niezapomnianą lekcją historii.