2016 Rokiem Wolontariatu
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 2
· Najnowszy użytkownik: leszekchr
Edukacja Globalna
Szkoła Promująca Zdrowie
Szkoła Marzeń - czytaj więcej
SZKOŁA MARZEŃ

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "SZKOŁA MARZEŃ"Spośród 1491 szkół z całego kraju nasze gimnazjum znalazło się (jako jedno w powiecie buskim) w gronie 443 szkół, których projekty zaakceptowano i dopuszczono do realizacji w ramach ogólnopolskiego programu "Szkoła Marzeń". Na realizację zaplanowanych w projekcie zadań ze środków unijnych przyznano nam 88 tysięcy zł. Dzięki tym środkom będzie możliwe zwiększenie i uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych, co powinno zaprocentować poszerzeniem wiedzy , zainteresowań i umiejętności przydatnych w szkole, w domu i przyszłym życiu zawodowym naszych wychowanków. Głównym celem naszego projektu jest wspieranie uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia przy zaangażowaniu samorządu terytorialnego i społeczności lokalnej. Odbędzie się cykl spotkań z przedsiębiorcami, władzami samorządowymi, przedstawicielami różnych zawodów. W planie są ponadto wycieczki edukacyjne, które pozwolą uczniom odnaleźć się w realiach życia gospodarczego. Nasz program działania podzielony został na trzy części: Korczyn wczoraj (powrót do starych zawodów, wieczorki pieśni i przyśpiewek ludowych, nauka tańca ludowego, wycieczki historyczne); Korczyn dziś (poznawanie lokalnego rynku pracy, spotkania z ludźmi, którzy odnieśli sukces i zrobili karierę, praktyczna nauka przedsiębiorczości, udział w imprezach kulturalnych, wyjazdy do teatru, galerii, kina) oraz Korczyn jutro (powołanie Szkolnego Ośrodka Rozwoju i Kariery, współpraca ze szkołami, instytucjami, zbieranie informacji na temat zapotrzebowania na rynku pracy).
Nad opracowaniem naszego projektu w ciągu wakacyjnych miesięcy czuwał zespół koordynujący w składzie: Barbara Witkoś, Barbara Kanicka, Jolanta Kulik, Leszek Chrobot i Krzysztof Kański.
Teraz przez najbliższe 12 miesięcy naszą młodzież i nauczycieli czeka wytężona praca, która ,mamy nadzieję, zaowocuje licznymi atrakcjami w szkole i w środowisku lokalnym.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Nie święci garnki lepią!

WYCIECZKA DO OŚRODKA TRADYCJI GARNCARSTWA W CHAŁUPKACH


24 października 2005r.w ramach projektu,, Szkoła Marzeń" oraz programu ,,Powrót do starych zawodów" młodzież Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie miała okazję poznać kolejne stare rzemiosło podczas wycieczki do Ośrodka Tradycji Garncarstwa Chałupkach.
Po ośrodku oprowadzał nas przewodnik, a zarazem garncarz p. Józef Głuszek, który w bardzo interesujący sposób zapoznał uczniów z historią garncarstwa oraz z twórczością znanych na całym świecie garncarzy z Chałupek.

Obejrzeliśmy również wystawę obrazującą dzieje garncarstwa ludowego, wyroby garncarskie charakterystyczne dla Chałupek, tj. naczynia codziennego użytku, wyroby dekoracyjne oraz rzeźby w glinie o zróżnicowanej tematyce. Uczniowie zobaczyli wnętrze warsztatu garncarza, dwukomorowy piec garncarski oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji.

Następnym punktem programu były warsztaty, które prowadziła znana garncarka p.Elżbieta Klimczak. Uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się, na czym (w praktyce) polega niełatwa sztuka lepienia z gliny. Zainteresowanie było ogromne. Podczas kilkugodzinnych zajęć udało się wykonać około czterdziestu małych naczyń i rzeźb z gliny.
Warsztaty z ceramiki cieszyły się ogromną popularnością, uczestniczki były zachwycone. W księdze pamiątkowej podziękowano za gościnę a przede wszystkim za ciekawą podróż do starych zawodów.

