SPOTKANIE Z FUNKCONARIUSZAMI POLICJI
4 lutego 2019r. w ramach działań profilaktycznych odbyły się zajęcia z funkcjonariuszami KPP w Busku – Zdroju – asp. Justyną Konopką i dzielnicowym mł. asp. Damianem Kozłowskim .
W spotkaniu wzięły udział klasy : siódma, ósme oraz trzecie gimnazjum. Na zajęciach policjanci poruszyli wiele ciekawych tematów. Zapoznali uczniów z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku popełnienia czynu karalnego, regułami postępowania oraz przepisami prawnymi. Uświadomili uczniom, kim jest funkcjonariusz publiczny i co grozi za znieważenie jego osoby. Nie zabrakło również informacji o szkodliwości spożywania napojów alkoholowych i używania substancji psychoaktywnych, itp. Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a także omówili jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, zdjęcia czy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób.
Policjanci radzili , co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.
Odpowiedzieli również na intrygujące pytania : na czym polega praca w policji i jaką szkołę należy ukończyć, aby zostać policjantem.
Omówione zagadnienia wzbudziły wśród uczniów duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że wpłyną one na wzrost świadomości na temat niebezpieczeństw wynikających z różnego rodzaju ryzykownych zachowań. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Małgorzata Wach