ZAJĘCIA KULINARNE
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku Zdroju


Dn. 25.11.2005r. grupa 15 uczniów - przedstawicieli klas drugich i trzecich Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie, wzięła udział w zajęciach kulinarnych w ZSP Nr 1 w Busku Zdroju.

Zajęcia te zaplanowano w gimnazjum jako jedno z działań projektu "Szkoła Marzeń". Głównym celem projektu jest wspieranie uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia, m.in. poprzez poznanie szkół ponadgimnazjalnych w najbliższym regionie.
Wspólnie z młodzieżą ze Szkolnego Klubu Fascynacji Kulinarnych w ZSP Nr 1 w Busku Zdroju, uczniowie z N. Korczyna wyprodukowali zestaw smakowitych wyrobów kulinarnych. Prezentację wyrobów wśród grona pedagogicznego buskiej szkoły gimnazjaliści uatrakcyjnili występem ludowym, chcąc podkreślić nawiązanie projektu "Szkoły Marzeń" do tradycji ludowych w regionie.
Odbyło się również spotkanie z członkami Klubu Europejskiego, podczas którego uczniowie wymienili informacje na temat działalności klubów. Gimnazjaliści mieli też okazję do zwiedzenia goszczącej ich szkoły. W roli przewodnika wspaniale spisał się prezes Klubu Europejskiego.
Nad całością zajęć czuwali nauczyciele gimnazjum - Barbara Kanicka (organizator) i Małgorzata Wach oraz ZSP - Małgorzata Zdanowska Gacek (opiekun SKFK) i Barbara Cieplińska (opiekun Klubu Europejskiego).
Udział uczniów gimnazjum w zajęciach okazał się bardzo dobrym sposobem na poznanie specyfiki nauki zawodu w kierunku spożywczym. Był także okazją do poznania możliwości kształcenia na innych kierunkach w ZSP Nr 1 w Busku Zdroju.

Barbara Kanicka

WARSZTATY "POZNAJ KULTURĘ REGIONU"


W naszym gimnazjum odbywają się warsztaty pod nazwą "Poznaj kulturę regionu" w ramach programu "Szkoła Marzeń" prowadzone przez panią Małgorzatę Wilewską. Warsztaty te mają na celu poznawanie i poszerzanie wiedzy uczniów na temat kultury i tradycji regionu. Dzięki tym zajęciom uczniom udało się nawiązać kontakty z lokalnymi twórcami i wypracować piękne prace pod ich kierunkiem.
Kilkukrotnym gościem na powyższych warsztatach była pani Maria Skrzypek - koronczarka ze Starego Korczyna. Haftowanie i szydełkowanie to jej największa pasja. Uczennice pod kierunkiem pani Skrzypek wyhaftowały piękne serwetki i bieżniki, a także różnymi ściegami na drutach wykonały szaliki.
Kolejnym gościem w naszej szkole, który przedstawił swój dorobek była pani Urszula Cabaj ze Starego Korczyna. Uczennice na zajęciach mogły poznać umiejętność robienia na szydełku nie tylko tradycyjnych serwetek ale również pięknych koronkowych aniołków. Mogły poznać również inne hobby pani Urszuli czyli układanie kwiatów na szkle.
Zajęciami cieszącymi się zainteresowaniem to również warsztaty florystyczne, które poprowadził Tomasz Kuczyński - licealista z Krakowa, który jest jeszcze młodym florystą, a już udało mu się zdobyć tytuł Mistrza Polski Juniorów we Florystyce. Florystyka to dziedzina twórcza, która polega na układaniu kompozycji kwiatowych, zarówno z roślin świeżych, jak i suszonych . Uczennice kl. II B i III B, które wzięły udział w tychże zajęciach miały okazję poznać podstawowe zasady tworzenia kompozycji w naczyniach, ich rodzaje oraz sposoby dobierania kolorów.
Przy tworzeniu kompozycji wykorzystano materiały naturalne np. suszone grzyby, gałęzie i pędy drzew, suszone kwiaty i zioła, a także koraliki, perełki i inne materiały dekoracyjne.
Wykonane prace można obecnie obejrzeć w szkolnej bibliotece.
Mam nadzieję, że zdobyte umiejętności będą wykorzystane przez dziewczęta w przyszłości, może któraś z nich zechce zostać florystką.
Na kolejne zajęcia przewidziane jest zaproszenie nauczycieli z naszego gimnazjum pani Lucyny Krzyżańskiej specjalistki w hafcie krzyżykowym oraz pani Małgorzaty Łuczki posiadającej umiejętności wykonywania różnych dekoracji splotami i węzłami czyli techniką makramy.
W przyszłości uczennice wezmą udział w wycieczce do regionalnego artysty malarza i rzeźbiarza pana Jana Wielgusa. Nasz malarz regionalny weźmie udział w warsztatach szkolnych. Przewidziane są również zajęcia z malowania na szkle i drewnie.

Galeria zdjęć


WIECZOREK POEZJI

"Ślady naszych stóp w Nowym Korczynie"

"Cudze chwalicie, swego nie znacie,
Niewiele wiecie, co posiadacie…"


Uczymy dzieci o wielkich poetach, pisarzach, muzykach, śpiewakach itd. - polskich i obcych, a nie zawsze wiemy, że w swoim środowisku - w "Małej Ojczyźnie"- też są utalentowani ludzie, którzy chcieliby dać z siebie coś innym. Nie zawsze jednak wiedzą jak, nie zawsze starcza im odwagi, by stanąć na wprost zazdrosnego oka lub ucha sąsiada.
Nauczyciele i uczniowie z SG w N. Korczynie postanowili im pomóc i ukazać społeczności lokalnej ( w tym również młodzieży) wartości dorobku literackiego swej gminy i częściowo Ponidzia.
W niedzielę 5 lutego 2006r. w niedawno otwartej sali gimnastycznej SG w N. Korczynie zorganizowali blisko dwugodzinny wieczór poezji przy świecach pt. : "Ślady naszych stóp…".
Wiersze siedmiorga poetów amatorów:
- Edwina Juszczyka
- Józefa Stojka
- Władysławy Leżoń
- Katarzyny Kliś
- Oleksy Zacharskiej
- Mariana Czai
- ks. Bogusława Jaroszka
recytowali uczniowie:
- Magdalena Kulik (SP)
- Katarzyna Zając (SP)
- Magdalena Podkowa (SP)
- Agata Misiaszek (SG)
- Magdalena Macugowska (SG)
- Monika Rokowska (SG)
- Monika Dybała (SG)
- Anna Misiaszek (SG)
- Aneta Misiaszek (SG)
-Jolanta Kruk (SG)
-Katarzyna Ragan (SG)
-Marcin Wojciechowski (SG)
-Karolina Cerazy (SG)
-Agnieszka Motyl (SG)
-Agnieszka Satora (SG)
-Klaudia Boduszek (SG)
-Ilona Chłopecka (SG)
-Martyna Misiewicz (SG)
-Agata Pasternak (SG)
-Aleksandra Szybka (SG)
-Joanna Dybała (SG)
-Angelika Gajek (SG)
-Agnieszka Zawada (SG)
- Sonia Zawada (SG)
- Katarzyna Konieczna (SG)
- Katarzyna Sosin (SG)
- Agnieszka Podkowa (SG)
- Katarzyna Kliś (SG)
- Magdalena Szczerba (SG)
- Piotr Moskal (SG)
- Przemysław Kaczmarczyk (SG)
- Monika Jędryjaszek (SG)
- Krzysztof Raczyński (SG)
- Damian Polan (SG)

Szeroki zestaw prezentowanych utworów obejmował bogatą tematykę, wywołującą refleksje o istocie bytu człowieka i problemach jego życia od momentu narodzin po sędziwy wiek emeryta. Słuchając uważnie recytacji, młodzież miała możliwość duchowego przeniesienia się w atmosferę i realia nieznanej jej - dawnej wsi nadnidziańskiej i poznania jej zwyczajów, tradycji, radości i trosk dnia codziennego - zwłaszcza w czasach trudnych dla całego narodu - m.in. wojny i okupacji hitlerowskiej.
Folklorystyczną atmosferę wieczoru wzbogacił występ prawdziwego zespołu kolędniczego - "Pasterze" z terenu gmin Pacanów i Nowy Korczyn. Rozbawił on publiczność żywiołowym śpiewem i humorem teatrzyku kukiełkowego w składzie:
- Zygmunt Skowron,
- Stefan Godos
- Marian Kopeć
- Józef Curyło
- Władysław Eliasz
- Stanisław Piernik
- Adam Oszywa
- Zygmunt Bernat
- Robert Bernat.

Odświętny nastrój wieczoru podtrzymywały występy wokalno - instrumentalne (przygotowane przez P. Sławomira Michałka) uczennic z SG w N. Korczynie: Magdaleny Lasak, Ewy Stojek, Iwony Pałasińskiej, Ani Gawron, Anety Dudek, Ilony Chłopeckiej, Agnieszki Motyl. Cały wieczór zainaugurowała zaś uczennica SP- Magdalena Kulik piosenką "W Nowym Korczynie zieleń drzew". Kolędę "Lulajże, Jezuniu" pięknie zagrała na skrzypcach Marcelina Juszczyk (SG). Zaś przykład poezji śpiewanej dał P. Michał Siekierski. Akompaniując sobie na gitarze, wykonał utwór "Nadzieja" do tekstu Edwina Juszczyka i własnej aranżacji muzycznej.
Przygotowana impreza spełniła założone cele i zyskała bardzo dobre opinie widzów. Organizatorzy cieszą się, że kilkutygodniowa praca wielu osób przyniosła owoce. Podziękowania należą się pomysłodawcom, organizatorom i dyrekcji SG w N. Korczynie, która nad wszystkim czuwała i pomagała - P. Barbarze Karnawalskiej i P. Barbarze Gajdzie.
Głównym reżyserem całego przedsięwzięcia była P. Grażyna Kańska ,zaś w sprawach dykcji i ruchu scenicznego recytatorów pomagał P. Lech Sulimierski (aktor z Kielc).
Muzykę (stanowiącą tło recytowanych wierszy i podkreślającą nastrój) skomponował specjalnie na ten wieczór P.Łukasz Siekierski.
Zimowo- bajeczny wystrój sali zaaranżowały panie: Jolanta Kulik i Małgorzata Wach. Kolorowe lampiony wykonał elektryk - P. Zdzisław Niemiec.
W komputerowej realizacji zaproszeń pomagał P. Leszek Chrobot następującym uczennicom: Agacie Pasternak , Agnieszce Satorze, Aleksandrze Szybkiej, Joannie Dybale.
Nad obsługą techniczną sprzętu nagłaśniającego czuwali: p. Jerzy Wilk oraz uczeń SG - Mateusz Niemiec.
Poczęstunkiem i obsługą gości bardzo sprawnie zajęli się uczniowie z Klubu 4H ( pod przewodnictwem P. Zofii Dybały): Kamila Pater, Klaudia Trela, Anna Kumor, Joanna Kruk, Małgorzata Smolińska, Marta Rzępała, Ewa Kosiniak, Łukasz Smulikowski, Marcin Pasternak, Paweł Zieliński.
Aby ta impreza, w takiej formie, mogła być zrealizowana, nie wystarczył sam zapał organizatorów, potrzebne były również środki finansowe. Pozyskanie ich stało się możliwe w ramach realizacji zadań projektu "Szkoła Marzeń". Organizatorzy uzyskali również wsparcie sponsorów. Byli nimi rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek dla gości i zimne napoje dla młodzieży.
Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji opisanego przedsięwzięcia, należą się wyrazy uznania. Warto wziąć z nich przykład, by dziedzictwo kulturowe lokalnych środowisk stało się przydatnym narzędziem w wychowywaniu i kształtowaniu patriotycznych postaw naszej młodzieży.

Galeria zdjęć


SUKCES WOJTKA


WYCIECZKA DO POWIATOWEJ KOMENDY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W BUSKU ZDROJU


Galeria zdjęć


ZAJĘCIA INFORMATYCZNE
W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNO INFORMATYCZNYCH W BUSKU ZDROJU


Galeria zdjęć


WARSZATY


PREZENTACJA ZESPOŁU SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH Z BUSKA ZDROJU


TARGI EDUKACYJNE


Galeria zdjęć


Projekt Szkoła Sukcesu
Kalendarz
<< Czerwiec 2019 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Certyfikat
Europejska Szkoła
Projekt Szkoła Marzeń
Projekt
Nowoczesne Gimnazjum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło